Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
12 obserwujących
521 notek
183k odsłony
  495   0

Wojciech Roszkowski ,, Historia Chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia” T.1

Historia Chrześcijaństwa T.1 ...Wyd. Biały Kruk
Historia Chrześcijaństwa T.1 ...Wyd. Biały Kruk

Lech Galicki - recenzja szczególna

Wojciech Roszkowski ,, Historia Chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia” Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola, Biały Kruk , Kraków 2021

  Dom to bezpieczeństwo, trwałość, schronienie, mieszkanie, zaś angielskie powiedzenie określa: mój dom jest moją twierdzą. Dom to także: gospodarstwo domowe, domownicy, ojczyzna i skarbnica wiedzy. A cała Polska – jego dom pisał w Manifeście Ludu Or-Ot.
  Gospodarze Domu – gospodarze państwa od najwyższych szczebli hierarchicznej drabiny. Mieszkańcy Domu – mieszkańcy, obywatele państwa. Dobry gospodarz Domu: dba o jego stan, troszczy się o to czy dach jest szczelny, czy mury Domu się nie kruszą, a i czy okna domykają się, szyby w nich są czyste…czy drzwi prowadzące do wnętrza Domu nie zniszczały i czy zamki są sprawne i czy byle kto, a szczególnie złodziej, nieproszony gość nie jest w stanie pokonać ich zapory.
   Dobry gospodarz Domu nie dopuści do tego aby obcy zaskoczył mieszkańców Domu, w ich schronieniu. Powinno ono być trwałe i bezpieczne. Ufający gospodarzowi mieszkańcy Domu pomogą mu zabezpieczyć Dom. Gospodarz Domu nie ma prawa naruszać prywatności mieszkańców Domu w niezgodzie z wszelkimi zwyczajami i normami cywilizowanych i demokratycznych społeczeństw. Brytyjczyk, Sir William Pitt, rzekł w Izbie Lordów: ,,Najuboższy człowiek w swej chałupie stawia czoło całej potędze Korony. Może to być lepianka, do której przecieka deszcz i wiatr, ale król Anglii wejść nie może.”.
  Tak i w Polsce, jak i wszędzie na tym świecie biada gospodarzowi który zniszczy Dom ojczysty, narazi jego mieszkańców na niebezpieczeństwo i zakłóci pokój w ich Domu. Także mieszkańcy, którzy uderzą w Gospodarza Domu, czy celowo niszczą Dom, zostaną z niego wypędzeni w wielkiej niesławie.
   Wiele jeszcze o Domu pisać można, a niech choć to ważne będzie.
   
   W moim domu rodzinnym, gdy byłem jeszcze kilkuletnim chłopcem byłem świadkiem zdarzenia, które na długo zapamiętałem. Do drzwi Domu ktoś zapukał i okazało się, że przyszły nieznane nikomu osoby. Moja mama po krótkiej rozmowie stanowczo odpowiedziała nieproszonym gościom, że nie przyjmie ich, bo jest chrześcijanką, tak jak wszyscy mieszkający w tym Domu, katoliczką, nasza  Rodzina od pokoleń wyznaje jedyną świętą Wiarę i stanowczo nie życzy sobie wysłuchiwania ,,nauk’’ dotyczących jej wiary, sprzecznych z tym co jest dla niej święte. ,, Goście” nie dawali za wygraną, zablokowali drzwi nogami i powtarzając definicje, czy też interpretacje sprzeczne z  nauką Kościoła katolickiego prowokowali do dyskusji sypiąc często i gęsto fragmentami z ich biblii. Mama nie dyskutowała. Nie przedstawiała Prawd katolickiego wyznania. Oni twierdzili, że katolicy nie znają swej wiary, historii i są zwodzeni przez księży. W końcu udało się zamknąć drzwi, mama zdenerwowana, ja pozostałem w zastanowieniu, nad ich słowami. Myślałem, iż może rzeczywiście wiedza katolików o historii chrześcijaństwa jest zbyt nikła. Sam dokształcałem się , czytałem wydawane zwykle przez ,,Pax” – w księgarniach było ich wiele - książki ( np. ,,Mocarza” Jana Dobraczyńskiego) i tak wędrowałem w moim życiu znając z nauki religii podstawowy  fundament mojej wiary, ale przekonany, że jestem zbyt mało wiedzącym o historii chrześcijaństwa katolikiem. Owszem, modliłem się gorąco, a jednak jakże często przygotowany do ataku na opium dla ludu agresywny ateista wiedział więcej o chrześcijaństwie, istotnych wydarzeniach, osobach niezwykle ważnych dla  człowieka, który miłował i miłuje Jezusa Chrystusa, a przede wszystkim ufa Mu nade wszystko.
    

  Miłosierdzie Boże, skarb niezmierzony, Jezu ufam Tobie, w Ciebie wpatrzony.

Pragnie dusza ma niezwykłej mocy,   którą Bóg przeznaczył nam ku pomocy.  ( Pieśń do Miłosierdzia Bożego – poezja -  fragment - Lech Galicki.).
                                                    

  Oto stało się coś niezwykłego. Oto świadectwo moje, siłą rzeczy esencjonalne, skrótowe i przepełnione szczególną wdzięcznością dla Autora o Jego książce”  ,, Historia Chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia” Tom 1 Od narodzin Jezusa do upadku Konstantynopola, Biały Kruk , Kraków 2021. Jak wspomniał Pisarz: ,, Historia Kościoła, najstarszej nieprzerwanie istniejącej instytucji na Ziemi, jest tak skomplikowana, że jej opisanie zakrawa na szaleństwo. I udało się w sposób  wielki.To o czym marzyłem od lat, znakomity autor, znawca tematu, wspaniały erudyta, profesor Wojciech Roszkowski  napisał w dwóch tomach wybitną książkę - w sposób jasny i zrozumiały, niezwykle szczegółowy, eksponujący najistotniejsze zdarzenia i osoby, a także wzbogacony o jakże potrzebne refleksje  i  wyjaśnienia  - pozwalające  zrozumieć, wyciągnąć sensowne wnioski z tej encyklopedycznej opowieści / traktacie ( zbioru szkiców) o historii chrześcijaństwa, a co najważniejsze: bardzo bliski doskonałości sposób przekazu, przedstawiający czytelnikowi żądnemu  wiedzy - historię 2000 lat chrześcijaństwa. Pierwszy tom skupia się głównie na genezie religii, w czasach tworzenia się zjawiska nie z tej ziemi, ale przystającego do niej i wszelkich narodów, tak jak chciał tego Syn Człowieczy. Kościół jest instytucją organizowana przez ludzi, ale to dzieło Jezusa Chrystusa, który wspomaga ludzi w ich dziele, gdy tylko szczerze tego chcą. Od wieków – na wieki.
  Profesor Wojciech  Roszkowski  – polski ekonomista, historyk i nauczyciel akademicki i profesor nauk humanistycznych (1996), profesor Szkoły Głównej Handlowej (1991–2010); poseł do Parlamentu Europejskiego VI kadencji (2004–2009),  a także Autor  publikacji poświęconych historii Polski w XX i XXI wieku, oraz nagradzanej książki Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej. Uwaga: Kawaler Orła Białego. To tylko okruch informacji o Mistrzu Roszkowskim.
 Oto część książek napisanych przez profesora Wojciecha Roszkowskiego:
      - Historia Polski 1945–2005, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006,
       -Krótkie wykłady z historii. Gospodarka, Wydawnictwo Naukowe PWN, 2006.
         -Repolonizacja Polski (autor eseju Upodmiotowienie polskiej polityki), Wydawnictwo Biały Kruk, 2016
            -Świat Chrystusa, Wydawnictwo Biały Kruk, 2016,
      - Mistrzowska gra Józefa Piłsudskiego, Wydawnictwo Biały Kruk, 2018,
        - Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej, Wydawnictwo Biały Kruk,
      Orlęta Lwowskie, Wydawnictwo Biały Kruk, 2019,
         - Kierunek targowica: Polska 2005–2015, Wydawnictwo Biały Kruk,
     - Bunt barbarzyńców. 105 pytań o przyszłość naszej cywilizacji, Wydawnictwo Biały Kruk, 2020,
      - Chluba i zguba. Antologia najnowszej publicystyki patriotycznej, Wydawnictwo Biały Kruk, Kraków 2020,
   Wybitny historyk i pisarz profesor Wojciech Roszkowski, twórca takich bestsellerów jak „Świat Chrystusa”, „Roztrzaskane lustro” i „Bunt barbarzyńców”, w żadnym wypadku nie zgadza się z opiniami, że obecny kryzys jest zwiastunem ostatecznego upadku chrześcijaństwa. Aby lepiej zrozumieć, skąd pochodzimy, podjął się dzieła niezwykłego i w dwóch wielce obszernych tomach opisuje historię chrześcijaństwa.
  Prof. Wojciech Roszkowski opisuje z wielkim znawstwem i erudycją zarówno budowniczych, jak i niszczycieli zachodniej cywilizacji, rozprawiając się przy tej okazji z wieloma utartymi przez wieki dyskredytującymi opiniami. Ilustracje do tych niezwykle interesujących szkiców z dziejów chrześcijaństwa stanowią wspaniałe dzieła sztuki największych mistrzów; również po tym widać, jaką potężną inspiracją dla wielkich artystów była Biblia.

   Autor dowodzi ponadto, że nasza cywilizacja od swego zarania zmagała się z rozmaitymi wyzwaniami i konfrontowana była z przeróżnymi zagrożeniami, inicjowanymi od środka i z zewnątrz. A przecież jednak zawsze znajdowała siły oraz sposoby, by kryzys pokonać i kontynuować swoją misję. Zwyciężała mocą i aktywnością tych, którzy znajdowali swoją tożsamość w tym, co kiedyś nazwano christianitas; przez karty tej książki przewijają się najwięksi z tych przedstawicieli.

 Gdy takich ludzi brakowało, zaczęło powstawać wiele błędnych stereotypów chociażby na temat życia Jezusa i funkcjonowania Kościoła na przestrzeni dwudziestu wieków. Również z takimi stereotypami rozprawia się Autor tej książki.  Dwutomowa, bogato ilustrowana ,,Historia Chrześcijaństwa” nawiązuje do zjawisk „Świętości, upadki i nawrócenia”, co pozwala nawiązać do problemów jakie obecnie dotykają Kościół w świecie.
 Jak anonsuje wydawnictwo Biały Kruk – drugi tom ,,Historii Chrześcijaństwa” ukaże się na półkach księgarskich na przełomie czerwca i lipca 2021.

  Powołując się na opisane na początku tekstu zdarzenie z przeszłości, Świadectwo, gdy recenzent ( wówczas chłopiec) tej książki w obliczu braku, niedostatku książek o historii chrześcijaństwa odpowiednich pozycji literackich i  zdecydował się na odnalezienie książki tak potrzebnej każdemu katolikowi pozwalającej mu rozszerzyć, a często po prostu w sposób jasny, ciekawy, prawdziwy zapoznać się z historią chrześcijaństwa, a przez to z własną tożsamością i przeszłością w jego wierze – dziękuję Panu Profesorowi Wojciechowi Roszkowskiemu za napisanie wybitnego arcydzieła:,,Historia Chrześcijaństwa. Świętości, upadki i nawrócenia”.  Wydawnictwu ,,Biały Kruk” serdecznie dziękuję za wspaniałe edytorsko uszczęśliwienie czytelników tą arcyszczególną książką.

Z szacunkiem najwyższym: Lech Galicki

***

Szczegóły książki / Autor:    Wojciech Roszkowski, Wydawnictwo:    Biały Kruk Liczba stron:    632

Rodzaj oprawy:    Okładka twarda Rok wydania:    2021 Język wydania:    Polski ISBN:    9788375533132 Format:    16.5x23.5 cm

                                                          image
image                            image

Lubię to! Skomentuj5 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura