Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha
9295
BLOG

Jak to jest z twitterową dyplomacją? Pytam Bosackiego.

Łukasz Warzecha Łukasz Warzecha Polityka Obserwuj notkę 84

W ciągu ostatnich kilkudziesięciu godzin trwała na Twitterze moja wymiana zdań z ministrem Sikorski na temat kompetencji MSZ i prezydenta RP. Później, trochę jako echo tamtej gorącej dyskusji, zostałem po raz trzeci zablokowany przez szefa MSZ, po wymianie tweetów, którą można zobaczyć tu: picasaweb.google.com/lh/photo/pgxi7VWNwY1zP_oEld4d1eUuKirXengu_HnOOM-cszA

W związku z tym chciałbym raz na zawsze wyjaśnić kwestie, związane z twitterową dyplomacją. Skierowałem więc do rzecznika MSZ Marcina Bosackiego następujące pismo. Czekam na odpowiedź.


Szanowny Panie

 

Proszę o odpowiedź i wyjaśnienie następujących kwestii, związanych z wykorzystaniem przez ministra spraw zagranicznych serwisu Twitter.

Minister Sikorski niejednokrotnie w publicznych wypowiedziach podkreślał, że używanie Twittera to część polityki informacyjnej kierowanego przez niego resortu. Można zatem wnioskować, że sam minister oraz inni pracownicy MSZ – w tym Pan sam – którzy korzystają z tego narzędzia, czynią to w ramach swoich oficjalnych obowiązków. Sytuacja jest jednak całkowicie niejasna. Dlatego proszę o odpowiedź na następujące pytania.

 

·        Czy konto ministra spraw zagranicznych (@sikorskiradek) jest kontem prywatnej osoby czy Radosława Sikorskiego jako szefa MSZ?

·        Jeżeli jest to konto osoby prywatnej, to dlaczego nie istnieje oficjalne konto (np. @ministersz)? Jak powinniśmy zatem traktować wypowiedzi Radosława Sikorskiego na Twitterze – jako oficjalne czy prywatne?

·        Jeżeli jest to konto prywatne, to dlaczego minister wykorzystuje je do informowania o ważnych działaniach swoich i ministerstwa?

·        Jeżeli jest to konto oficjalne, to jakie są kryteria blokowania dostępu do niego? Ja sam byłem blokowany już trzykrotnie. Jako dziennikarzowi, utrudnia mi to dostęp do informacji i wypowiedzi szefa MSZ, które - jak mogę wnioskować - są informacjami i wypowiedziami oficjalnymi.

·        Dlaczego MSZ do tej pory nie opublikował czytelnego i jasne katalogu zasad korzystania z Twittera przez pracowników MSZ, a także dostępu do ich kont oraz blokowania tego dostępu obserwującym?

·        Czy w MSZ istnieje jakikolwiek dokument, który regulowałby kwestie, związane z korzystaniem z Twittera?

 

Proszę traktować powyższe pytania jako zadane w trybie art. 4 prawa prasowego.

Oto naści twoje wiosło: błądzący w odmętów powodzi, masz tu kaduceus polski, mąć nim wodę, mąć. Do nieznajomych zwracamy się "pan", "pani".

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka