10 obserwujących
439 notek
1873k odsłony
1032 odsłony

Pies rasy basset hound - flegmatyk, który szybko biega

Basset hound to pies oddany, uczuciowy i serdeczny.
Basset hound to pies oddany, uczuciowy i serdeczny.
Wykop Skomentuj6

Ten pies bardzo lubi dzieci i nie stanowi dla nich niebezpieczeństwa. Jest łagodny, przyjazny, cierpliwy w kontaktach z nimi i nigdy nie okazuje agresji. Do tego może się okazać bardzo dobrym towarzyszem zabaw. 

Basset hound jest psem spokojnym i serdecznym, powinien być więc dobrym towarzyszem życia osób starszych, ale nie jest wskazane, by mieszkał wyłącznie z osobą prowadzącą siedzący tryb życia, gdyż z biegiem czasu może rozwinąć niepożądane zachowania.


basset hound
Basset hound nadaje się dla osób, które wcześniej nie opiekowały się psem.

Pochodzenie i historia basseta

Bassety zaczęto hodować we Francji pod koniec XVI wieku. Również basset hound wywodzi się od ras francuskich: jego przodkami są Basset d'Artois oraz Basset artezyjsko-normandzki. W 1866 roku para bassetów normandzkich, prezent od hrabiego de Tournow dla lorda Galwaya, trafiła do Anglii.

Potomstwo tych psów zostało skrzyżowane z innymi bassetami z Normandii, z czasem zaś zaprzestano importu i zaczęła się rozwijać angielska wersja basseta, dziś znana jako basset hound. Kształt głowy i ostrość węchu sugerują bliskie pokrewieństwo z bloodhoundem. Basset mógł powstać przez mutację w tej rasie, która spowodowała karłowatość. Na początku XIX wieku bassety udowodniły swoją przydatność dla myśliwych polujących pieszo. Najczęściej wykorzystywano je w polowaniach na króliki, zające i postrzałki bażantów, basseta można też nauczyć zapędzania na drzewo szopów, oposów i wiewiórek. Dzięki niskiemu wzrostowi basset szczególnie dobrze sprawdza się w gęstym, niedostępnym poszyciu leśnym.

Nazwa pochodzi od francuskiego słowa bas (niski).


basset hound

Basset - ciekawostki

Basset hound jest psem do towarzystwa, dużo bardziej popularnym w Stanach Zjednoczonych niż w Europie, gdzie nadal dość często i błędnie uważa się, że do życia w mieszkaniu najlepiej nadają się małe psy. Ze względu na swój spokój i opanowanie dużo bardziej sprawdza się jako pies do towarzystwa niż większość tzw. psów – miniaturek.

Pies rasy basset hound znalazł swoje miejsce także w popkulturze. Został on sportretowany jako słynny superdetektyw Droopy. Postać ta pojawia się między innymi w filmach z Tomem i Jerrym. Droopy charakteryzuje się wyjątkową powolnością, flegmatycznością, a nawet letargią. Bardzo rzadko ma inny wyraz twarzy niż pośredni między smutkiem i neutralnością. Bezproblemowo pokonuje wszelkie przeciwności losu.

 

Droopy
Droopy to pies rasy basset hound.


Rasy psów, które zrobiły karierę w show-biznesie:

Chihuahua - najmniejszy pies świata, gwiazda Hollywood

Jack Russell terrier - pies gwiazda o łobuzerskim usposobieniu

Akita Inu - japoński symbol wierności, bohater wzruszającej historii o psie Hachiko

Corgi - psi ideał. Pokochał go cały świat, w tym angielska królowa

KJ


Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości