2 obserwujących
48 notek
78k odsłon
818 odsłon

Lepiej Polakom niż łajdakom

Wykop Skomentuj16

Sprzeciw wobec rozdawnictwa PiS jeszcze nie wygasł w szeregach opozycji, wciąż jest modny, ale pojawiły się już opinie, że nie należy tępo trwać w uporze, bo to zraża elektorat. Czy nie byłoby rozsądniej wysunąć jakieś własne propozycje redystrybucyjne, na przykład obiecać tysiąc tam, gdzie rząd dał pięćset? – sugerują ostrożnie słabsi duchem członkowie gabinetu cieni. W żadnym wypadku! – pienią się ci twardsi. – To tylko nakręci spiralę oczekiwań społecznych.

Krótko mówiąc, opozycja się waha. W szeregi strony rządowej też zapewne wkrada się niepokój. Na zewnątrz wprawdzie tego nie widać, ale nietrudno sobie wyobrazić słabszych duchem pisowców rozumujących powiedzmy tak: Załamanie się światowej koniunktury jest już za rogiem. Co będzie, gdy nastąpi. Damy radę?  

W moim środowisku zdania są podzielone. Nie brak osób bezwzględnie potępiających rozdawanie pieniędzy. Ja natomiast rozdawnictwo zdecydowanie popieram. Powód podałem w tytule notki, uzasadnienie jest poniżej. 

W czasach, gdy hasłem dnia było „piniędzy nie ma i nie będzie” i gdy starczało ich ledwie na ciepłą wodę w kranie, opozycja i wspierające ją media nie rozumieli, skąd PiS weźmie środki na sfinansowanie programu 500 plus. Za to kiedy środki jakoś się znalazły i 500 plus zaczęło funkcjonować, redaktorzy GW, TVN i Polityki natychmiast wiedzieli, jak wygospodarowane przez PiS pieniądze dałoby się lepiej wykorzystać. Na przykład - dowodzili żarliwie - można je było przeznaczyć na: (1) system ochrony zdrowia, (2) poprawę sytuacji w szkolnictwie, (3) potrzeby policji, (4) lepsze uposażenie pracowników sądowych. Policjanci skarżyli się, że na komisariatach brakuje nawet papieru, nie mówiąc o paliwie do radiowozów. I jak to często zdarza się w życiu, na zasadzie rzecz jasna najczystszego przypadku, we wszyskich kierunkach wskazanych przez postępowe media zaczęły się strajki. Nie jednocześnie oczywiście, pracownicy sądowi na przykład zdecydowali się wystąpić dopiero w marcu tego roku. Zaś w międzyczasie w powietrzu fruwały złote sentencje, takie jak: „uzyskane bez pracy pieniądze demoralizują kobiety, które rezygnują z karier zawodowych”, „beneficjenci rozdawnictwa zapaskudzają nam bałtyckie plaże”, „łatwe pieniądze będą przepijane”. 

To, że te złote myśli były wredne, jest sprawą drugorzędną. Istotniejszy jest łatwo wyczuwalny żal opozycji i jej zwolenników, że zwykli Polacy mają trochę lepiej. To, co jest dzisiaj opozycją, w latach 2007-2015 nie miało ani sił, ani ochoty, zająć się szarym obywatelem. Dwa lata po przegranych wyborach wspierający opozycję lewicowy publicysta najpoważniej w świecie ubolewał, że wyborcy głosują portfelami. Jakoś nie przyszło mu na myśl, że jednocześnie mogli głosować pogardą elit do siebie, polityką wstydu, bezkarnością aferzystów, śmieciowymi warunkami pracy, kulturkampfem, wmuszaniem imigrantów. W czasach, kiedy budżetowe „piniądze” szły na ciepłą wodę w kranie, lewicowych publicystów ani trochę nie ruszało to, że sędziowie byli kastą, rząd filią obcej administracji, media przekaźnikami brukselskiej ideologii. Lewicowi poeci, pławiąc się w rozkosznym status quo, pisali sobie wtedy apolityczne wiersze. Prowincjonalna bieda, brak perspektyw, afery przekręciarzy, cały ten bałagańczyk elitom nie przeszkadzał, swoje apanaże zawsze były w stanie sobie zabezpieczyć, to co im tam. Może jestem nudny, ale jeszcze raz zapytam: Czym obecna opozycja z jej całym medialnym i celebryckim anturażem tak zauroczyła poetę Zagajewskiego, że ślepo stoi po jej stronie? Bez Gombrowicza nie razbieriosz!

Mnie wydaje się dziwne, że opozycję i ludzi kultury jakoś uwiera, że zwykli ludzie mają wreszcie trochę pieniędzy na coś więcej, niż gołą egzystencję od pierwszego do pierwszego. Odnoszę wręcz wrażenie, że środowiska te wolałyby, żeby do uchwalenia transferów socjalnych w ogóle nie doszło. Pieniądze na ten cel przeznaczone być może faktycznie zostaną przejedzone i nawet przepite. Ale jeśli nie zwykli Polacy, to kto by je wziął? Otóż wzięliby je panowie i panie od oszczędzania na wacie (chodzi o VAT, jeśli ktoś jest mało domyślny), światowe firmy oszczędzające na podatku CIT – 500 miliardów zł wyciekało „dzięki” temu procederowi za granicę, z czego połowa tylko do Niemiec i Holandii - i być może pieniądze te weźmie ktoś jeszcze, o ile mu się uda. 

Nie będę owijał w bawełnę i powiem wprost - z pieniędzy tych chętnie zaczerpnąłby również Brooklyn, a ostatnio w kolejce po nie stanęło także państwo Izrael. Dla mnie jest to wywrócenie stolika stosunków polsko-izraelskich do góry nogami. Najpierw obelgi Lapida, Katza, samego Netanyahu. I na deser Izrael sprzymierza sie z brooklyńskimi łajdakami. Po latach zapewniania - również ustami niektórych polskich dziennikarzy - że strona izraelska nie ma nic wspólnego z bezspadkowymi roszczeniami. Nie policzę, ile razy czytałem w lewicowej prasie te enuncjacje. 

Wykop Skomentuj16
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka