15 obserwujących
1132 notki
348k odsłon
  356   1

PiS, dobry Niemiec i złote algi

O tym, że Instytut Rybactwa Śródlądowego znalazł w próbkach wody z Odry rzadkie mikroorganizmy, tzw. złote algi, których zakwit może spowodować pojawienie się toksyn, zabójczych dla ryb i małży, poinformowała w czwartek minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Więcej TUTAJ

W związku ze zderzeniem się z teorią spiskową notka będzie uporządkowana jutro. Dziś tylko zabezpieczony materiał dowodowy.

Prymnesium parvum to gatunek haptofitów (zwanych również łącznie Prymnesiophyta). Gatunek budzi niepokój ze względu na jego zdolność do wytwarzania fikotoksyny prymnezyny . Jest to wiciowiec , który zwykle jest zawieszony w słupie wody . Po raz pierwszy został zidentyfikowany w Ameryce Północnej w 1985 r., ale nie wiadomo, czy został wprowadzony sztucznie (np. gatunek inwazyjny ). Strona angielska. Ta strona była ostatnio edytowana 17 sierpnia 2022 o 19:05 (UTC) .


image

image

Strona esperanto. Tłumacz na polski Google. 

Ten gatunek alg pojawia się wszędzie w wodach, w których mieszają się wody rzeczne i morskie . Po raz pierwszy została opisana przez N. Cartera w 1937 roku w Anglii. Pierwsze informacje o trującym rozkwicie wodnym Prynesium parvum pojawiły się na początku XX wieku, kiedy w niektórych częściach angielskiej rzeki Thurne woda przybrała złotobrązowy kolor, a następnie doszło do ogromnego zabicia ryb. Prymnesium parvum rośnie w zasoleniu od 0,1% do 10% z optimum na poziomie 0,3% do 6%. Glony wytwarzają dimetylosulfoniopropionian ( DMSP ) i inne, jeszcze nieznane, poliole . Jego otoczenie musi mieć temperaturę od 2 °C do 30 °C. Wzrost zaobserwowano przy wartości pH 5,8, ale typowa komórka preferuje wyższe wartości pH. Organizm lubi jasne środowiska, ale zbyt dużo światła może hamować wzrost ( fotoinhibicja ). Organizm jest zdolny do wzrostu heterotroficznego w ciemności, w obecności glicerolu i atakowany przez bakterie, szczególnie przy ograniczonej zawartości fosforanów. Wcześniej postawiono hipotezę, że Prymnesium parvum pobiera fosforany poprzez wychwyt bakteryjny.Prymnesium parvum może korzystać z różnego rodzaju źródeł azotu , w tym amonu , azotanów , aminokwasów (co oczywiście zależy od pH), kreatyny , ale nie jest w stanie wykorzystać moczu . Algi potrzebują do wzrostu witamin B12 i B1, mogą tolerować wodę do chlorentenu od 25 do 625 mg/kg. Trucizna wytwarzana przez glony niszczy błonę komórkową organizmów jednokomórkowych: komórka staje się nieruchoma, następnie traci swój kształt i zapada się. Produkcja toksyn przez algi rozpoczyna się w przypadku stresu środowiskowego. Toksyna powoduje wewnętrzne krwawienie ryb na skrzelach.Największe szkody wyrządzone przez glony miały miejsce w 1985 roku w rzece Pecos w Teksasie . Odnotowano śmierć ponad 100 000 ryb, w sumie zginęło 17,5 miliona.Ryby można chronić przed glonami Prymnesium parvum w małych jeziorach ciekłym amoniakiem , siarczanem amonu i siarczanem miedzi. Sugerowana ilość np. siarczanu amonu to 10 mg/kg. Jeśli temperatura i wartość pH są wysokie, amon niszczy glony. Zastosowanie siarczanu miedzi nie zależy od temperatury ani od wartości pH. https://eo.wikipedia.org/wiki/Prymnesium_parvum   Strona była ostatnio edytowana o 10:51, 21 lip. 2021.

https://www.berliner-zeitung.de/gesundheit-oekologie/zerstoerung-der-zellen-und-inneren-organe-fischsterben-in-der-oder-warum-eine-winzige-alge-die-ursache-sein-koennte-li.257781

https://www.zeit.de/news/2022-08/18/polens-regierung-toxische-algen-im-wasser-der-oder-entdeckt

Lubię to! Skomentuj3 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale