Szpargały
Świat przedwojenny przeobraża się na naszych oczach w legendę, dla jednych przetkaną światłem i barwą, dla innych – wrażliwych na propagandę – pełną cieni. Edward hrabia Raczyński, 1991
14 obserwujących
176 notek
43k odsłony
377 odsłon

Przez Patagonię i Ziemię Ognistą do Atacamy (10)

Wykop Skomentuj

   Dom Domeyki w Santiago wzniesiono na planie litery L z amfiladowym rozmieszczeniem pomieszczeń. Przechodząc przez sień główną z portretem Domeyki trafia się wprost w gęsty ogród.

image

image

image

   Nazwisko uczonego zostało utrwalone w około 170 nazwach własnych, w tym aż w 140 na terenie Chile. Imieniem Domeyki nazwano ulice, place, biblioteki, stowarzyszenia naukowe i sportowe. Do miejsc nazwanych nazwiskiem Polaka zaliczyć można też: Szczyt Domeyki (Cerro Domeyk) w Kordylierach, port Domeyki w południowym Chile, Stacja Domeyki (Paradero Domeyko), osady Domeyki oraz minerał (domeykit), małż (Nautilus domeykus), amonit (Amonites domeykanus) i wiele innych. Jest patronem kopalni Sierra Gorda w Chile, będącej własnością KGHM. Jedną z planetoid nazwano 2784 Domeyko. W Polsce jego imieniem nazwano ulice w wielu miastach. Jest także patronem kopalni złota w Złotym Stoku. Za bohatera narodowego uważany jest w Polsce, Chile, na Litwie oraz Białorusi. Rok 2002 był rokiem Domeyki według UNESCO.

   Przed wylotem odwiedzamy jeszcze Mercado Central. W zabytkowej, żeliwnej hali targowej zaprojektowanej przez Chilijczyków, a zbudowanej w Anglii, od 1872 r. funkcjonuje rybny targ owoców morza. Centralną część hali zajmują restauracje, w których serwowane są tradycyjne dania chilijskie. W 2012 r. National Geographic uznał Mercado Central za jeden z 5-ciu najlepszych rynków - targów żywności na świecie.

image

imageMercado Central

imageFontanna na targu…

   Na lotnisku (pamiętacie Alitalia :) okazuje się, że Pani ustalająca miejsca w samolocie ma zięcia pracującego w Warszawie. Więc szczęśliwi dostajemy te miejsca, które w połowie długości samolotu są przed łazienkami. Radość, tańce. Po wejściu do samolotu okazuje się jednak, że rząd 33 to jest prawie właściwy rząd, tyle, że jeden wstecz. Więc wygodne miejsca są przed rzędem 32, przed nami. Pani z lotniska chyba nie lubiła jednak zięcia. Po chwili na trzecie – oczywiście zewnętrzne miejsce, przysiada się włoszka z rozedrganym telefonem. Czas koszmaru nadchodzi….

Mijają jednak minuty, sekundy, nanosekundy, samolot rusza… A inne miejsca, ba, całe szeregi puste. I taka to była historia. Samolot miał maksymalnie 30% obłożenie, więc każdy pasażer mógł spędzić i spędził lot na leżąco.

Czego i Państwu życzę.


Dzień 15

   Coś jeszcze o koronawirusie (tym razem już wiem, że pisze się razem)? Ok. Bladym świtem przemykamy po lotnisku Fiumicino na ostatni lot tej wycieczki. Wyraźnie wzrosło „umaskowanie”. Na pokładzie samolotu do Warszawy pierwszy raz wypełniamy ankiety epidemiologiczne: podajemy miejsce w samolocie, miejsce zamieszkania, kontakt. Jeden z pasażerów, łudząco podobny do pewnego polskiego piłkarza, odgraża się po sąsiedzku, że nie poda jakichś tam danych. Na lotnisku, jeszcze w samolocie pomiar temperatury. Wszyscy zdrowi. Jest piątkowy ranek 6 marca 2020 r. Za 9 dni zostaną zamknięte granice…


image Wreszcie w domu...


* * *

Wycieczkę zorganizowało Biuro Pielgrzymkowo-Turystyczne Caritas z siedzibą we Włocławku. W zwiedzaniu południowej części Ameryki Południowej towarzyszył nam i się nami opiekował pan Mariusz Jaworski. Przy okazji - serdeczne pozdrowienia!

* * *

I jeszcze jedno "przy okazji". Zapraszam na mój blog o papierach wartościowych emitowanych przez polskie spółki akcyjne w okresie międzywojennym. Notek w tym temacie było już 132, a jeszcze trochę będzie... Notki publikowane są na S24 zawsze w  poniedziałki o 20.00. Ostatnia dostępna jest TU.

Cykle tematyczne były jeszcze trzy.

1.  "Śląskie wakacje z przemysłowcem" , 10-odcinkowy cykl o znanych postaciach górnośląskich, 

2. "Spółki aukcyjna na Górnym Śląsku" , 3 częściowa historia,

3. "100 lecie. Spółki akcyjne na Ziemiach polskich", 3 częściowy cykl, przedstawiający stan literatury poświęconej tematyce polskich papierów wartościowych do 11 listopada 2018 r.


Wykop Skomentuj
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości