22 obserwujących
678 notek
906k odsłon
451 odsłon

„Paraliż. Sprawa Igora Stachowiaka”, rewelacyjny spektakl we Wrocławiu

Fot. Romuald Kałwa
Fot. Romuald Kałwa
Wykop Skomentuj8

Co łączy sprawę zamordowanego na posterunku wrocławskiej policji Igora Stachowiaka i Tomasza Komendę? – Zatrudnienie tego samego biegłego, bezkarność, mataczenia i dziwne układy.

Spektakl relacjonuje walkę ojca o prawdę po zamordowanym synu. Ilość faktów, jakie poznaliśmy podczas spektaklu, skandalicznych decyzji i dziwnych awansów osób wyciszających sprawę, szokuje...

Sposób traktowania rodziców, mataczenia, i te wcześniejsze pogróżki („policja grozi, że mnie dojedzie, nawet przy znajomych zatrzymują się i grozą palem – znakiem strzału”) ze strony policji, ponieważ był już „gościem” posterunku, tego, na którym został później zamordowany, każą zdać pytanie: gdzie my właściwie żyjemy?

W tym miejscu należy uznać uczciwość i brak zgody na zło wielu osób w służbach, dzięki którym materiały filmowe z rażenia Igora Stachowiaka prądem, wyszły na światło dzienne.

Ten spektakl powinien być pokazywany w całym kraju

Przed spektaklem odbyła się debata, na której gościli autorzy Krzysztof Kopka i Jakub Tabisz oraz mecenas Piotr Kubaszewski, koordynator Programu Interwencji Prawnej Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, a zarazem jeden z pełnomocników w sprawie Igora Stachowiaka oraz dr Jarosław Klebaniuk, psycholog społeczny z Instytutu Psychologii Uniwersytetu Wrocławskiego.

Podczas tej krótkiej debaty omówiono m.in. tajny raport MSWiA na temat agresji wśród policjantów, z których większość, bo 49 proc. była świadkami przekraczania uprawnień, a aż 64 proc. policjantów dopuszcza przekroczeń uprawnień – przemocy. Psycholog społeczny dr Jarosław Klebaniuk przedstawił interesujące wątki na temat władzy i jej wpływu na człowieka, na to jak pomaga ujawnić ciemne strony ludzi.

Podczas tej, zbyt krótkiej, bo trwającej 40 minut debaty, nie było możliwości zadawania pytań, a interesujące jest:

- Czy i dlaczego podczas przekraczania uprawnień podczas interwencji, tzw. zwykłemu obywatelowi nie przysługują żadne prawa?

- Jak wygląda przekraczanie uprawnień przez policję w państwach UE?

- Czy w polskim systemie potrzebny jest generalny remont – propozycje koniecznych zmian w zwierzchnictwie Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji prawodawstwie?

W trakcie debaty można było wysnuć wniosek, że słowo policjanta przeciwko słowom świadka-świadków, jest liczone podwójnie. To jest demokracja? Jeśli świadkowie są pod wpływem alkoholu, de facto nie mają żadnych praw.

Wrocław. Czy tutaj system prawa działa inaczej niż w Polsce? Przypomina mi się walka Grzegorza Brauna o prawdę w sprawie skazania go o pobicie czterech policjantów. Polskim systemem prawnym rządzą dziwne układy i wciąż jest tu wiele pracy. Można siedzieć cicho i nie wychylać się, albo głupio twierdzić, że skoro ktoś zatrzymany, to pewnie był winny i nic sienie stanie, jak dostanie pałą.

Igor Stachowiak był odczłowieczony również w areszcie, gdzie przebywał. Podczas spektaklu słuchaliśmy nagrania z jego wypowiedziami, zawierającymi wiele skandalicznych informacji o traktowaniu aresztowanych: biciu, oblewaniu moczem, odczłowieczaniu... Pan bóg strażnik.

Procesy mają ludzie, którzy filmowali zatrzymani I. Stachowiaka na wrocławskim rynku. Pan bóg policjant.

Prokuratorka, która przez 15 lat kariera stała w miejscu, dzięki zaangażowaniu w sprawę Stachowiaka, awansowała o dwa stopnie, do prokuratury krajowej. Kto decydował o tym, jak również o innych awansach osób zaangażowanych w sprawę? Pan bóg prokurator.

                                                                                      ***

Pokaz spektaklu w reżyserii Krzysztofa Kopki i Jakuba Tabisza odbył się 25 września w Teatrze Polskim we Wrocławiu („Scena na świebodzkim”). Było to drugi pokaz. Poniżej opis spektaklu ze strony Teatru Polskiego:

15 maja 2016 na wrocławskim rynku policjanci omyłkowo zatrzymali powracającego z klubu nocnego dwudziestopięcioletniego Igora Stachowiaka, uznawszy go za podobnego do poszukiwanego. Został on zatrzymany przez dwa dwuosobowe patrole policji, w gwałtowny sposób obezwładniony, duszony i rażony paralizatorem, po czym odwieziony do komisariatu policji Wrocław-Stare Miasto przy ul. Trzemeskiej 12.

Stachowiak został wyprowadzony z pokoju przesłuchań do toalety. Skuty kajdankami i rozebrany ze spodni i bielizny. Przy zgaszonych światłach 6 policjantów raziło leżącego na podłodze paralizatorem taser. W trakcie przekuwania kajdanek zatrzymanego z przodu do tyłu Stachowiak przestał oddychać [źródło: Wojciech Bojanowski: tvn24.pl].

10:24 – oficjalna godzina zgonu Igora Stachowiaka w komisariacie policji.

Cztery godziny później rozpoczęła się walka o pamięć o utraconym synu. Walka ta trwa do dzisiaj.


Fot. Romuald Kałwa (na zdjęciu głównym od lewej: dr Jarosław Klebaniuk, Jakub Tabisz, Krzysztof Kopka, Piotr Kubaszewski)

   image


Wykop Skomentuj8
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Kultura