68 obserwujących
486 notek
923k odsłony
  5695   0

Ukraina: Zmiany, zmiany... (plus foto dzisiejszego patriotyzmu z Kijowa)

W polskojęycznych mediach wśród zauważalnych "newsów" znajdujemy jeszcze mniej informacji o bieżących wydarzeniach po ostatnich wyborach na Ukrainie, niż wcześniej.  Niżej dwa aktualne wątki. Drugi - czysto ukraiński, moim zdaniem, znacznie ciekawszy i kolorowy, ale cóż, skoro rzeczywistość akurat w ten sposób skrzeczy...

W tej notce chciałbym m.in. zwrócić uwagę na ciekawą "roszadę" nad Dnieprem. Byłego badacza gospodarki w Instytucie Podstawowych Problemów Marksizmu-Leninizmu przy Komitecie Centralnym PZPR, L. Balcerowicza, który doradzał prezydentowi Poroszence zmienił jeden z byłych sekretarzy KC PZPR, M. Święcicki, w roli... rzecznika praw przedsiębiorców. W kraju, w którym wszelkie prawa ustanawia oligarchia, a cały system bardzo wydajnie działa, by to te prawa, a nie zapisane w kodeksach egzekwować. Ciekawe, że kolejna taka nominacja przychodzi po doniesieniach dotyczących młodszego przedstawiciela replikującego się środowiska. Ponad miesiąc temu, m.in. na portalu kresy.pl mogliśmy przeczytać:

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski skrytykował fatalny stan ukraińskich dróg, za co jego zdaniem odpowiada Państwowa Agencja Dróg Samochodowych Ukrainy (Ukrawtodor), kierowana od 2016 r. przez byłego polityka PO Sławomira Nowaka. Według Zełenskiego, kierownictwo Ukrawtodoru powinno trafić do więzienia.

(źródło i całość)

Sławomir Nowak nie ma szczęścia. Problemy dopadły go także na Ukrainie, gdzie agencja zapobiegania korupcji NAPK zarzuciła mu naruszenie przepisów antykorupcyjnych.

"Gazeta Wyborcza" powołuje się na ogłoszony wczoraj przez ukraińską agencję komunikat, z którego wynika, że byłemu ministrowi transportu w rządzie PO-PSL postawiono zarzuty naruszenia wymogów prawa dotyczących etycznego zachowania, zapobiegania i uregulowania konfliktu interesów, a także naruszenie innych przepisów ustawy o zapobieganiu korupcji.

(źródło i całość)

Jakie są inne problemy, a być może kwalifikacje na intratne stanowiska nad Dnieprem? Warto dodać, że Nowak w 2016 r. przyjął z rąk P. Poroszenki ukraińskie obywatelstwo. Był to warunek konieczny, by mógł zostać prezesem akurat Ukrawtodoru, odpowiednika polskiej GDDKiA. Były minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej oraz szef gabinetu w rządzie D. Tuska, wg. finanse.wp.pl, tylko w 2018 r. zarobił 238 tys. zł.

Z zeznań Chojny-Duch wynikło też, że nieformalną polityczną władzę nad formułowaniem prawa podatkowego na etapie prac rządowych miał szef gabinetu premiera Sławomir Nowak, który „przejął funkcje ministra finansów”. Zaznaczyła, że gdy przekonywała, że nie może być tak, że kto inny - społeczny doradca w MF Renata Hayder czy Nowak - podejmują decyzje, a ona za nie ponosi odpowiedzialność, w krótkim czasie został jej odebrany departament podatkowy i dostała departament rachunkowości w MF, a później przeszła do RPP. (PAP)

Standardy jakby znajome. Ciekawe, kiedy zostanie opisany mechanizm, zgodnie z którym oddajemy wschodnim sąsiadom kadrowe "srebra rodowe". Akurat z jednego środowiska. Trudno nie odnieść wrażenia, że "parytet musi się zgadzać".

Istotniejszym wątkiem, który chciałbym poruszyć są tegoroczne, wczorajsze, obchody Dnia Niepodległości Ukrainy. Symbolem praktyk poprzednich władz i osobiście P. Poroszenki były bombastyczne parady z udziałem ciężkiego sprzętu. Zwykle, zbiegiem okoliczności, w tym samym czasie Ukraina ponosiła kolejne klęski na wschodzie, a odmalowany i czasem zmodernizowany sprzęt wracał do garnizonów i magazynów w zachodniej i centralnej części kraju.

image

[karykatura z ukraińskiego internetu]

W. Zełenski zupełnie zmienił tę praktykę. W dość skromnej defiladzie wzięły udział kompanie reprezentacyjne ukraińskich sił zbrojnych. Za nimi w pochodzie poszli przedstawiciele zawodów publicznego zaufania w rodzaju nauczycieli i lekarzy. Nowością był też brak wojskowych delegacji innych państw jako uczestników parady. Na oficjalnych obchodach nie zauważono symboliki banderowskiej. Paradę nazwano "Pochodem Godności".

image

[foto: radiosvoboda.org]

Odbył się również marsz nieoficjalny, zorganizowany przez organizacje nacjonalistyczne i stowarzyszenia weteranów walk w Donbasie - "Marsz Obrońców Ukrainy". Skupił ok. 15 tys. osób - na samym Majdanie nawet do 50 tys. Pochód otwierały rodziny poległych na Donbasie i w czasie Majdanu.

image

[foto: kresy.pl]

image

[foto: radiosvoboda.org]

Dalej szli banderowcy ze "Swobody", Prawego Sektora, rozwiązanych nacjonalistycznych ochotniczych batalionów w rodzaju OUN, czy "Ajdara".

image

[foto: unian.net]

Pierwsza część marszu była wymieszana i wśród czerwono-czarnych można dostrzec charakterystyczne pionowe żółte flagi stworzonego przez Ruch Azowski "Braterstwa Weteranów"

image

[foto: Reuters/Unian.net]

Jednak to na czele drugiej części kolumny znajdowali się weterani pułku "Azow" (grupa batalionowa "Azowa" od kilku miesięcy zajmuje "gorące" pozycje pod Gorłówką) oraz liderzy stowarzyszeń weteranów.

Lubię to! Skomentuj70 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka