ARCHITEKTURA i URBANISTYKA
FORMA ARCHITEKTONICZNA POWINNA MIEĆ DUSZĘ I CIAŁO KONSTRUKCYJNE A PODSTAWĄ URBANISTYKI POWINNA BYĆ PRZEDE WSZYSTKIM FUNKCJONALNOŚĆ.
12 obserwujących
50 notek
62k odsłony
  1012   1

JAK "WYSŁAĆ PAŁAC KULTURY W KOSMOS" NIE "WYSADZAJĄC" GO ?

Znalezione w sieci :)
Znalezione w sieci :)

imageimage           

             W centrum miasta szykuje się nam ok. 10 konkursów architektonicznych - urbanistycznych ?

Moim zdaniem konkurs na plac CENTRALNY przeprowadzony ostatnio tj. w roku 2017/2018 trzeba anulować ze względu na "fałszywe" tj. nie w pełni przemyślane założenia/wytyczne do niego. Rażącym był warunek zachowania trybuny "honorowej" na środku tego placu. Taki warunek kompletnie ograniczył możliwości projektowe i sprowadził myślenie do jedynej dominującej koncepcji przejawiającej się we wszystkich pracach .

http://architektura.um.warszawa.pl/placcentralnywyniki

O efekcie tamtego konkursu już pisałem w notkach wcześniejszych. Uważam, że nie wolno kontynuować tworzenia tak ważnego placu w Warszawie dalej w atmosferze i klimacie komunizmu jaki bije z murów PKiN na każdym kroku. Zamknijmy w końcu księgę z tamtymi rozdziałami i otwórzmy nową księgę wolności pisząc świeże rozdziały obecnej historii.

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/920312,projekt-na-plac-centralny-w-warszawie-czy-mamy-plac-defilad-bis

image

https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%82ac_Kultury_i_Nauki

Przechodząc zatem do sedna tej notki, wymienię proponowane przeze mnie konkursy na różne tematy, których może być mnóstwo do zaproponowania w ścisłym centrum. W jakim celu?

Chodzi o wkomponowanie Pałacu Kultury i Nauki w tkankę miejską oraz otaczające go wysokościowce, czyli w infrastrukturę miasta mimo jego rozłożystego planu zabudowy. JEST TO PLAN METAFORYCZNEGO WYSŁANIA PAŁACU KULTURY W KOSMOS BEZ WYBURZANIA GO ! Jak to robić?

           1) Ponownie musimy przeprowadzić KONKURS NA ZABUDOWĘ ŚCISŁEGO CENTRUM WARSZAWY.

Trzeba "wydestylować z chaosu" projektowego jaki wytworzył się i trwa do dziś, po niezrealizowanym projekcie Biełyszewa i Skopińskiego z roku 1992, nowy POMYSŁ na zabudowę ścisłego CENTRUM. 

https://architektura.um.warszawa.pl/sites/default/files/files/Za%C5%82%C4%85cznik%20Z2.1%20Opis%20i%20wytyczne%202017-08-30.pdf

image

Trzeba na nowo określić to co ma być budowane wokół Pałacu Kultury i Nauki. Minęło sporo czasu a my otrzymujemy tylko jakieś "checheszki" na temat tego co tam może stanąć. Przykładowo:

https://noizz.pl/lifestyle/najwyzsze-ogrody-europy-za-pkin-nowy-pomysl-na-wizualizacjach/mtq2let

image

https://wawalove.wp.pl/olbrzymi-zielony-park-wokol-palacu-kultury-zrobmy-to-6215730641270401a

image

https://polskatimes.pl/wybory-samorzadowe-2018-warszawa-jak-zmieni-sie-plac-defilad-patryk-jaki-pokazal-wizje-zagospodarowania-otoczenia-pkin/ar/13574216

image

To co jest obecnie najważniejsze dla Polaków, Warszawiaków i całego Państwa w tym tak prestiżowym miejscu, to dobrze przemyślana propozycja funkcjonalna, przestrzenna, formalna i estetyczna dla miasta. Ze starego konkursu z 1992 roku nie wyciągnięto wniosków i nic nie wybudowano !!! Kasa poszła w błoto !

image

image

image

aktualna moja propozycja :

image


             2) Logicznym następstwem po rozstrzygnięciu konkursu nr 1 jest Konkurs na Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego wokół PKiN. Czyli na wytyczne dla Urzędu Miasta Warszawy na ten obszar by sporządziło porządny plan na przyszłość. Miasto od lat nie radzi sobie ze zdecydowanymi działaniami w tym kierunku. Trzeba mu pomóc i wskazać co i jak.

Ten plan tzw. MPZP jaki mamy do tej pory jest schematyczny i nie wnika w realne potrzeby i możliwości miasta. Trzeba wniknąć w układ działek ich dostępność, własność ...etc , jak i w sedno potrzeb komunikacyjnych Warszawy. Obecnie plan jest słaby, ponieważ podporządkowany jest schematyzmowi myślenia o Pałacu Kultury i Nauki jako dominującej formie w tym obszarze. Plan, który błędnie zakłada plac Centralny przed PKiN i podkreśla osie widokowe na PKiN krępując inne nowatorskie podejścia do wkomponowania go w wysoką tkankę zabudowy miejskiej.

Jak najszybciej należy zmienić obecny MPZP !!!

http://www.pracownia-warszawy.pl/strona/pl/projekty/otoczenie-palacu-kultury-i-nauki

image

http://www.pracownia-warszawy.pl/strona/pl/projekty/otoczenie-palacu-kultury-i-nauki

image

Na pochwałę zasługuje jedynie sam pomysł zabudowy PKiN czymkolwiek. Jest to otwarcie na wprowadzenie w bezpośrednie sąsiedztwo PKiN zabudowy wysokiej. Brawo. Trzeba iść tą drogą.

image

           3) Niestety należy powtórzyć konkurs na plac tzw. CENTRALNY.  W ramach takiego konkursu powinny znajdować się wytyczenie dla placu w najlepszym miejscu na terenach dawnego rozległego placu Defilad. Najlepiej jak plac ten zostałby wytyczony przy rondzie Dmowskiego ze względu na rangę tego miejsca i wolną przestrzeń na zgromadzenia nad linią średnicową PKP gdzie najtaniej nad tunelem stworzyć można taki PLAC.

https://www.salon24.pl/u/maciejowskirobert/909240,plac-centralny-przy-rondzie-dmowskiego-jako-miejsce-zbierania-sie-warszawiakow

image

image

Konkurs ten mógłby być następstwem rozstrzygnięcia głównego konkursu wykonanego wcześniej (punkt 1 wyżej) jak i po szczegółowych wskazaniach co do lokalizacji tego placu przez Urząd Miasta Warszawa Wydz. Architektury. Obecne sugestie jakoby miał on być wyłącznie przed PKiN na osi wejścia głównego są tendencyjne politycznie. Racjonalne wydaje się szukanie takiego placu poza głównymi osiami widokowymi (otwarciami na) PKiN by zwyczajnie nie podkreślać znaczenia PKiN i jego konotacji politycznej,która nie ukrywajmy dzieli Polaków na wyznawców i sceptyków tego "gmaszyska". 

Lubię to! Skomentuj77 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości