FB
FB
Eternity Eternity
253
BLOG

Czy papież Franciszek jest dobrym człowiekiem?

Eternity Eternity Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 20

Wywiad z Ks. Tadeuszem Isakowiczem-Zaleskim wola o pomstę do nieba. Z ubiegłej krytyki JPII przerzucił się na kolejnego, wybitnego papieża.

https://www.salon24.pl/newsroom/1322997,znany-ksiadz-az-sie-boje-by-papiez-nie-pochwalil-iii-rzeszy

Będąc w Lodzi u przyjaciół – różnych wyznań i ateistów – powstała dyskusja, czy, Czy papież Franciszek jest dobrym człowiekiem?

W dyskusji powstała ciekawa postać papieża, tak niedoceniana, niezrozumiała wśród katolików żyjących religią powstałą wieki temu.

Dlaczego papież Franciszek jest tak wyjątkowy?

Papież Franciszek wybrał imię Franciszek na cześć świętego Franciszka z Asyżu. Przez całe swoje życie publiczne Franciszek był znany ze swojej pokory, nacisku na Boże miłosierdzie, międzynarodowej widoczności, jako papież, troski o ubogich i zaangażowania w dialog międzyreligijny.

Tak, jest bardzo dobrym człowiekiem i pobożnym chrześcijaninem. Szkoda, że prawicowcy próbują zrobić z niego złego człowieka, który chce zniszczyć cywilizację chrześcijańską. Mam nadzieję, że kiedy umrze (co mam nadzieję nie nastąpi szybko), zostanie kanonizowany jako święty, ponieważ na to zasługuje. Chwalę go za potępienie pseudoekonomicznej teorii trickle-down. Podziwiam go za to, że powiedział, co jest prawdziwym problemem zachodniej cywilizacji. Nie jest nim ateizm. To nie społeczności LGBT. To nie liberalizm. To nierówność społeczna, która prowadzi do wszystkich innych problemów. Jestem ateistą, więc nie mogę go błogosławić, ale życzę mu wszystkiego najlepszego i długiego pontyfikatu. Cieszę się, że udało mi się zobaczyć go na żywo.

Katolicyzm: Czym papież Franciszek różni się od poprzednich papieży?

Kilka rzeczy, które papież Franciszek zrobił inaczej niż poprzedni papieże w ciągu pierwszych kilku miesięcy:

Odmówił noszenia gronostajowych peleryn, które nosili inni papieże.

Zamiast błogosławić ludzi na Placu Świętego Piotra po swoim wyborze, poprosił ludzi o błogosławieństwo.

Odmówił jazdy w kuloodpornej limuzynie Mercedesa, jeżdżąc autobusem z innymi kardynałami zaraz po wyborze, używając Forda Focusa po Rzymie i jeżdżąc po Watykanie Renault z 1984 roku.

Mówi o sobie "Biskup Rzymu", a nie "Najwyższy Papież".

Jest pierwszym papieżem, który użył słowa "gej" zamiast "homoseksualiści" lub "osoby cierpiące na pociąg do osób tej samej płci".

Oświadczył, że zamierza przekształcić Synod Biskupów w organ decyzyjny, a nie ceremonialną pieczęć.

Odmówił zamieszkania w Pałacu Apostolskim, zamiast tego mieszkając w domu gościnnym i spożywając posiłki w stołówce.

Konsekwentnie używał bardziej znanego, bezpośredniego i swobodnego sposobu mówienia, w przeciwieństwie do wysoce formalnego i okrężnego tonu używanego przez poprzednich papieży.

Wypowiadał się przeciwko klerykalizmowi, w przeciwieństwie do innych papieży, którzy promowali klerykalizm, np. "Rok Kapłański" papieża Benedykta.

Nawiązał kontakt z ateistami.

Wysyła osobiste, ręcznie pisane listy i wykonuje osobiste rozmowy telefoniczne, zamiast zlecać sekretarzowi wysyłanie formalnych wiadomości w jego imieniu.

Poprosił Biuro Synodu Biskupów o rozesłanie kwestionariusza do świeckich katolików, aby poznać ich opinie na temat małżeństwa, antykoncepcji, rozwodów i małżeństw osób tej samej płci.

Wezwał do reformy sposobu szkolenia księży, aby nie stali się "małymi potworami".

Powiedział, że zamierza zdecentralizować Kościół, umniejszając rolę papieża.

Stwierdził, że priorytetem Kościoła jest służba ubogim.

Odwrócił faworyzowanie przez poprzedniego papieża tych, którzy nalegają na łacinę i staromodne podejście liturgiczne.

Powiedział, że hierarchia powinna mniej mówić o antykoncepcji, aborcji i małżeństwach osób tej samej płci, w przeciwieństwie do poprzednich papieży, którzy wyraźnie stwierdzili, że są to priorytety dla Kościoła.

Udziela wywiadów mediom.

Umył nogi świeckim (w rzeczywistości więźniom, kobietom i muzułmanom) w Wielki Czwartek, w przeciwieństwie do poprzednich papieży, którzy myli nogi tylko księżom. Jest to ważne, ponieważ jego czyn bezpośrednio narusza zasady liturgiczne, które stanowią, że tylko mężczyźni mogą umyć nogi w Wielki Czwartek (zasada ta jest również ignorowana przez wielu księży i diakonów na całym świecie).

Odprawia codzienną mszę w miejscu publicznym, dla dozorców, sekretarzy i ochroniarzy, w przeciwieństwie do innych papieży, którzy zapraszali tylko bogatych i wpływowych ludzi na codzienną mszę w swojej prywatnej kaplicy.

Nadał nowy profil stanowisku Almonera Papieskiego (osoby odpowiedzialnej za pomoc ubogim w Rzymie) i zainicjował nowe programy darów i innej pomocy dla bezdomnych w Rzymie. Zaprosił rzymskich bezdomnych na swoje urodzinowe śniadanie.

Poinstruował kurię i nuncjuszy (ambasadorów), aby mianowali na biskupów ludzi miłosiernych i duszpasterskich, w przeciwieństwie do poprzednich papieży, którzy zalecali, aby biskupi byli wybierani ze względu na ich doktrynalną lojalność i gotowość do publicznych walk.

Ogłosił, że zamierza przeprowadzić radykalną reformę Watykanu.

Został uznany za "Osobowość Roku" przez The Advocate, amerykański ogólnokrajowy magazyn informacyjny dla gejów i lesbijek.

W pierwszym publicznym dokumencie, który sam napisał, Evangelii Gaudium, zacytował jako autorytety nie tylko papieży i sobory, ale także krajowe konferencje episkopatu, czego żaden papież nie zrobił w przeszłości. Stwierdził, że krajowe rady episkopatu powinny mieć swobodę wydawania oświadczeń doktrynalnych, podczas gdy poprzedni papieże starali się zmniejszyć rolę krajowych konferencji episkopatu.

W ciągu pierwszych ośmiu miesięcy przyciągnął trzykrotnie więcej osób niż Benedykt XVI.

Cieszy się bezprecedensowym 95-procentowym poparciem wśród katolików w Stanach Zjednoczonych.

To pierwsze 10 miesięcy. Zobaczymy, co wydarzy się w nadchodzących miesiącach i, jeśli Bóg pozwoli, latach. Wielu księży, których znam, powiedziało, że po raz pierwszy od 35 lat mają nadzieję na Kościół i ja się z tym zgadzam!

Moja praca nie poszła na marne. Zdawałem sobie sprawę z wielkości tego człowieka i reform tak trudnych do przeprowadzenie. Poświęciłem ponad tydzień czasu i napisałem:

Historyczna wizyta Papież Franciszka w Kanadzie w dniach 24-29 lipca 2022 cz.I

https://www.salon24.pl/u/eternity/1258401,historyczna-wizyta-papiez-franciszka-w-kanadzie-w-dniach-24-29-lipca-2022-cz-i

Historyczna wizyta Papieża Franciszka w Kanadzie w dniach 24-29 lipca 2022 cz.II

https://www.salon24.pl/u/eternity/1258602,historyczna-wizyta-papiez-franciszka-w-kanadzie-w-dniach-24-29-lipca-2022-cz-ii

Historyczna wizyta Papieża Franciszka w Kanadzie w dniach 24-29 lipca 2022 cz.III

https://www.salon24.pl/u/eternity/1258827,historyczna-wizyta-papiez-franciszka-w-kanadzie-w-dniach-24-29-lipca-2022-cz-iii


Zobacz galerię zdjęć:

FB
FB Internet
Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo