Łaskawej uwadze Czytelników polecam także dokument z końcówki istnienia PRL, a świadczący o zmianie form działalności politycznej Poręby w latach 80-tych:
Warszawa, 1988-04-14
T A J N E
Egz. Nr 1
I N F O R M A C J A
Podczas obrad Rady Krajowej Zjednoczenia Patriotycznego „Grunwald” w dniu 9.04.1988 r. Przewodniczący RK reż. Bohdan PORĘBA zaproponował wzięcie udziału ZP „Grunwald” w obchodach 45 rocznicy wybuchu powstania w Getcie Warszawskim. Propozycja ta spotkała się z pozytywnym przyjęciem uczestników obrad i ustalili oni, iż Zjednoczenie weźmie udział ze swym pocztem sztandarowym w manifestacji na tzw. Umschlagplatz w dniu 18.04.1988 r.
Ponieważ udział „Grunwaldu” w w/wym. manifestacji jest niewskazany ze względów politycznych podjęto działania operacyjne zmierzające do zaniechania realizacji tej inicjatywy. Tak więc w dniu 11.04.88 r. zebranie POP przy Biurze Rady Krajowej ZP „Grunwald” wyraziło dezaprobatę dla tej inicjatywy wychodząc z założenia, iż udział „Grunwaldu” w obchodach jest niewskazany ze względu na nie przyjęcie przez Komitet ds. Obchodów warunków określonych w liście otwartym ZP „Grunwald” z dnia 23.01.88 r.
Ustalono, iż nie ma przeszkód dla grundwaldczyków w osobistym udziale w manifestacji i składaniu kwiatów przed miejscami pamięci narodowej.
St. Insp. Wydz. XII Dep.III MSW
kpt. J. LEWANDOWSKI
Wydruk. 2 egz.
Oprac. JL
Nr masz. 0190/NH
Dnia 1988-04-14
Komentowanie dokumentu to w zasadzie tautologia. Jasno wynika, że Centrala MSW prowadziła wobec „Grunwaldu” stałą „kontrolę”, miała swoją wizję działalności tego stowarzyszenia i ingerowała w inicjatywy uznane za niezgodne z jej zamiarami.
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura