World News
World News
Eternity Eternity
182
BLOG

Bruksela i Waszyngton wyrażają zaniepokojenie polską ustawą o badaniu "rosyjskich wpływów”

Eternity Eternity Polityka zagraniczna Obserwuj temat Obserwuj notkę 19

Stany Zjednoczone alarmują w sprawie polskich przepisów ograniczających kandydatów opozycji.

Departament Stanu USA wydał oświadczenie, w którym wyraził swoje zaniepokojenie niedawno przyjętą polską ustawą znaną jako "Lex Tusk". Ustawa, która ustanawia komisję do zbadania rosyjskich wpływów, wzbudziła obawy wielu obserwatorów, że może zostać wykorzystana do zablokowania polityków opozycji bez należytego procesu. W odpowiedzi Prezydent RP Andrzej Duda ogłosił w poniedziałek, że podpisze ustawę, a następnie skieruje ją do Trybunału Konstytucyjnego w celu zbadania. W nocy z poniedziałku na wtorek Departament Stanu USA wydał oświadczenie w tej sprawie.

"Rząd Stanów Zjednoczonych jest zaniepokojony przyjęciem przez polski rząd nowych przepisów, które mogą zakłócić wolne i uczciwe wybory w Polsce" - napisał w oświadczeniu Matthew Miller, rzecznik Departamentu Stanu USA.

Departament Stanu wzywa Polskę do ochrony praw wyborców i unikania nadużyć prawa.

Rzecznik Departamentu Stanu podkreślił: "Podzielamy obawy wyrażane przez wielu obserwatorów, że ustawa ustanawiająca komisję do zbadania rosyjskich wpływów może zostać wykorzystana do zablokowania polityków opozycji bez odpowiedniego procesu".

"Wzywamy polski rząd do zapewnienia, że ustawa ta nie ograniczy wyborcom możliwości głosowania na wybranego przez nich kandydata i że nie będzie ona przywoływana lub nadużywana w sposób, który mógłby wpłynąć na postrzeganą legalność wyborów" - dodał przedstawiciel Departamentu Stanu USA.

Społeczność międzynarodowa uważnie monitoruje sytuację, ponieważ nowe przepisy w Polsce budzą wątpliwości co do uczciwości i rzetelności wyborów. Zachowanie zasad demokracji ma zasadnicze znaczenie dla utrzymania silnego społeczeństwa demokratycznego i przestrzegania praw człowieka.

W poniedziałek rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller skomentował ustawę powszechnie znaną jako "lex Tusk". "Rząd USA jest zaniepokojony ustawą o rosyjskiej komisji śledczej ds. wpływów, która może zostać wykorzystana do zakłócania wolnych i uczciwych wyborów w Polsce" - powiedział. Zaapelował do polskiego rządu, aby nie wykorzystywał nowego prawa do blokowania kandydatur polityków opozycji. Wcześniej podobną opinię wyraził ambasador USA w Polsce, Mark Brzeziński.


https://polishnews.co.uk/lex-tusk-us-department-of-state-statement-2/

https://www.euronews.com/my-europe/2023/05/30/eu-debates

polands-controversial-new-russian-influence-commission

https://us.firenews.video/world-news/the-us-state-department-issued-a-statement-on-poland-strong-words-were-spoken/

Pamiętacie moją wczorajszą notkę:

Polska jest otoczona wrogami. Co to będzie?

https://www.salon24.pl/u/eternity/1306557,polska-jest-otoczona-wrogami-co-to-bedzie

Co będzie jak nasz ostatni przyjaciel przestanie być nami zainteresowany?


Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka