Jak już wspominałem na tym blogu, za osobę, której znaczenia dla krótkiej historii IPN nie można przecenić, uważam prof. Andrzeja Paczkowskiego. Dość wspomnieć, że jako jedyny zasiada w Radzie (poprzednio Kolegium) IPN od początku istnienia tej instytucji. Korzystając z jego obecności w Katalogu IPN „Osób publicznych” mogłem poczytać o początkach pracy Paczkowskiego więcej niż na Wikipedii:
Warszawa dn. 11.XII 68 r.
Notatka
sporządzona z akt personalnych PAN
dot.: Paczkowskiego Andrzeja
s. /.../
dr nauk humanistycznych (stopień
uzyskał dn. 12.II 66) zatrudniony
jako st. asystent Pracowni
Historii Czasopiśmiennictwa
Polskiego XIX i XX wieku PAN
zam. Warszawa ul. /.../
znajomość języków: biegle rosyjski
słabo francuski i słowacki
Ojciec wymienionego /.../
W czasie okupacji przebywał w Siedlcach. W 1945 r. zamieszkiwał w Opolu, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej do 1947 r., następnie przybył z rodzicami do Warszawy i uczęszczał do szkoły TPD Nr 1, którą ukończył w 1955 r. z dyplomem „Przodownika nauki i pracy społecznej”.
Od 1955 r. do 1960 r. studiował na Wydziale Historycznym U.W. Tytuł magistra uzyskał 29 VI 60 r. za pracę „Społeczeństwo – ikonografia pisma” pisana pod kierownictwem prof. dr. H. Jabłońskiego.
Od lipca 1960 r. pracował w Pracowni Historii Czasopiśmiennictwa Polskiego PAN początkowo jako stypendysta, a od kwietnia 1964 r. jako doktorant. Studia doktoranckie odbywał do grudnia 1965 r. wykonując szereg prac w ramach zespołu. Pracę doktorską na temat „Działalność prasowa P.S.L. w latach 1945-1947 r.” pod kierunkiem prof. Jabłońskiego przygotowywał do lata 1965 r.
Nie mogac uzyskać do wglądu materiałów archiwalnych, które były zastrzeżone, podjął nastepny temat „Prasa Stronnictwa Ludowego w latach 1931-1939 r.”, zdając wymagane egzaminy – otrzymał stopień dr. nauk humanistycznych.
W styczniu-marcu 1966 r. otrzymał stypendium sekretarza naukowego PAN na opracowanie zasady gromadzenia i bazy źródłowej dla planowanego przez pracownię „Katalogu Instytucji i Organizacji Prasowych w Polsce”.
/.../
CzBanaś
Osoby zadowolone i niezadowolone z lektury proszę o klikanie na poniższe reklamy.
Nowości od blogera
Inne tematy w dziale Kultura