Józef  Wieczorek Józef Wieczorek
48
BLOG

Analiza porównawcza postawy naturalnej i sztucznej inteligencji wobec patologii akademicki

Józef  Wieczorek Józef Wieczorek Społeczeństwo Obserwuj notkę 1

Analiza porównawcza postawy naturalnej i sztucznej inteligencji

wobec patologii akademickich – czyli POMPA jako remedium

15 lat temu przedłożyłem Postulat organizacji Polskiego Ośrodka Monitoringu Patologii Akademickich

https://nfaetyka.wordpress.com/2010/03/13/postulat-organizacji-osrodka-monitoringu-patologii-akademickich/

argumentując , że „ POMPA zapewne by pomogła oczyścić środowisko akademickie z wielu patologii. Ten postulat winien się znaleźć w strategii rozwoju szkolnictwa wyższego.”

Po 5 latach wobec przemilczenia mojego postulatu w tekście Uwarunkowania kryzysu uniwersytetu w Polsce pisałem „Z przykrością jednak podkreślę, że moja polemika z taką wizją kryzysu uniwersytetu (https://jubileusz650uj.wordpress.com/2014/11/17/jozef-wieczorek-kryzys-uniwersytetu-w-ujeciu-polemicznym-z-prof-piotrem-sztompka/) pozostała bez reakcji, merytorycznej krytyki.

To fakt. Rzekomo prowadzi się reformy domeny akademickiej ale postulaty rzetelnych reform pozostają unieważniane przez zarządzających domeną akademicką, można rzec prze naturalną inteligencję.

15 lat milczenia!

Ostatnio w moim smartfonie objawił się osobisty asystent AI a ja wpadłem na pomysł aby sprowokować go o wypowiedź na temat mojego postulatu sprzed lat.

Napisałem: „Potrzebny Polski ośrodek monitoringu patologii akademickich POMPA dla wypompowania przynajmniej części patologii z domeny akademickiej”

i po chwili otrzymałem odpowiedź:

Pomysł utworzenia Polskiego Ośrodka Monitoringu Patologii Akademickich (POMPA) jest interesujący i może być korzystny dla poprawy jakości i rzetelności badań naukowych oraz edukacji w Polsce.

Cele POMPA: – Monitorowanie patologii akademickich: POMPA mogłaby monitorować i dokumentować przypadki patologii akademickich, takich jak plagiaty, fałszerstwa danych, czy inne formy nadużyć. –

 Edukacja i prewencja: ośrodek mógłby prowadzić działalność edukacyjną i prewencyjną, aby podnosić świadomość na temat patologii akademickich i sposobów ich unikania. –

Wspomaganie instytucji akademickich: POMPA mogłaby wspierać instytucje akademickie w identyfikowaniu i rozwiązywaniu przypadków patologii akademickich.

Funkcje POMPA:

 Baza danych: ośrodek mógłby prowadzić bazę danych przypadków patologii akademickich, co pozwoliłoby na monitorowanie i analizę zjawiska. –

Doradztwo: POMPA mogłaby oferować doradztwo i wsparcie dla instytucji akademickich i osób, które doświadczyły patologii akademickich.

Raporty i rekomendacje: ośrodek mógłby publikować raporty i rekomendacje dotyczące sposobów zapobiegania i rozwiązywania patologii akademickich.

Korzyści:

Poprawa jakości badań: POMPA mogłaby przyczynić się do poprawy jakości badań naukowych i edukacji w Polsce. –

Zwiększenie zaufania: działalność ośrodka mogłaby zwiększyć zaufanie do instytucji akademickich i badań naukowych. –

Wspomaganie rozwoju nauki: POMPA mogłaby wspierać rozwój nauki i edukacji w Polsce, poprzez promowanie rzetelności i uczciwości akademickiej.

Wnioski: –

Potrzeba działań: patologie akademickie są poważnym problemem, który wymaga działań i rozwiązań. –

Rola POMPA: Polski Ośrodek Monitoringu Patologii Akademickich mógłby odegrać ważną rolę w monitorowaniu i rozwiązywaniu przypadków patologii akademickich. –

Współpraca: współpraca między instytucjami akademickimi, ośrodkami badawczymi i organizacjami pozarządowymi jest niezbędna dla skutecznego zwalczania patologii akademickich.”

I jaki wniosek?

15 lat milczenia naturalnej inteligencji, także tej na szczytach domeny akademickiej a reakcja inteligencji sztucznej po kilku sekundach! Sztuczna inteligencja nie zarządza domeną akademicką a jak widać jest bardziej nią zainteresowana niż decydenci domeny Co więcej, potrafi uzasadnić jakie byłyby korzyści z zainstalowania postulowanej przeze mnie POMPY. Decydenci nawet nie potrafili uzasadnić milczenia wobec mojego postulatu. Może cierpią na niedostatek inteligencji?

W przestrzeni publicznej co jakiś czas pojawiają się wątpliwości czy potrzebne jest nam ministerstwo nauki. Ujawniony przypadek chyba wskazuje, że – NIE!

Gdyby domeną akademicką zarządzała sztuczna inteligencja byłaby szansa na uzdrowienie domeny w krótkim czasie.

I coś – z czasów minionych, ale nad wyraz aktualne – pod wakacyjną refleksję .

Jan Kobuszewski – Rozum (1971)

https://youtu.be/Sv8KUOABArE


Przydałby się taki skecz o inteligencji naturalnej ale ta chyba z rozumem (lub jego brakiem) jest związana.

Kojarzony w przestrzeni publicznej z walką o naprawę domeny akademickiej, ujawnianiem plag akademickich i dokumentowania trądu panującego w pałacu nauki 

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (1)

Inne tematy w dziale Społeczeństwo