10 obserwujących
438 notek
1869k odsłon
1568 odsłon

Najpopularniejsze odmiany jabłek w Polsce - które wybrać?

Jabłka należą do jednych z najpopularniejszych owoców w Polsce.
Jabłka należą do jednych z najpopularniejszych owoców w Polsce.
Wykop Skomentuj6

W Polsce mamy do czynienia z ponad 60 odmianami jabłoni domowej. Ich owoce różnią się między sobą wyglądem, smakiem, aromatem, a także przeznaczeniem. Oto przegląd najpopularniejszych odmian jabłek w Polsce.

Jabłka dojrzewają, w zależności od odmiany, już od połowy lipca aż do późnej jesieni. Owoce te cechują się znakomitymi właściwościami przechowalniczymi. Dzięki temu zachowują najwyższe walory smakowe i odżywcze nawet do kolejnych zbiorów. Właśnie dlatego możemy cieszyć się dostępnością pysznych, świeżych i różnorodnych odmian przez cały rok.

Odmiany kwaśne nadają się na przetwory – kompoty, dżemy, konfitury. Natomiast okazy słodko-kwaśne najczęściej wykorzystujemy jako dodatek do mięsa. Świetnie dopełniają też smak sałatek warzywnych i surówek. Jabłka kruche i soczyste najchętniej jemy na surowo.

Antonówka

Antonówka to smaczna odmiana jabłek, która przywędrowała do Polski z Rosji. Określana jest jako żółte jabłko, poprzez swoje charakterystyczne zabarwienie skórki. Charakteryzuje się kruchym miąższem i kwaśnym smakiem. Świetnie sprawdza się do przygotowywania domowych przetworów, np. soków, dżemów, konfitur, a także w różnego rodzaju ciastach i deserach.Owoce antonówki dojrzewają na początku września, a jabłoń wykazuje dużą wytrzymałość na mróz. Z powodzeniem można ją uprawiać w przydomowym ogrodzie. Antonówka należy do jesiennych odmian jabłek.

jabłko, antonówka

Cortland

Cortland to amerykańska odmiana jabłek, od lat 70. ciesząca się dużą popularnością w Polsce. Mniejsze owoce mają kształt kulisto-baryłkowaty, większe są spłaszczone, lecz wszystkie są symetryczne. Skórka cortlandów jest mocna, gładka, tłusta, pokryta w ponad połowie karminowym, lekko smużkowatym rumieńcem. Miąższ jest biały, w smaku słodko-winny, lekko korzenny, kruchy, do tego nie ciemnieje po przekrojeniu. Są bardzo soczyste, nadają się do produkcji soków. Jabłka te można również stosować jako dodatek do mięs i sałatek. Odmiana Cortland posłużyła do wyhodowania wielu popularnych odmian jabłoni. Otrzymaną w Polsce odmianą jest Delikates.

cortlandy, jabłka

Gala

Gala jest odmianą jabłek pochodzącą z Nowej Zelandii, do Polski trafiła dopiero w latach 90. Owoce tej odmiany jabłoni są słodkie i kruche. Zwykle osiągają małą lub średnią wielkość. Dojrzewają pod koniec września i mogą być przechowywane do grudnia.  Miąższ jest kremowy, słodki, kruchy, soczysty i smaczny. Owoce mają jedną widoczną wadę, jest nią skłonność do pękania przy szypułce, dzieje się tak, kiedy dojrzałe owoce wiszą zbyt długo na drzewach, bądź w czasie obfitych deszczy. Takie owoce nie nadają się do przechowywania. 


jabłka, gala

Gloster

Gloster to odmiana niemiecka. Do Polski zawitała pod koniec lat 70. i szybko zyskała uznanie jako odmiana deserowa. Jabłka te zbiera się na początku października. Są duże o stożkowatym kształcie. Ich skórka jest ciemnoczerwona, gładka i błyszcząca, a miąższ zielono-żółty. Jabłka Gloster są soczyste, chrupiące o słodko-kwaśnym smaku i subtelnym aromacie. Można je jeść na surowo. Nadają się także do sałatek owocowych, ciast a nawet jako nadzienie do mięs.

jabłka, gloster

Golden Delicious

Ten rodzaj jabłek przywędrował do nas ze Stanów Zjednoczonych. W warunkach polskich dojrzałość zbiorczą osiąga w połowie października, a dojrzałość konsumpcyjną w grudniu. To soczyste, słodkie i aromatyczne jabłka. Ich skórka jest gładka, zielono-żółta. Wyróżniają się chrupiącym i delikatnie kremowym miąższem. Są soczyste, kruche, winno-słodkie, aromatyczne i powszechnie oceniane jako bardzo smaczne. Oprócz jedzenia na surowo, świetnie sprawdzają się jako jabłka deserowe w różnego rodzaju przetworach i kompotach.


jabłka, golden delicious

Granny Smith

Granny Smith to australijska odmiana jabłoni, wyselekcjonowana na farmie Marii-Ann Smith w okolicach Sydney w 1868, gdzie wyrosła jako przypadkowa siewka z wolnego zapylenia. Jabłka Granny Smith mają intensywnie zielony kolor. Skórka jest gładka, tłustawa i lśniąca. Miąższ mają zielonkawobiały, soczysty i jędrny o intensywnym aromacie, smak słodko-kwaśny. Owoce ze względu na smak nadają się zarówno do gotowania i pieczenia, jak i do jedzenia na surowo. Polecane są do sałatek, ponieważ nie brązowieją tak szybko jak inne odmiany jabłek. Są także od innych twardsze. Z ciekawostek: jabłko Granny Smith było logiem Apple Records, wytwórni muzycznej założonej przez członków zespołu The Beatles. 


zielone jabłka, granny smith

Idared

Idared to odmiana jabłek wywodząca się z USA. Do Polski sprowadzona w 1952 roku. Obecnie jest jedną z najpopularniejszych odmian w sadach towarowych w Polsce, ponieważ łatwo się ją uprawia i przechowuje, a drzewka wydają sporo owoców. Idared posiada owoce o średniej wielkości, kształtu kulistego, lekko spłaszczone przy szypułce i kielichu. Miąższ w owocu jest biały, z lekkim odcieniem kremowym, drobnoziarnisty, soczysty, jędrny o lekko kwaskowatym smaku, smaczny, jeśli był zebrany w prawidłowym okresie i dobrze przechowywany. Nadaje się dobrze na soki i ciasta. Jest ponadto jedną z głównych odmian eksportowanych na wschód Europy. 

Wykop Skomentuj6
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości