z góry i pod górę
Piszę także na: http://przysposobienie.blogspot.com
34 obserwujących
914 notek
943k odsłony
  1107   0

Mity o leczeniu nowotworów trwają po staremu

Pojawiła się na Salonie notka stałego publicysty, która sugeruje dramatyczną zapaść i ogromne zaniedbania w programach leczenia nowotworów w Polsce. Niestety jest to krótki tekst, ale mocno osadzony w pewnej mitologii.

Dlatego czuję się zobowiązany do napisania kilku słów polemiki z tym bardzo szkodliwym tekstem.

- Z powodu pandemii nie zaniechano w naszym kraju leczenia osób chorych na inne przypadłości niż covid19.

- Oddziały onkologiczne działają, pacjenci są przyjmowani, są prowadzone zabiegi planowe oraz ratujące życie pacjentów.

- Nikt nie odsyła pacjentów do domu... Pacjenci onkologiczni nie zostali opuszczeni przez system opieki zdrowia oraz państwo.

Natomiast jest coś innego, co w przyszłości może spowodować znaczący wzrost umieralności na choroby nowotworowe w Polsce.

I wbrew temu, co napisał mącący po staremu bloger, nie chodzi tu o jakiś brak nowoczesnych metod wczesnego wykrywania nowotworów. Problemem jest znaczący spadek wykonywanych badań profilaktycznych... Wykonuje się mniej cytologii, mniej mammografii, rzadziej konsultujemy się z lekarzami, którzy mogliby nas skierować na badania profilaktyczne.

A niestety bez badań przesiewowych oraz profilaktyki nawet ciężkie pieniądze wydane na opracowanie nowych leków nie poprawią sytuacji. Bo nadzieję daje tylko wczesne wykrycie raka. I tu tkwi problem... A nie w ględzeniu starego blogera.


Ps

Jestem cały czas pod głębokim wrażeniem i pełen podziwu dla tego, jak w aktualnych warunkach pracują lekarze i inni pracownicy oddziałów onkologicznych Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie oraz Szpitala im. Ludwika Rydygiera w Krakowie. Możemy być dumni z tego, że w naszym kraju mamy takich specjalistów.

Lubię to! Skomentuj57 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo