19 obserwujących
848 notek
1206k odsłon
1326 odsłon

W Krakowie obowiązuje zakaz palenia węglem i drewnem

Rynek Starego Miasta w Krakowie.
Rynek Starego Miasta w Krakowie.
Wykop Skomentuj58

Od 1 września 2019 r. w Krakowie obowiązuje całkowity zakaz palenia węglem i drewnem. Obowiązuje uchwała antysmogowa.  

Za nieprzestrzeganie zakazu palenia węglem lub drewnem grozi mandat w wysokości 500 zł lub sprawa w sądzie i kara grzywny do 5 tysięcy złotych. Do kontroli przygotowanych jest 130 przeszkolonych i wyposażonych w drony strażników miejskich oraz dziesięciu pracowników wydziału jakości powietrza z urzędu miasta.

Kraków przygotowywał się do tej radykalnej zmiany od czterech lat. Wtedy rozpoczęła się wymiana pieców. Do wymiany jest jeszcze około czterech tysięcy urządzeń. Powodem były skomplikowane sprawy własnościowe i konieczność uzyskania zgody większości lub zły stan techniczny budynku. Przez kilka pierwszych miesięcy strażnicy miejscy kontrolujący piece będą do każdego przypadku podchodzić indywidualnie. 

- Nastąpiła bardzo ważna zmiana, a mianowicie podniesiono priorytet interwencji smogowych. I to będzie miało bardzo wymierny wpływ, ponieważ czas reakcji straży miejskiej na tego typu zgłoszenia skróci się z trzech godzin do 30 minut. To jest bardzo dobra wiadomość, jeśli chodzi o jakość powietrza. Będziemy się przyglądać, jak kontrola uchwały antysmogowej przebiega - mówi Anna Dworakowska z Krakowskiego Alarmu Smogowego.

Miasto chce przeprowadzić w nadchodzącym sezonie grzewczym wspólnie z naukowcami z krakowskiej AGH szczegółowe badania wpływu zakazu na jakość powietrza. Odkąd w mieście rozpoczęto wymianę pieców, w sezonie grzewczym średnie stężenie pyłu PM10 spadło z ponad 70 mikrogramów na metr sześcienny cztery lata temu do niecałych 48 w ostatnim sezonie.


Smog w Krakowie

Kraków jest w Polsce pierwszym miastem, które ze względu na smog wprowadziło zakaz palenia w piecach paliwami stałymi. Nie można ogrzewać budynków węglem lub drewnem. Zakaz dotyczy nie tylko pieców i palenisk węglowych, ale także kominków i ciężkich, stacjonarnych grillów.

Można nadal używać sezonowych grillów, rusztów i rożen rozkładanych okazjonalnie, ponieważ w rozumieniu przepisów nie są one instalacją i nie podlegają przepisom uchwały antysmogowej dla Krakowa.

Uchwałę antysmogową zakazującą używania paliw stałych do ogrzewania w Krakowie sejmik województwa małopolskiego przyjął w połowie stycznia 2016 r. Wprowadza ona na obszarze Krakowa od 1 września 2019 r. całkowity zakaz palenia węglem, drewnem i innymi paliwami stałymi w kotłach, piecach i kominkach.

Dopuszczone jest stosowanie wyłącznie gazu ziemnego wysokometanowego lub zaazotowanego (w tym skroplonego gazu ziemnego), propan-butanu, biogazu rolniczego lub innego rodzaju gazu palnego oraz lekkiego oleju opałowego.

Smog w Polsce

Jakość powietrza w Polsce jest najgorsza spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Mieszanina zanieczyszczeń, którą wdychamy z powietrzem, szkodzi nie tylko naszym płucom. Lista chorób i powikłań, których ryzyko zwiększa smog jest bardzo długa. Według raportu NIK, główną przyczyną niedostatecznej jakości powietrza w Polsce jest emisja pyłów zawieszonych i B(a)P z domowych pieców i lokalnych kotłowni węglowych, w których spalanie węgla odbywa się w nieefektywny sposób. Więcej na ten temat: Smog w Polsce. Gdzie oddycha się najgorzej?


BG

Wykop Skomentuj58
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości