Eternity Eternity
2086
BLOG

Żydzi w polskiej armii przed Powstaniem

Eternity Eternity Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 44

 

Dzisiaj mija 70 lat od wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Większość cywilizowanych ludzi żyjących na świecie – tym bardziej w Polsce – zna tę historie niewyobrażalnego męstwa narodu, który od 1 września 1939 roku do 19 kwietnia 1943 roku nie umiał zrobić nic innego jak nisko się kłaniać. Głównym tego powodem było przekonanie, że i tak Bóg to wszystko widzi i Żydów wynagrodzi. 

 

  

Izraelska poczta pokazała znaczek wydany na okoliczność 70. rocznicy wybuchu Powstania w Getcie Warszawskim. Znaczek przedstawia Pawła Frenkla, szefa Żydowskiego Związku Wojskowego.

 

 Powracając jednak do tytułu notatki. Przedwojenny świat mniejszości narodowej Żydów w Polsce. Ich dzialalność w różnych dziedzinach życia publicznego. Wybrane zdjęcia.

 

Przysięga rekrutów w Poznaniu (17 grudnia 1932 r.). Moment przysięgi składanej przez rekrutów wyznania  mojżeszowego na dziedzińcu koszarowym.  Przysięgę odbiera rabin Sonnaben.

 

 

Zjazd Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski (czerwiec 1933 r.).  Apel poległych przed Wielką Synagogą przy placu Tłomackie 7.  Przemawia szef Głównego Urzędu Duszpasterskiego  Mojżeszowego rabin Baruch Steinberg.

 

 

Zjazd Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski w sali Rady Miejskiej w Warszawie. Widok sali w czasie zjazdu. Widoczni m.in.: wiceminister spraw wojskowych generał Kazimierz Fabrycy (I rząd 7. z prawej), prezes Federacji Polskich Związków Obrońców Ojczyzny generał Roman Górecki (I rząd 8. z prawej), wiceprezes Rady Miejskiej w Warszawie Maurycy Mayzel (I rząd 6. z prawej), Józef Ryszkiewicz (I rząd 4. z prawej) czerwiec 1933 r.

 

 

Zjazd Związku Żydów Uczestników Walk o Niepodległość Polski w sali Rady Miejskiej w Warszawie. Prezydium zjazdu. Widoczni od lewej: Spira, prezes Leon Bregman, Pollak. Za stołem prezydialnym stoją poczty sztandarowe (4 stycznia 1936 r.).

 

 

 

Uroczyste poświęcenie sztandaru Związku Żydów Uczestników Walk 
o Niepodległość Polski w Przemyślu (2 września 1934 r.). 
Defilada na ulicach miasta.
 

 

 

Poniżej polecam pierwszy powojenny film fabularny o Holokauście z 1948 roku. Czas trwania 2: 19 min.

 

 

Pierwszy film fabularny o Holokauście z 1948 roku. W roli głównej - urodzony w Białymstoku - Izrael Beker. W tym filmie zagrał także Aleksander Bardini http://www.bagnowka.com/

 

 

Eternity
O mnie Eternity

Try to be Meraki, - means “to do something with soul, creativity, or love”

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (44)

Inne tematy w dziale Kultura