Zostaw za sobą piękna ślady...
Szczęście to codzienne odczuwanie własnego wolnego istnienia
157 obserwujących
1807 notek
1400k odsłon
  936   2

Jeden czy trzech muszkieterów na Ukrainie dyskutowało o "Richelieu"?

W latach 2006–2011 kierował włoskim bankiem centralnym. W 2006 powołany został w skład tzw. grupy G30, gdzie dziś jest w tej grupie tzw. "seniorem" [4]. 24 czerwca 2011 roku podczas zebrania Rady Europejskiej został wybrany na szefa Europejskiego Banku Centralnego. Na czele EBC stał od 1 listopada 2011 do 31 października 2019 roku [5].

Przewodniczył instytucji podczas kryzysu w strefie euro, zasłynął w całej Europie z tego, że powiedział, że byłby gotów zrobić „wszystko, co trzeba”, aby zapobiec upadkowi euro. W 2014 roku Draghi został wymieniony przez magazyn Forbes jako ósma najpotężniejsza osoba na świecie. W 2015 roku magazyn Fortune uznał go za „drugiego największego lidera na świecie”. Jest także jedynym Włochem, który trzykrotnie znalazł się na liście rocznej Time 100 . W 2021 roku Politico Europe uznało go za najpotężniejszą osobę w Europie. W 2019 roku Paul Krugman opisał go jako „największego bankiera centralnego współczesności”. Co więcej, dzięki swojej polityce monetarnej jest powszechnie uważany za „zbawcę euro” podczas europejskiego kryzysu zadłużenia. Niektóre media nazwały go dlatego "Super Mario" [5].

Jest powszechnie uważany za tzw. "premiera technicznego" narzuconego Włochom przez "międzynarodówkę finansową", ale ma dość duże poparcie Włochów. Premierem został 13 lutego 2021 roku a 13 maja ogłoszono, że M. Draghi zrezygnuje z rocznej pensji w wysokości 115 000 euro z powodu pełnienia funkcji premiera.

M. Draghi surowo potępił atak Rosji na Ukrainę, wzywając do natychmiastowego zawieszenia broni i obiecując „wszystko, czego potrzeba, aby przywrócić suwerenność Ukrainy”. Dodał, że "niemożliwe jest prowadzenie znaczącego dialogu z Moskwą", domagając się od Rosji bezwarunkowego wycofania swoich sił z powrotem do ustalonych międzynarodowych granic. Mimo początkowej niechęci, 26 lutego M. Draghi zgodził się poprzeć wykluczenie Rosji z sieci SWIFT , międzynarodowego systemu transakcji finansowych. 22 marca M. Draghi publicznie poparł wniosek Ukrainy o przystąpienie do Unii Europejskiej. M. Draghi był także jednym z głównych orędowników zamrożenia dużej części 643 miliardów dolarów rezerw walutowych Rosyjskiego Banku Centralnego. Od maja 2022 r. rząd włoski przeznaczył 500 mln euro na wsparcie Ukraińców przybywających do Włoch oraz 110 mln na pomoc finansową dla rządu ukraińskiego. Ponadto Włochy wysłały na Ukrainę również sprzęt wojskowy.

Nie wiem jakie były kulisy jego uczestnictwa w wyprawie do Kijowa, ale sądzę, że szczególnie kanclerzowi Niemiec na pewno to nie sprawiło przyjemności i to nie tylko z powodu różnego podejścia do Rosji i Ukrainy, ale też i z tego powodu, że 26 listopada 2021 r. M. Draghi podpisał „Traktat Kwirynalski ” z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem w Pałacu Kwirynalskim w Rzymie. Traktat ten ma na celu promowanie zbieżności i koordynacji stanowisk Francji i Włoch w sprawach polityki europejskiej i zagranicznej, bezpieczeństwa i obrony, polityki migracyjnej, gospodarki, edukacji, badań, kultury i współpracy transgranicznej. Traktat był postrzegany jako próba odegrania przez Włochy i Francję kluczowej roli w UE po przejściu na emeryturę byłej kanclerz Niemiec Angeli Merkel.

Warto też zwrócić uwagę, że ani O. Scholz ani E. Macron nie mają tak dużej pozycji międzynarodowej jak M. Draghi. Można nawet pokusić się o ryzykowne co prawda, ale jednak stwierdzenie, że wśród tych trzech muszkieterów to M. Draghi pełnił najważniejszą rolę, bo tak naprawdę nie reprezentował li tylko Włoch, ale też międzynarodową finansjerę, która akurat - patrz USA - po napaści Rosji na Ukrainę stanęła twardo po stronie Ukrainy i oprócz amerykańskich wojskowych przyczyniła się do zmiany polityki J. Bidena na antyrosyjską a także współskłoniła prezydenta USA na powrót do aktywnej polityki w Europie i wzmacniania tzw. wschodniej flanki NATO, co oczywiście dzieje się kosztem zmniejszenia roli i znaczenia Niemiec w Europie.

Trudno dziś ocenić jak ta wizyta wpłynie na "kard. Richelieu", czyli W. Putina, ale jak na razie Ukraina dalej się dzielnie broni a po tej wizycie Niemcy - o dziwo - przekazały jej pierwsze sztuki (5, 7?) samobieżnych armatohaubic Panzerhaubitze 2000 (PzH 2000).

[1] https://pl.wikipedia.org/wiki/Klaus_Iohannis

[2] https://wpolityce.pl/swiat/603219-prof-musialscholz-gra-z-putinem-przy-terroryzowaniu-swiata

[3] https://en.wikipedia.org/wiki/Mario_Draghi

[4] https://group30.org/members, https://pl.wikipedia.org/wiki/Grupa_G30 – G30 została założona w 1978 roku przez Geoffreya Bella. Pomysłodawcą i pierwszym fundatorem była Fundacja Rockefellera.

Pierwszym przewodniczącym wybrano Johannesa Witteveena, byłego prezesa Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Warto się przyjrzeć składowi tej grupy. Jest symptomatyczny i skupia naprawdę najważniejszych finansistów i naukowców z różnych kontynentów i państw, m.in. z Chin a nawet jej aktywnym członkiem był onegdaj ojciec polskiej biedy i wyprzedania za bezcen naszych polskich aktywów L. Balcerowicz.

[5] Informacje o przebiegu kariery za: https://pl.wikipedia.org/wiki/Mario_Draghi oraz https://en.wikipedia.org/wiki/Mario_Draghi. Warto nieraz poszukać jakichś informacji na obcojęzycznych stronach Wikipedii, bo często polska Wiki zawiera skąpe informacje.

[6] https://www.salon24.pl/newsroom/1234845,na-taka-bron-czekali-ukraincy-niemcy-wywiazaly-sie-z-obietnicy

Zostaw za sobą dobra, miłości i mądrości ślad...

© Krzysztof Jaworucki (krzysztofjaw)

http://krzysztofjaw.blogspot.com/

kjahog@gmail.com

Jeżeli moje teksty nie są dla Państwa obojętne i szanują Państwo moją pracę, to mogą mnie Państwo wesprzeć drobną kwotą.

Z góry wszystkim darczyńcom dziękuję!

Nr konta - ALIOR BANK: 58 2490 0005 0000 4000 7146 4814

Paypal: paypal.me/kjahog

Lubię to! Skomentuj9 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka