Marek Mądrzak Marek Mądrzak
427
BLOG

Źródło centrali MSW pod ks. Popiełuszkę

Marek Mądrzak Marek Mądrzak Historia Obserwuj temat Obserwuj notkę 0

 

W nawiązaniu do wczorajszej notki wyjaśniam, że nie wszyscy warszawscy hutnicy entuzjazmowali się religijnością kościoła pw. św. Stanisława Kostki, choć składali tam regularne wizyty - zgodnie z zadaniem stawianym przez oficera prowadzącego:

 

                                                                                            Warszawa, dnia 1.12.83 r.

 

                                                                                                         Tajne spec. znacz.

                                                                                                         Egz. nr ...

 

INFORMACJA

ze spotkania z t.w. ps. „1946”

 

           W dniu 30.11.br. odbyłem spotkanie z tw. ps. „1946”, podczas którego wymieniony przekazał mi następujące informacje:

1. W dniu 12.11.br. w kościele św. St. Kostki odbyło się nabożeństwo – msza dla internowanych. Przed mszą odbyło się spotkanie b. internowanych. Na spotkaniu tym omawiane były problemy:

- petycja do Sejmu w sprawie uwolnienia więzionych członków KSS-KOR i „Solidarności”. W spotkaniu tym m.in. udział brali: Onyszkiewicz, A. Krajewski, Łypacewicz, Gołaszewski i inni. Organizacyjną stroną spotkania zajmował się Miecznikowski – organizator strajku na rondzie. Do tekstu petycji – na żądanie – włączono również KPN. Rzekomo petycję tą miała podpisać już znaczna ilość osób. Podpisy mają być w dalszym ciągu zbierane.

- następnie omawiano – nowa inicjatywa – problem połączenia tzw. parafii „Gołdapi” /były tam internowane kobiety/ i „Białołęki”, by można było połączyć wspólne wysiłki w działaniu.

- Śliwińska – wystąpiła z inicjatywą ufundowania przez internowanych obrazu MB Białołęckiej, który przed przekazaniem go na Jasną Górę odbyłby peregrynację po domach internowanych, gdzie odprawiane mają być modły za „Solidarność” wspólnie z sąsiadami i znajomymi.

- dalej ogłoszony był komunikat odnośnie składanego ślubowania o stanie trzeźwości. Ślubowanie to rzekomo podpisało już ok. 600 osób. Ponadto uchwalono ogłoszenie apelu do wszystkich kościołów w tej sprawie oraz postanowiono wysłać delegację do kard. Glempa, która miała go zaprosić na 18.12.br. na uroczystość celem przekazania mu omawianego wyżej ślubowania. Delegacja już była, lecz kard. Glemp nie może w tym czasie przybyć na uroczystość, gdyż wyjeżdża do Gniezna. Przybędzie natomiast tylko na opłatek, a wspomnianą uroczystość przełożono na styczeń 84 r.

- w tej samej sprawie ks. Popiełuszko na Żoliborzu zapowiedział 3-dniowe nabożeństwo w okresie 11-13.12.br. w celu składania podpisów pod tekstem ślubowania z uroczystym ślubowaniem w dniu 13 grudnia br.

W kościele tym zawsze podczas uroczystości związanych z „S” organizowana jest straż robotnicza z emblematami składająca się z robotników Huty Warszawa.

2. W dniu 21.11.br. w Kościele NMP w Warszawie odbyła się uroczystość z udziałem bpa Miziołka oraz programem artystycznym o tematyce narodowo-religijnej, który zorganizowali artyści scen warszawskich. Program wraz z nazwiskami artystów w załączeniu.

3. W dniu 27.11.br. w kościele św. St. Kostki odbyło się nabożeństwo z udziałem górników ze wszystkich ośrodków górniczych w kraju. Największą grupę stanowili górnicy z Piekar Śląskich – ok. 60 osób, co ks. Popiełuszko nazwał wręcz pielgrzymką. Podczas tego nabożeństwa homilię wygłosił ks. Popiełuszko. Tekst homilii w załączeniu.

4. Na jednym z ostatnich kazań ks. Popiełuszko ubolewał, że ostatnio na terenie kraju znowu wyrzuca się krzyże ze szkół, a co najgorsze, że zmusza się do tego dzieci, ateizuje się społeczeństwo itp. Na temat rozwijania aktualnie spirali zbrojeń na świecie powiedział, że na rozbudowę rakiet na Wschodzie odpowiada Zachód.

5. Ukazał się drugi zeszyt Studium Społecznej Nauki Kościoła – egz. w załączeniu. Na wykłady tego studium, które odbywają się w kościele przychodzi dużo młodzieży. Wykłady prowadzą naukowcy uczelni warszawskich. Każdy wykład rozpoczyna się modlitwą, a następnie organizator Witold Mieduszyński zapowiada temat i przedstawia wykładowcę. Najbliższy wykład w dniu 2.12.br. ma wygłosić doc. Andrzej Tyszka nt. Modelowa diagnoza Kultury współczesnej, następnie będzie przerwa świąteczna aż do 6.01.84 r. – wykład prof. Zbigniewa Wierzbickiego pt. „Dyktatorzy”.

 

O m ó w i e n i e

- podczas spotkania inne tematy nie były poruszane z uwagi na duże zmęczenie t.w. – był po 28 godzinach ciągłej pracy – 60% załogi na zwolnieniach lekarskich. Jego zdaniem znaczna ilość zwolnień jest symulowanych.

 

                                                                                 ppłk E. Kosobudzki

 

Z tekstu dokumentu jasno wynika, że tw „1946” nie należał do agentury kosiarskiej, a ks. Popiełuszkę rozpracowywał razem z całym, znanym sobie warszawskim podziemiem. Zwracam uwagę, że dotychczas opisywałem agenturę ze szczebla stołecznej SB, a tw „1946” jest pierwszym ze szczebla centrali MSW. W trakcie ponad ośmioletniej współpracy tw pracował dla Wydz. IX Dep. III MSW, dla Wydz. VIII Dep. V MSW, a w chwili składania ww. donosu dla Wydz. II Dep. III MSW. O potrzebie prowadzenia interdyscyplinarnych badań nad dziejami ks. Popiełuszki i warszawskiego podziemia „S” świadczy, że osobą tego tw interesowali się funkcjonariusze wielu innych jednostek Służby Bezpieczeństwa i Milicji Obywatelskiej: DUSW Warszawa Wola, Biuro Studiów SB MSW, Zespół ds. Terroryzmu Dep. III MSW czy Wydz. dw z Przestępstwami Gospodarczymi SUSW.

Chociaż powyższy dokument nie pochodzi z teczki SOR „Popiel”, podwładni Jana Żaryna nie wymienili tw „1946” w opisywanej od zeszłego tygodnia publikacji ze źródłami o ks. Popiełuszce. Również Kazimierz Ż. – wg ewidencji SB tw „1946” - nie został w niej wymieniony.

 

Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Kultura