Blog
Joe Chal
Joe Chal
Joe Chal Naukowiec
13 obserwujących 607 notek 381274 odsłony
Joe Chal, 14 września 2018 r.

Joe Chal: - Na prośbę Rosji dokonano medialnej korekty nt. "sojuszu III Rzeszy - ZSRR"

430 9 0 A A A
Hitler vs Stalin, JC
Hitler vs Stalin, JC

Moskwa od wielu lat sprzeciwiała się określaniu Związku Radzieckiego i nazistowskich Niemiec, jako "byłych sojuszników", stanowczo wyjaśniając, że pakt o nieagresji nie jest formalnym sojuszem. 

Amerykańska Agencja Prasowa Associated Press zgodziła się na prośbę rosyjskiej strony i usunęła w środę sformułowanie "były sojusznik" z artykułu, w którym autor opisywał stosunki między Związkiem Radzieckim a nazistowskimi Niemcami podczas II wojny światowej.

image

Artykuł, który ukazał się na początku miesiąca w mediach na całym świecie, w tym w Izraelu, dotyczył ukraińskiego miasta upamiętniającego 75-tą rocznicę zniszczenia jego żydowskiej społeczności. Zawierał on stwierdzenie, że "w czerwcu 1941 r. Niemcy zaatakowały swojego sojusznika, jakim był wtedy Związek Sowiecki ".

Dziesięć dni po opublikowaniu artykułu, AP poprawił tekst. Agencja prasowa wyjaśniła, że pakt Ribbentrop-Mołotow, podpisany przez Moskwę i Berlin w przededniu II wojny światowej, nie sprawił, że Niemcy i Związek Sowiecki zostali sprzymierzeńcami.

Porozumienie to było paktem o nieagresji, który obejmował także wytyczenie obszarów zainteresowania obu krajów w Europie Wschodniej i utorowało drogę do niemieckiej inwazji na Polskę, która zapoczątkowała początek strasznej wojny. Pakt ten jednak został naruszony niecałe dwa lata później, kiedy Niemcy najechały Związek Radziecki w czerwcu 1941 r.

"W 1939 r. pomimo ostrych różnic ideologicznych, oba mocarstwa zawarły pakt o nieagresji, który utorował im drogę do zagarnięcia Polski a dla Związku Radzieckiego celem było przejęcie państw bałtyckich: Litwy, Estonii i Łotwy" – wydrukowano w tej gazecie. "Pakt ten nigdy oficjalnie nie został uznany za sojusz, a Niemcy w 1941 r. zaatakowały Związek Radziecki, który w koalicji z sojusznikami, w tym z Wielką Brytanią, Stanami Zjednoczonymi i innymi narodami, walczył przez cztery lata, by pokonać nazistów".

Ambasada rosyjska w Izraelu zwróciła się również z prośbą do prasy izraelskiej o zmianę tego sformułowania w artykule podobnie jak z AP. W liście, sekretarz ambasady powiedział, że fraza "byłego sojusznika" była "żywym przykładem prób przepisania historii, wypaczenia prawdy, – ponieważ ZSRR nigdy nie był sprzymierzeńcem nazistowskich Niemiec".

Działania dyplomatyczne Rosji w tej kwestii przypominają działania polskiego rządu w ostatnich latach do wypaczeń związanych z okresem II wojny światowej. Polscy dyplomaci często zwracają uwagę mediom na całym świecie, w tym także w Izraelu, żądając, by do wszystkich odniesień o Auschwitz dodawano zwrotu "niemiecki obóz zagłady", a także zwrot "okupowana Polska" w artykułach mówiących o Polsce w okresie okupacji niemieckiej II wojny światowej.
Opublikowano: 14.09.2018 14:56.
Autor: Joe Chal
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Jestem prezesem i fundatorem Polsko Australijskiej Fundacji działającej na Rzecz Zdrowia i Rozwoju Dziecka. Prowadzę badania naukowe na temat „Autyzmu” (rehabilitacji) z wykorzystaniem komory hiperbarycznej.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • @deda Kuklinski nie byl nigdy szpiegiem CIA. Co prawda przekazal im "wielka" ilosc materialu w...
  • @deda CIA oczywiście wykorzystało informacje Kuklińskiego, ale tylko, jako któreś tam...
  • @deda Gen Tuczapski byl wtedy szefem Sztabu generalnego, nieco wtajemniczonym w poczynania...

Tematy w dziale Polityka