12 obserwujących
403 notki
1701k odsłon
919 odsłon

Nie karmcie łabędzi i kaczek chlebem w zimie. To im bardzo szkodzi

Dokarmianie łabędzi tak, ale nie chlebem.
Dokarmianie łabędzi tak, ale nie chlebem.
Wykop Skomentuj10

Widok ludzi dokarmiających łabędzie w akwenach wodnych to codzienność. Warto jednak powstrzymać się przed rzucaniem ptakom kawałków chleba - można uszkodzić im układ pokarmowy, a nawet zdeformować skrzydła. 

Łabędź niemy to piękny ptak o białym upierzeniu z dużą i skrętną szyją oraz rozłożystymi, unoszącymi się jak żagle skrzydłami. Każdego, niezależnie od wieku, przyciągnie płynący okaz w rzece lub w stawie. Dokarmianie ptaków to już tradycja. Niezależnie od spotkanego gatunku, miejsca w Polsce i wieku osób, które to robią. Dla dzieci to wielka atrakcja, a dla rodziców próba wpajania pociechom troski o zwierzęta. Tak naprawdę dla łabędzi i kaczek oznacza śmiertelne zagrożenie. 

Rzucanie ptakom rozdrobnionego chleba poważnie zagraża ich układowi pokarmowemu, doprowadza do wyziębienia i w konsekwencji śmierci. Miłośnicy zwierząt, m.in. zrzeszeni w organizacji ekologicznej Canal and River Trust nawołują do zmiany nawyków. Kromka pieczywa w wodzie pleśnieje, przez co ptaki chorują, a nawet umierają.

Niezjedzony pokarm pływa w akwenie, a przy brzegu przyciąga szczury i inną zwierzynę, która roznosi zarazki. Zagraża to nie tylko łabędziom czy kaczkom, pływającym w wodzie, ale też rybom. Chleb nie ma zbyt wielu składników energetycznych, by zaspokoić głód łabędzi. Najbardziej doskwiera im brak witamin D i E, wapnia czy manganu. Ptak karmiony tylko chlebem może stracić nawet zdolność do swobodnego latania! 

Anielskie skrzydło

Poważnym schorzeniem łabędzi jest wada stawu w anielskim skrzydle, która uniemożliwia prawidłowe ustawienie lotek wzdłuż ciała. Układają się one prostopadle, na zewnątrz. Niepełnosprawność łabędzi najczęściej jest spowodowana źle pojmowanym altruizmem człowieka, niezdrową dietą.

Uszkodzony łabędź nie przeżyje dłużej niż kilka lat i cierpi, nie mogąc liczyć na uzdrowienie skrzydła. Warto o tym pamiętać, szczególnie w zimie, gdy odczuwamy największą potrzebę dokarmiania zwierząt. Ponadto rzucane z troski jedzenie często powoduje konflikt między osobnikami, który zamieni się szybko w prawdziwą wojnę. Zamiast uspokoić zwierzęta, tylko je zdenerwujemy.

Część osób rzucających odłamki chleba do rzek zapomina, że łabędzie świetnie sobie radzą w okresie zimowym. Potrafią wytrzymać nawet do czterech tygodnie bez pokarmu dzięki grubej warstwie tłuszczu. Powinniśmy troszczyć się o pożywienie dla ptactwa tylko w czasie naprawdę ostrej zimy, gdy temperatura spada poniżej 10 stopni Celsjusza. Warto dowiedzieć się, czym karmić łabędzie: 

  • zielony groszek
  • kukurydza cukrowa
  • ziarna słonecznika bez łusk
  • ziarna zbóż
  • rozdrobnione płatki owsiane
  • karma ze sklepów zoologicznych
  • gotowane bez soli warzywa (buraki, marchewki, kapusta)
  • warzywa surowe, drobno pokrojone lub starte na tarce


Czy dokarmianie ptaków jest korzystne dla zwierząt? Posłuchaj eksperta (TVN/x-news)Polecamy: Jak mądrze dokarmiać ptaki zimą? Poradnik


GW


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości