z góry i pod górę
Piszę także na: http://przysposobienie.blogspot.com
34 obserwujących
914 notek
943k odsłony
  1040   5

Smog znów dusi Małopolskę

Lokalne media znów alarmują, że stan powietrza w Krakowie i prawie całej Małopolsce jest fatalny. Że normy zawartości pyłów zawieszonych w powietrzu przekroczone są dwu-, trzy-... a nawet czterokrotnie.

Cóż... Mimo wiary w globalne ocieplenie zima jednak postanowiła przypomnieć nam jak wygląda mróz. A jak się zrobiło naprawdę zimno to i przypomnieliśmy sobie, że dom jednak nie wystarczy ocieplić styropianem lub wełną... Trzeba go jeszcze czymś ogrzać - dostarczyć ciepła. A że węgiel to nadal najbardziej popularne paliwo do zasilania instalacji CO... To i nie ma się co dziwić, że w warunkach pogodowych takich jak obecnie (mrozy do -15 C) więcej tego czarnego paliwa trafiło do palenisk i więcej produktów jego spalania trafiło do atmosfery.

Co prawda samo miasto Kraków może już się chwalić całkowitym zakazem stosowania paliw stałych (węgiel, drewno) w kotłach centralnego ogrzewania i tym, że większość tradycyjnych kotłów węglowych została wyłączona z użytkowania, ale... Ale jak widać odwęglenie tylko Krakowa nie zmienia sytuacji w całym regionie.

Niestety jest też i jeszcze jedno ale...

Ano takie, że takie rozwiązanie jest zwyczajnie niemożliwe do wykonania w przypadku większości mniejszych miejscowości w Małopolsce. Po prostu dla opalania węglem nie ma tam alternatywy. Jak nie ma sieci gazowej to nikt o kotle na gaz myśleć nie będzie. O innych sposobach nawet nie wspomnę bo te już się zupełnie nie kalkulują. Takie kalkulacje zostawiam threeme i innym futurystom-fantastom. 

Wniosek z tego imo taki, że dopóki nie znajdziemy czystszego, a jednocześnie taniego oraz dostępnego dla wszystkich paliwa, które mogłoby zastąpić węgiel w indywidualnych systemach centralnego ogrzewania to smog będzie nadal wisiał nad nami i truł nasze płuca.

W końcu nie można oczekiwać, że ludzie powszechnie przerzucą się na morsowanie we własnych domach.

Cóż... Gazu wszędzie się nie dociągnie. Geotermia jest droga i została skutecznie obśmiana przez "ekologów"na przykładzie Torunia. A na sugestię o elektrycznym piecu robi się ciepło już na samą myśl o przyszłych rachunkach...

Cóż... Wygląda na to, że z obecnością smogu musimy się pogodzić.

Tak jak z kolejnymi głupimi i jeszcze głupszymi pomysłami na walkę z tym zjawiskiem.

Zatem można się spodziewać kolejnych wystrzałów w postaci zakazów używania spalinowych kosiarek (kto ich używa zimą?), pił, dmuchaw i innych tego typu narzędzi. Może ktoś wpadnie na pomysł zakazu tradycyjnego grillowania na węglu drzewnym... I dalej będzie się ktoś cieszył, że coś zrobił bo zakazał palenia drewnem w kominkach.

Aż szkoda, że nie ma podatku od takich pomysłów... Bo ktoś by się może dwa razy zastanowił zanim spróbował narzucać innym swoje rojenia. 

Lubię to! Skomentuj98 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka