Marek Mądrzak Marek Mądrzak
914
BLOG

Jan Żaryn i pisanie o znanych sobie osobiście

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 4

 

 

Może słusznie Jan Żaryn - nadzorca serii IPN o bł. Jerzym Popiełuszce - uznał, że nie ma tam miejsca na informowanie o przeszłości ks. Bijaka z akt SB. Jednak w takim razie nie powinien informować o przeszłości ks. Przekazińskiego i wielu innych księży, którzy „bez swojej wiedzy i zgody” zostali zarejestrowani jako tw. Dlaczego Żaryn zrobił wyjątek dla Bijaka zrozumiałem dopiero z nekrologu na łamach „Rz”, lecz względy osobiste nie powinny mieć wpływu na obowiązki wykonywane w pracy.

Abstrahując od sprawy agenturalności ks. Bijaka, to z jego teczki przynajmniej 2 dokumenty zasługują na publikacje w zbiorze poświęconym ks. Popiełuszce (notatka z 13.04.1984 r. ze spotkania z tw „Sikorskim” w jego mieszkaniu):

 

W dniu 10.04.1984 roku odbyłem spotkanie z TW „Sikorski” uzyskując następujące informacje: 1. Prymas zajął stanowisko, że każdy działa w sprawie wyborów według własnego uznania. Na sesji natomiast podkreślił, iż według roztropności. Zostało to przyjęta jako zachęta, ponieważ zdaniem m.in. ks. Hassa niemal każdy ksiądz potrzebuje pomocy ze strony władz i odmowa głosowania może jedynie świadczyć o lekkomyślności. Zdaniem TW jest bardzo prawdopodobne, że ks. J. Glemp będzie głosował. Taka w każdym razie istnieje opinia wśród pracowników kurii W-wskiej.

Są pewne środowiska, które nie będą głosować dot. to m.in. diecezji siedleckiej, gdzie prawie 460 księży na znak poparcia bpa Mazura odmówi głosowania.

W gmachu kurii w-wskiej meldowani są na stałe bp Modzelewski, ks. Kamiński Romuald, ks. Dziuba Andrzej, 6 braci Serca Jezusowego i kilka osób świeckich.

2. dot. Miętna i sprawy krzyży w szkołach

Zdaniem TW konflikt na tym tle kładzie wiele spraw układów związanych z normalizacją stosunków między państwem

Obecnie masowo wiesza się krzyże w kościołach, w kilku pracowniach na Politechnice /podobno/ pojawiły się krzyże.

W niedziele w różnych parafiach na terenie Polski święcone są krzyże.

W środowisku młodzieży rozwija się akcja zbierania podpisów pod petycjami do władz. Młodzież nosi krzyże na piersiach. Duże grupy z krzyżami szykują się na pielgrzymkę.

W grobach pańskich z okazji Wielkiej Nocy niewątpliwie pojawi się element symbolizujący walkę z krzyżami.

Powyższa ocena zaprezentowana została na posiedzeniu kolegium Wydziału Duszpasterskiego. Glemp uważa, iż pozostawienie w szkole w Miętnie krzyży w internacie i bibliotece jest załatwieniem połowicznym i na dłuższą metę nie rozwiąże konfliktu.

3. Sprawa ks. M. Nowaka z Ursusa

Nowak zaczął współpracować z ks. Marianem Lipskim proboszczem parafii koło Kutna. Jeździ do niego w niedzielę z kazaniami i razem działają.

Prymas na Sesji stwierdził, że w stosunku do Popiełuszki już nie zrobi tego co w stosunku do Nowaka. Zresztą jak oświadczył Popiełuszko nie wychyli się poza mszę, nie jest tak groźny dla władz jak Nowak.

4. Sprawa ks. Zycha

Jest tendencja, którą reprezentuje Prymas by z chwilą wcześniejszego zwolnienia wym. z więzienia zamknąć go np. w zakonie Kamedułów na Bielanach lub u Filipinów. Rozwiązanie takie w wypadku akceptacji władz byłoby bardzo humanitarne i korzystne dla polskiej rzeczywistości.

5. dot. duszpasterstwa Rolników

Zdaniem TW bp Gurda [?] zdecydowanie odcina się od wszelkich politycznych akcentów w działalności duszpasterstwa. Inna sprawa, że nic nie robi w tym kierunku.

W większości podstawowych parafialnych ogniwach dominują akcenty duszpasterskie lub najwyżej narodowo-patriotyczne. W najbliższym tygodniu po Świętach odbędzie się w kurii warszawskiej spotkanie bpa Gurdy z kilkoma bardziej aktywnymi rolnikami /TW nie będzie obecny/.

6. dot. Prymasa Glempa

Na Niedzielę Palmową prymas jedzie do Gniezna będzie dopiero w Wielki Czwartek w katedrze.

Uwagi Tw wywołał spotkanie, podczas którego zwrócił się z prośbą o załatwienie mu paszportu, którego nie będzie zdawał po każdym powrocie do kraju. Odbyłem z wym. spotkanie w tej sprawie w dniu 13.04., 16.04. i pozytywnie załatwiłem jego prośbę. Następne spotkanie odbędziemy po powrocie TW z Włoch /po 5 maja/. W trakcie spotkania wręczyłem wym. koniak „Martell” wartości 3900 zł.

Zadania: 1. Zabezpieczać wszelkie spotkania księży z Prymasem w kurii, zwracać uwagę na opinie, oceny kard. Glempa dot. ważniejszych wydarzeń ze sfery stosunków państwo-kościół.

2. Zadanie dot. osób ukrywających się aktualne z poprzednich spotkań.

Przedsięwzięcia:

- Dane zawarte w Notatce wykorzystać w inf. do Dep. IV

- wyciągi dla zainteresowanych towarzyszy

- Sprawę Popiełuszki omówić z tow. Ekiertem

 

Drugi dokument zacytuję we fragmencie, bo całość poświęcona jest charakterystyce tw ps. „Sikorski” (26.01.1987 r.), a pisałem o nim 2 lata temu:

 

Obecnie można „Sikorskiego” zaliczyć do grona księży o zdecydowanie wrogich politycznie poglądach.

Sprawa zabójstwa ks. Popiełuszki i okoliczności wydarzenia utrwaliły jeszcze narastający stopniowo niechętny stosunek TW do polityki władz i naszego aparatu.

Zaczął unikać kontaktu i wszelkie próby podtrzymywania z nim dialogu nie odnoszą pożądanego skutku.

Współpraca z uwagi na postawę TW faktycznie zanikła a wszelkie naciski z naszej strony mogą doprowadzić do dekonspiracji, nie tylko faktu kontaktów z wym. w przeszłości, ale i metod pracy SB w ogóle.

 

Tych dokumentów w zbiorze o ks. Popiełuszce nie ma. Za to Żaryn (pracownik IPN!) przytacza wypowiedzi ks. Bijaka nagrane w XXI w. – to historia mówiona czy barwiona?

 

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze (4)

Inne tematy w dziale Kultura