Lech-Blo-G.
Jestem, więc myślę. Myślę, by poznać. Poznaję, aby zrozumieć. Jestem.
13 obserwujących
497 notek
171k odsłon
  148   0

Romantyczności czuła a opis miłości wedle Artura Schopenhauera

Obraz: Jacek Malczewski
Obraz: Jacek Malczewski

  Lech Galicki

  Siadam przy stole uniesiony romantycznym natchnieniem, przesiąknięty zniewoleniem miłosnych doświadczeń, marzeń i wspomnień, wiem przecież, iż podniosłe uczucie jest siłą motoryczną  wszelkiego znakomitego w swym obrazie ludzkiego  postępowania, ach, zakochanie nieokiełznane żadnymi granicami potrafi wznieść człowieka ponad wszelkie powszedniości, przeciętności, przynosi bogactwo doznań i prowadzi na niebiańskie pola zatracenia twórczego Miłość, miłość romantyczna, wielka, radosna, beznadziejna, wzniosła i tragiczna….

                                                                 

    Tak więc piszę rozedrgany i  w innym świecie przebywający:
Pierwsza miłość powraca. Niczym dla niej granice. Tnie jak jedwab astralny. Czasu bezokolice. Król z nią chodzi do łóżka. Czarów czar nie do wiary. Owoc kształtny  jak gruszka. Namiętności zagrały. O harfo miłości, niech się spełni, i w mym sercu zagości. Spadła w dzbanu otchłań muszka plujka, a tam pośród ogrodu, sny z wielkimi skrzydłami, przedłużają nić rodu. Pierwsza miłość pomocą. Wyobraznia nurt rzeki. Dzień kotłuje się z nocą. I tak na wieków wieki.
    Zatem cały rozogniony wchodzę na niebotyczne wyznań wysokości:
Nastrój w przestrzeni nami  istnieje. Świece to płoną, to szał zaspany. Listy majowe żółte jesienią.. A ja wciąż jestem znów zakochany. Wierzby mazurka nutom uległe. Smak słodkiej nocy jak malowany. A ja wciąż jestem pani jedyna, wspomnieniem sennym wciąż zakochany. Wybuch  namiętny zasypia ranem. Tylko na chwilę. Na czas omdlenia. A ty, o pani jesteś i będziesz. Sensem i  żarem mego istnienia.

                                                               

                                                      
image

                   Arthur Schopenhauer – filozof niemiecki, przedstawiciel pesymizmu w filozofii.

     Artur Schopenhauer, filozof niemiecki  w dziewiętnastym wieku usiadł przy biurku i napisał:
„(…) Dla lepszego przekonania, że miłość to instynkt zamaskowany, czyli poczucie gatunku, dążącego do zachowania typu, rozważmy poszczególne motywy, którymi kieruje się osobnik przy wyborze płci. (…) Za główną pobudkę kierującą naszym wyborem należy uważać wiek. Wiek, w którym kobieta może podobać się mężczyźnie obejmuje okres od początku do przerwania menstruacji, szczególnie jednak podoba się kobieta w wieku od 18 do 28. Poza okresem menstruacji żadna kobieta, choćby najpiękniejsza, nie może ku sobie znęcić mężczyzny. Przyczynę stanowi fakt, że kobieta poza tym okresem pozbawiona jest możliwości rozrodczej. Drugi motyw stanowi zdrowie. Ostre choroby mogą na pewien czas powstrzymać pociąg  płciowy; choroby zaś chroniczne z przyczyny ich dziedziczności stanowczo wyłączają wszelki urok. Trzecim motywem jest budowa szkieletu, ponieważ szkielet jest materialną podstawą typu gatunkowego. Bardziej jeszcze niż starość odpycha nas postać ( np. garbata figura). Nawet najpiękniejsza twarz nie może wynagrodzić podobnego braku, raczej każdy wybierze brzydką twarz przy zręcznej wysmukłej figurze, niż na odwrót. To samo stosuje się do rachityzmu, kulawizny i innych wykrzywień szkieletu. (…) Zęby, jako narzędzie odżywiania przyszłego osobnika, mają też znaczenie przy wyborze płci. Czwarty motyw to umiarkowana pełność ciała. Zbytnia chudość wywołuje wstręt, zaś z drugiej strony kobiety tłuste budzą wstręt, gdyż ta zapowiada atrofię macicy, a zatem bezpłodność. Ostatnim motywem jest piękno twarzy. Tu najważniejsze są części twarde (…)”.*

                                                                  


      Siadam przy stole. Niedługo będzie posiłek.   Romantykiem jestem. Schopenhauera nie trawię. Co on wiedział o romantycznej przestrzeni miłości. Nic!

  Aneks
*Wykorzystano fragmenty książki : Psychologia miłości  Artura Schopenhauera, wyd. Literatura Net Pl., Sp. Z o. o.,

Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura