Historia Chrześcijaństwa T.1 ...Wyd. Biały Kruk
Historia Chrześcijaństwa T.1 ...Wyd. Biały Kruk
LechGalicki LechGalicki
537
BLOG

Wojciech Roszkowski ,, Historia Chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia” T.1

LechGalicki LechGalicki Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 5

Lech Galicki - recenzja szczególna

Wojciech Roszkowski ,, Historia Chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia” Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola, Biały Kruk , Kraków 2021

  Dom to bezpieczeństwo, trwałość, schronienie, mieszkanie, zaś angielskie powiedzenie określa: mój dom jest moją twierdzą. Dom to także: gospodarstwo domowe, domownicy, ojczyzna i skarbnica wiedzy. A cała Polska – jego dom pisał w Manifeście Ludu Or-Ot.
  Gospodarze Domu – gospodarze państwa od najwyższych szczebli hierarchicznej drabiny. Mieszkańcy Domu – mieszkańcy, obywatele państwa. Dobry gospodarz Domu: dba o jego stan, troszczy się o to czy dach jest szczelny, czy mury Domu się nie kruszą, a i czy okna domykają się, szyby w nich są czyste…czy drzwi prowadzące do wnętrza Domu nie zniszczały i czy zamki są sprawne i czy byle kto, a szczególnie złodziej, nieproszony gość nie jest w stanie pokonać ich zapory.
   Dobry gospodarz Domu nie dopuści do tego aby obcy zaskoczył mieszkańców Domu, w ich schronieniu. Powinno ono być trwałe i bezpieczne. Ufający gospodarzowi mieszkańcy Domu pomogą mu zabezpieczyć Dom. Gospodarz Domu nie ma prawa naruszać prywatności mieszkańców Domu w niezgodzie z wszelkimi zwyczajami i normami cywilizowanych i demokratycznych społeczeństw. Brytyjczyk, Sir William Pitt, rzekł w Izbie Lordów: ,,Najuboższy człowiek w swej chałupie stawia czoło całej potędze Korony. Może to być lepianka, do której przecieka deszcz i wiatr, ale król Anglii wejść nie może.”.
  Tak i w Polsce, jak i wszędzie na tym świecie biada gospodarzowi który zniszczy Dom ojczysty, narazi jego mieszkańców na niebezpieczeństwo i zakłóci pokój w ich Domu. Także mieszkańcy, którzy uderzą w Gospodarza Domu, czy celowo niszczą Dom, zostaną z niego wypędzeni w wielkiej niesławie.
   Wiele jeszcze o Domu pisać można, a niech choć to ważne będzie.
   
   W moim domu rodzinnym, gdy byłem jeszcze kilkuletnim chłopcem byłem świadkiem zdarzenia, które na długo zapamiętałem. Do drzwi Domu ktoś zapukał i okazało się, że przyszły nieznane nikomu osoby. Moja mama po krótkiej rozmowie stanowczo odpowiedziała nieproszonym gościom, że nie przyjmie ich, bo jest chrześcijanką, tak jak wszyscy mieszkający w tym Domu, katoliczką, nasza  Rodzina od pokoleń wyznaje jedyną świętą Wiarę i stanowczo nie życzy sobie wysłuchiwania ,,nauk’’ dotyczących jej wiary, sprzecznych z tym co jest dla niej święte. ,, Goście” nie dawali za wygraną, zablokowali drzwi nogami i powtarzając definicje, czy też interpretacje sprzeczne z  nauką Kościoła katolickiego prowokowali do dyskusji sypiąc często i gęsto fragmentami z ich biblii. Mama nie dyskutowała. Nie przedstawiała Prawd katolickiego wyznania. Oni twierdzili, że katolicy nie znają swej wiary, historii i są zwodzeni przez księży. W końcu udało się zamknąć drzwi, mama zdenerwowana, ja pozostałem w zastanowieniu, nad ich słowami. Myślałem, iż może rzeczywiście wiedza katolików o historii chrześcijaństwa jest zbyt nikła. Sam dokształcałem się , czytałem wydawane zwykle przez ,,Pax” – w księgarniach było ich wiele - książki ( np. ,,Mocarza” Jana Dobraczyńskiego) i tak wędrowałem w moim życiu znając z nauki religii podstawowy  fundament mojej wiary, ale przekonany, że jestem zbyt mało wiedzącym o historii chrześcijaństwa katolikiem. Owszem, modliłem się gorąco, a jednak jakże często przygotowany do ataku na opium dla ludu agresywny ateista wiedział więcej o chrześcijaństwie, istotnych wydarzeniach, osobach niezwykle ważnych dla  człowieka, który miłował i miłuje Jezusa Chrystusa, a przede wszystkim ufa Mu nade wszystko.
    

  Miłosierdzie Boże, skarb niezmierzony, Jezu ufam Tobie, w Ciebie wpatrzony.

Pragnie dusza ma niezwykłej mocy,   którą Bóg przeznaczył nam ku pomocy.  ( Pieśń do Miłosierdzia Bożego – poezja -  fragment - Lech Galicki.).
                                                    

  Oto stało się coś niezwykłego. Oto świadectwo moje, siłą rzeczy esencjonalne, skrótowe i przepełnione szczególną wdzięcznością dla Autora o Jego książce”  ,, Historia Chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia” Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola, Biały Kruk , Kraków 2021. Jak wspomniał Pisarz: ,, Historia Kościoła, najstarszej nieprzerwanie istniejącej instytucji na Ziemi, jest tak skomplikowana, że jej opisanie zakrawa na szaleństwo. I udało się w sposób  wielki.To o czym marzyłem od lat, znakomity autor, znawca tematu, wspaniały erudyta, profesor Wojciech Roszkowski  napisał w dwóch tomach wybitną książkę - w sposób jasny i zrozumiały, niezwykle szczegółowy, eksponujący najistotniejsze zdarzenia i osoby, a także wzbogacony o jakże potrzebne refleksje  i  wyjaśnienia  - pozwalające  zrozumieć, wyciągnąć sensowne wnioski z tej encyklopedycznej opowieści / traktacie ( zbioru szkiców) o historii chrześcijaństwa, a co najważniejsze: bardzo bliski doskonałości sposób przekazu, przedstawiający czytelnikowi żądnemu  wiedzy - historię 2000 lat chrześcijaństwa. Pierwszy tom skupia się głównie na genezie religii, w czasach tworzenia się zjawiska nie z tej ziemi, ale przystającego do niej i wszelkich narodów, tak jak chciał tego Syn Człowieczy. Kościół jest instytucją organizowana przez ludzi, ale to dzieło Jezusa Chrystusa, który wspomaga ludzi w ich dziele, gdy tylko szczerze tego chcą. Od wieków – na wieki.
  Profesor Wojciech  Roszkowski  – polski ekonomista, historyk i nauczyciel akademicki i profesor nauk humanistycznych (1996), profesor Szkoły Głównej Handlowej (1991–2010); poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (2004–2009),  a także Autor  publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku, oraz nagradzanej książki Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej. Uwaga: Kawaler Orła Białego. To tylko okruch informacji o Mistrzu Roszkowskim.
 Oto część książek napisanych przez profesora Wojciecha Roszkowskiego:
      - Historia Polski 1945–2005, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006,
       -Krótkie wykłady z historii. Gospodarka, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006.
         -Repolonizacja Polski (autor eseju Upodmiotowienie polskiej polityki), Wydawnictwo Biały Kruk, 2016
            -Świat Chrystusa, Wydawnictwo Biały Kruk, 2016,
      - Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego, Wydawnictwo Biały Kruk, 2018,
        - Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej, Wydawnictwo Biały Kruk,
      Orlęta Lwowskie, Wydawnictwo Biały Kruk, 2019,
         - Kierunek targowica: Polska 2005–2015, Wydawnictwo Biały Kruk,
     - Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji, Wydawnictwo Biały Kruk, 2020,
      - Chluba i zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2020,
   Wybitny historyk i pisarz profesor Wojciech Roszkowski, twórca takich bestsellerów jak „Świat Chrystusa”, „Roztrzaskane lustro” i „Bunt barbarzyńców”, w żadnym wypadku nie zgadza się z opiniami, że obecny kryzys jest zwiastunem ostatecznego upadku chrześcijaństwa. Aby lepiej zrozumieć, skąd pochodzimy, podjął się dzieła niezwykłego i w dwóch wielce obszernych tomach opisuje historię chrześcijaństwa.
  Prof. Wojciech Roszkowski opisuje z wielkim znawstwem i erudycją zarówno budowniczych, jak i niszczycieli zachodniej cywilizacji, rozprawiając się przy tej okazji z wieloma utartymi przez wieki dyskredytującymi opiniami. Ilustracje do tych niezwykle interesujących szkiców z dziejów chrześcijaństwa stanowią wspaniałe dzieła sztuki największych mistrzów; również po tym widać, jaką potężną inspiracją dla wielkich artystów była Biblia.

   Autor dowodzi ponadto, że nasza cywilizacja od swego zarania zmagała się z rozmaitymi wyzwaniami i konfrontowana była z przeróżnymi zagrożeniami, inicjowanymi od środka i z zewnątrz. A przecież jednak zawsze znajdowała siły oraz sposoby, by kryzys pokonać i kontynuować swoją misję. Zwyciężała mocą i aktywnością tych, którzy znajdowali swoją tożsamość w tym, co kiedyś nazwano christianitas; przez karty tej książki przewijają się najwięksi z tych przedstawicieli.

 Gdy takich ludzi brakowało, zaczęło powstawać wiele błędnych stereotypów chociażby na temat życia Jezusa i funkcjonowania Kościoła na przestrzeni dwudziestu wieków. Również z takimi stereotypami rozprawia się Autor tej książki.  Dwutomowa, bogato ilustrowana ,,Historia Chrześcijaństwa” nawiązuje do zjawisk „Świętości, upadki i nawrócenia”, co pozwala nawiązać do problemów jakie obecnie dotykają Kościół w świecie.
 Jak anonsuje wydawnictwo Biały Kruk – drugi tom ,,Historii Chrześcijaństwa” ukaże się na półkach księgarskich na przełomie czerwca i lipca 2021.

  Powołując się na opisane na początku tekstu zdarzenie z przeszłości, Świadectwo, gdy recenzent ( wówczas chłopiec) tej książki w obliczu braku, niedostatku książek o historii chrześcijaństwa odpowiednich pozycji literackich i  zdecydował się na odnalezienie książki tak potrzebnej każdemu katolikowi pozwalającej mu rozszerzyć, a często po prostu w sposób jasny, ciekawy, prawdziwy zapoznać się z historią chrześcijaństwa, a przez to z własną tożsamością i przeszłością w jego wierze – dziękuję Panu Profesorowi Wojciechowi Roszkowskiemu za napisanie wybitnego arcydzieła:,,Historia Chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”.  Wydawnictwu ,,Biały Kruk” serdecznie dziękuję za wspaniałe edytorsko uszczęśliwienie czytelników tą arcyszczególną książką.

Z szacunkiem najwyższym: Lech Galicki

***

Szczegóły książki / Autor:    Wojciech Roszkowski, Wydawnictwo:    Biały Kruk Liczba stron:    632

Rodzaj oprawy:    Okładka twarda Rok wydania:    2021 Język wydania:    Polski ISBN:    9788375533132 Format:    16.5x23.5 cm

                                                          image
image                            image

LechGalicki
O mnie LechGalicki

Lech Galicki, ur. 29 I 1955, w domu rodzinnym przy ulicy Stanisława Moniuszki 4 (Jasne Błonia) w Szczecinie. Dziennikarz, prozaik, poeta. Pseud.: (gal), Krzysztof Berg, Marcin Wodnicki. Syn Władysława i Stanisławy z domu Przybeckiej. Syn: Marcin. Ukończył studia ekonomiczne na Politechnice Szczecińskiej; studiował również język niemiecki w Goethe Institut w Berlinie. Odbył roczną aplikację dziennikarską w tygodniku „Morze i Ziemia”. Pracował jako dziennikarz w rozmaitych periodykach. Był zastępcą redaktora naczelnego dwutygodnika „Kościół nad Odrą i Bałtykiem”. Od 1995 współpracuje z PR Szczecin, dla którego przygotowuje reportaże, audycje autorskie, słuchowisko („Grona Grudnia” w ramach „Szczecińskiej Trylogii Grudnia.”), pisze reżyserowane przez redaktor Agatę Foltyn z Polskiego Radia Szczecin słuchowiska poetyckie: Ktoś Inny, Urodziłem się (z udziałem aktorów: Beaty Zygarlickiej, Adama Zycha, Edwarda Żentary) oraz tworzy i czyta na antenie cykliczne felietony. Podróżował do Anglii, Dani, RFN, Belgii; w latach 1988 – 1993 przebywał w Berlinie Zachodnim. Od 1996 prowadzi warsztaty dziennikarskie dla młodzieży polskiej, białoruskiej i ukraińskiej w Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej. Jest członkiem Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i Związku Zawodowego Dziennikarzy. W 1994 otrzymał nagrodę specjalną SDP za różnorodną twórczość dziennikarską i literacką. Wyróżniany wielokrotnie przez polskie bractwa i grupy poetyckie. Od 2011 prowadzi w Szczecińskim Domu Kombatanta i Pioniera Ziemi Szczecińskiej: Teatr Empatia (nagrodzony za osiągnięcia artystyczne przez Prezydenta miasta Szczecin), pisze scenariusze, reżyseruje spektakle, w których także występuje, podobnie okazjonalnie gra główną rolę w miniserialu filmowym. Jako dziennikarz debiutował w 1971 roku w tygodniku „Na przełaj”. Debiut literacki: Drzewo-Stan (1993). Opublikował następujące książki poetyckie: Drzewo-Stan. Szczecin: Szczecińskie Wydawnictwo Archidiecezjalne „ Ottonianum”, 1993; Ktoś Inny. Tamże, 1995; Efekt motyla. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 1999. Cisza. Szczecin: Wyd. Promocyjne „Albatros”, 2003, KrzykOkrzyk, Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2004. Lamentacje za jeden uśmiech. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2005. Tentato. Zapamiętnik znaleziony w chaosie. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2007. Lawa rozmowy o Polsce. Współautor. Kraków: Solidarni 2010, Arcana, 2012, Antologia Smoleńska 96 wierszy. Współautor, wyd. Solidarni 2010, rok wyd.2015. Proza, reportaże, felietony: Trzask czasu, Czarnków: Interak, 1994; Na oka dnie (wspólnie z Agatą Foltyn) Szczecin: Wydawnictwo Promocyjne „Albatros”), 1997, Jozajtis, Szczecin, Wyd. „PoNaD”, 1999, Sennik Lunatyka, Szczecin: Wyd. Promocyjne „ Albatros”, 2000, Dum – Dum. Szczecin: Wyd. „PoNaD”, 2000, Dum –Dum 2. Tamże, 2001, Punkt G., Tamże, 2002, Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu. Tamże, 2003. RECENZJE Charakterystyczne dla „metafizycznych” tomów poezji Galickiego jest połączenie wierszy oraz fotografii Marka Poźniaka (w najważniejszym tomie Ktoś Inny są to zdjęcia kostiumów teatralnych Piera Georgia Furlana), stanowiących tyleż dopełniającą się całość, co dwa zupełnie autonomiczne zjawiska artystyczne, jednocześnie próbujące być świadectwem poszukiwania i zatrzymywania przez sztukę prześwitów Wieczności. Marzenia mają moc przełamania własnego zranienia, ocalenia świadomości boleśnie naznaczonej czasem, przemijaniem, śmiercią. Prowadzą do odnajdywania w sobie śladów nieistniejącego już raju i harmonii. Charakterystyczna jest przekładalność zapisu słownego na muzyczny i plastyczny. Reportaże i felietony Galickiego dotyczą zawsze najbliższej rzeczywistości: ułamki rozmów i spotkań w tramwaju, migawki spostrzeżeń, codzienność w jej często przytłaczającym wymiarze. Zapiski zaskakują trafną, skrótową diagnozą sytuacji życiowej bohaterów. Galicki balansuje pomiędzy oczywistością a niezwykłością zjawiska, powszedniością sytuacji, a często poetyckim językiem jej przedstawienia. Oderwanie opisywanych zdarzeń od pierwotnego kontekstu publikacji („Kościół nad Odrą i Bałtykiem”, PR Szczecin) czyni z minireportaży swoistą metaforę, usiłującą odnaleźć w ułamkach codzienności porządkujący je sens. Podobnie dzieje się w felietonach z założenia interwencyjnych (Dum – Dum, Dum – Dum 2): autor poszukuje uogólnienia, czy też analogii pomiędzy tym co jednostkowe a tym, co ogólne, wywiedzione z wiersza, anegdoty, symbolu, przeszłości. Galicki buduje świat swoich mikroopowiadań również z ułamków przeszłości (np. historia Sydonii von Borck w Jozajtisie), a także z doświadczeń autobiograficznych (pamięta dzień swoich urodzin, przeżył doświadczenie wyjścia poza ciało, oraz groźną katastrofę). Piotr Urbański Powyższy artykuł biograficzny pochodzi z Literatury na Pomorzu Zachodnim do końca XX wieku, Przewodnik encyklopedyczny. Szczecin: Wydawnictwo „Kurier – Press”, 2003. Autor noty biograficznej: Piotr Lech Urbański dr hab. Od 1.10.2012 prof. nadzw. w Instytucie Filologii Klasycznej UAM. Poprzednio prof. nadzw. Uniwersytetu Szczecińskiego, dyrektor Instytutu Polonistyki i Kulturoznawstwa (2002-2008), Dokonano aktualizacji w spisie książek napisanych po opublikowaniu notatki biograficznej Lecha Galickiego i wydanych. Recenzja książki Lecha Galickiego „Dziękuję za rozmowę. Zszywka czasu”. Wydawnictwo „PoNaD”. Szczecin 2003 autorstwa (E.S) opublikowana w dwumiesięczniku literackim TOPOS [1-2 (74 75) 2004 Rok XII]: Dziękuję za rozmowę to zbiór wywiadów, artykułów prasowych, które szczeciński dziennikarz, ale także poeta i prozaik, drukował w prasie w ostatniej dekadzie. Mimo swej różnorodności, bo obok rozmowy z modelkami znajdziemy np. wywiad z Lechem Wałęsą, z chaotycznego doświadczenia przełomu wieków wyłania się obraz współczesności targanej przez sprzeczne dążenia, poszukującej jednak własnych form osobowości. Legendarne UFO, radiestezja, bioenergoterapia, spirytualizm – zjawiska, które Galicki nie obawia się opisywać, niekiedy wbrew opinii publicznej i środowisk naukowych. Prawie każdy czytelnik znajdzie w tej książce coś dla siebie – wywiady z wybitnymi artystami sąsiadują z wypowiedziami osób duchowych, opinie polityków obok opowieści o zwykłych ludzkich losach. Galicki, mimo iż w znacznej mierze osadzony jest w lokalnym środowisku Pomorza Zachodniego, dąży do ujmowania w swoich tekstach problematyki uniwersalnej i reprezentuje zupełnie inny, niż obecnie rozpowszechniony, typ dziennikarstwa. Liczy się u niego nie pogoń za sensacją, a unieruchomienie strumienia czasu przy pomocy druku. Pisze na zasadzie stop – klatek tworząc skomplikowany, niekiedy wręcz wymykający się spod kontroli obraz naszych czasów. (E.S.).

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura