Karolina Nowicka Karolina Nowicka
296
BLOG

Podatek od bezdzietności

Karolina Nowicka Karolina Nowicka Demografia Obserwuj temat Obserwuj notkę 42


Nie tylko Polska się starzeje. Cały świat białego (i pewnie żółtego również) człowieka przeżywa istną tragedię demograficzną. Proponowane rozwiązania? A choćby takie:

Problem postępującej w wielu krajach Europy zimy demograficznej jest nieobecny w debacie publicznej i rządowych programach rozwojowych. Stąd brytyjski specjalista w tej dziedzinie wywołał temat, wysuwając prowokacyjną propozycję: „puste kołyski? Opodatkujmy ludzi, którzy nie chcą mieć dzieci”. Gorzka dyskusja na temat starzejącego się społeczeństwa z Wysp Brytyjskich przeniosła się m.in. do Włoch, które, jak mówią statystki urodzeń, powoli wymierają.

Pomysł iście diaboliczny, rozpaczliwy i... bezsensowny. Bezdzietni już teraz płacą za edukację i leczenie nie swoich dzieci, a rodziny otrzymują spore wsparcie, chociażby przez 500+. Pomysł pana Morlanda, by bezdzietnym dołożyć jeszcze jedno obciążenie, jest w moim mniemaniu głęboko niesprawiedliwy i zwyczajnie nieskuteczny. Jak było mało dzieci, tak będzie nadal. Wszelkie zachęty finansowe przemawiają jedynie do patologii, która rozmnaża się z dużą ochotą, gdyż nie widzi sensu samodzielnego polepszania swojego bytu. A wszelkie kary są i tak niższe od kosztu wychowania potomka, więc rozsądni ludzie żadnego podatku się nie przestraszą.


Dziwna baba.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo