Karolina Nowicka Karolina Nowicka
266
BLOG

Czy Kościół umrze czy jednak się odrodzi? Rozmowy z byłymi księżmi.

Karolina Nowicka Karolina Nowicka Kościół Obserwuj temat Obserwuj notkę 28


Przeczytałam przed chwilą bardzo fajny artykuł, zawierający niezwykle trafne przemyślenia byłych duchownych. Polecam:

W Polsce coraz mniej osób wstępuje do seminariów i zakonów – wynika z najnowszych badań. — Kościół nie ma specjalnie propozycji dla młodych ludzi — uważa Mateusz, który odszedł z kapłaństwa kilka lat temu. — Najbardziej Kościołowi szkodzą hierarchowie. Biskupi często używają miana "ojca", ale oni z ojcostwem mają coraz mniej wspólnego — dodaje Rafał, który po zrzuceniu sutanny ożenił się i założył rodzinę. Nasi rozmówcy są zgodni: Kościół robi dziś za mało, by zatrzymać tę falę odejść. A być może zatrzymanie tego exodusu jest już po prostu niemożliwe.

No tak... Świat białych i żółtych ludzi ogarnia masowa sekularyzacja; doczesność oferuje młodym znacznie więcej możliwości niż jeszcze 30 lat temu; hierarchowie kościelni wykazują się daleko posuniętą miernotą moralną i duchową; kler jest uwięziony w kajdanach bezdusznej biurokracji – tak można by pokrótce podsumować wypowiedzi ex-księży. Ja bym dodała, że wymóg posłuszeństwa oraz celibatu dodatkowo tłumią ewentualne „podszepty pana Boga” nawet u praktykującej młodzieży. Kościół będzie się wyludniać, to pewne. Ale może kiedyś jednak się odrodzi? Może... To już nie mój problem. Szkoda tylko tych pięknych świątyń, które zostaną przerobione na dyskoteki.


Miłośniczka przyrody, wierząca w Boga (po swojemu) antyklerykałka, obyczajowa liberałka. Lubię słuchać audiobooków, pisać na Salonie, rozmawiać z ludźmi w Necie. W życiu realnym jestem odludkiem, nie angażuję się społecznie, właściwie to po prostu spokojnie wegetuję, starając się jakoś uprzyjemnić sobie tę swoją marną egzystencję. Mało wiem i umiem, dlatego każdego, kto pisze sensownie i merytorycznie bardzo cenię. Z kolei wirtualne mądrale, które wiedzą jeszcze mniej ode mnie, ale za to uwielbiają kłótnie i nie stronią od ad personam, traktuję tak, jak na to zasługują.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo