Wystarczyły następne cztery miesiące trwania stanu wojennego i frekwencja mszy „Za Ojczyznę” dramatycznie (dla Wydz. IV KSMO) się podniosła – por. dokument wczorajszy, a w kościele stawili się inni znani aktorzy:
Warszawa, dnia 30 sierpnia 1982 r.
T A J N E
Egz. Nr 1
I N F O R M A C J A
dot. udziału aktorów w nabożeństwie w intencji Ojczyzny
odprawionym w dniu 29.08.br. w kościele św. St. Kostki
W dniu 29 bm. w godz. 19.00-20.30 w kościele św. Stanisława Kostki przy ul. Hozjusza 2 odbyło się nabożeństwo w intencji Ojczyzny celebrowane przez ks. Popiełuszkę. W mszy wzięło udział ok. 5 tys. osób. Kościół udekorowany był 5-cioma transparentami biało-czerwonymi z napisem „Solidarność” była, jest, będzie”, 4 flagami o barwach narodowych oraz plakatem przedstawiającym chłopca w koszulce „Solidarności” i podpisem „Mam już dwa lata”.
W nabożeństwie wzięła udział grupa aktorów w składzie: Katarzyna Łaniewska, Kazimierz Kaczor, Bronisław Pawlik i Piotr Szczepanik.
Z trzema aktorami tj. K. Kaczorem, B. Pawlikiem i P. Szczepanikiem przeprowadzono w dniach 27 i 28 bm. rozmowy ostrzegawcze w KSMO. Natomiast K. Łaniewska nie zgłosiła się w wyznaczonym terminie. K. Kaczor w trakcie rozmowy oświadczył, że jest silnie związany z klerem i w żadnym wypadku nie zrezygnuje z udziału w imprezach tego typu w przyszłości, nawet gdyby miał ponieść konsekwencje. Natomiast B. Pawlik zobowiązał się do takiej interpretacji tekstu, by nie wywoływały one emocji i komentarzy politycznych wyjaśniając, że do udziału został nakłoniony przez K. Kaczora. P. Szczepanik w rozmowie stwierdził, że nie prowadzi wrogiej działalności, a występuje wszędzie tam, gdzie może zaprezentować swój repertuar, który w ostatnim okresie stanowią stare pieśni.
Udział wymienionej wyżej grupy aktorów w mszy był następujący. Na początku mszy K. Łaniewska recytowała wiersz pt. „Matko Solidarności”, B. Pawlik odczytał fragmenty z „Księgi przysłów” /treść religijna/, a K. Kaczor bezpośrednio przed kazaniem odczytał fragmenty „Antologii polskiej myśli politycznej 1831-1864” wydanej przez PAX w 1981 r. z rozdziału zatytułowanego „Lud traktujący generalnie o służebnej roli władzy wobec narodu”.
Po kazaniu będącym kompilacją wystąpień kard. Wyszyńskiego, prymasa Glempa i papieża w odniesieniu do aktualnej sytuacji w kraju K. Kaczor odczytał modlitwę w intencji m.in. więzionych, internowanych i ich rodzin, ukrywających się oraz aktorów, aby zachowali swoją godność itp.
Na zakończenie mszy P. Szczepanik przy akompaniamencie gitary odśpiewał „Hymn” J. Słowackiego oraz pieśń, w treści której przewijały się słowa „męka” i „cierpienie”. Ze względu na złe nagłośnienie treść pieśni była niezrozumiała. Następnie K. Łaniewska i K. Kaczor oraz B. Pawlik recytowali po dwa wiersze nieznanych autorów, których motywem przewodnim były modły o wytrwanie i zwycięstwo. Recytacje w wykonaniu K. Łaniewskiej i K. Kaczora były głośne z akcentem na te słowa, które odnosiły się do aktualnej sytuacji w kraju. Natomiast B. Pawlik mówił cicho, bezbarwnie i niezrozumiale.
W trakcie mszy zbierano pieniądze przeznaczone na pomoc ofiarom stanu wojennego.
Końcowym akcentem omawianej mszy był fragment listu biskupów polskich dot. obchodów drugiej rocznicy podpisania porozumień odczytany przez ks. Popiełuszko, który zaapelował do zebranych, aby rocznicę tę obchodzili w spokoju i modlitwie. Zwrócił się również do obecnych, aby rozeszli się spokojnie i unikali wszelkiej prowokacji. Przebieg uroczystości był filmowany przez telewizję angielską.
[NACZELNIK WYDZIAŁU III-1
KOMENDY STOŁECZNEJ MO w WARSZAWIE]
PPŁK K. B O R O W S K I
Druk i oprac. SE/I
Tym razem nie przypuszczam, aby źródło informacji należało do agentury kosiarskiej – Informację podpisał Naczelnik innego Wydziału – III-1 od artystów, an nie IV od Kościoła i porównując z wczorajszym dokumentem, znać biegłość źródła w polskiej literaturze.
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura