Młodzi uciekają z Kościoła, a pandemia to przyspieszyła. Jędraszewski: Zatęsknią i wrócą

Spotkanie młodych w Lednicy. fot. Flickr/ Wspólnota LEDNICA 2000
Spotkanie młodych w Lednicy. fot. Flickr/ Wspólnota LEDNICA 2000

Młodzież odchodzi od Kościoła i rezygnuje z lekcji religii. Kwestię tę skomentował w rozmowie z tygodnikiem "Niedziela" arcybiskup Marek Jędraszewski.

Raport religijności Polaków pokazał, że liczba uczniów uczęszczających na lekcje religii zmniejsza się z roku na rok, a młodzież odsuwa się od Kościoła. Według danych Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego procent osób deklarujących się, jako głęboko wierzące wynosi tylko ok. 11 proc.

Uczniowie rezygnują z lekcji religii

- Presja wywierana na nich, aby odeszli od Kościoła, od sakramentów, od tego, czym żyje Kościół, jest ogromna - mówił o młodzieży arcybiskup Marek Jędraszewski w wywiadzie udzielonym tygodnikowi "Niedziela".

- Z powodu pandemii wiele więzów zostało naruszonych, m.in. także na skutek katechezy on-line. Myślę, że teraz ci młodzi zatęsknią za swoim katechetą, za swoim kościołem – i powrócą. Powiem tak: Nie lękajcie się, jest jeszcze Pan Bóg nad nami - zaapelował. Abp. Jędraszewski wspominał, że nie widział młodzieży w kościołach jesienią, przed drugą falą pandemii.

Kościół dotrze do młodych?

Metropolita był też pytany o to, na co należy położyć szczególny nacisk w duszpasterstwie po pandemii. - Z pewnością będziemy musieli szukać nowych dróg dotarcia do młodych. Pandemia uwidoczniła to, że młodzież znalazła się w trudnej sytuacji, ale nie jest to raz na zawsze utworzony obraz Kościoła popandemicznego, lecz wielkie wyzwanie duszpasterskie, by młodzi ludzie mogli dostrzec w Osobie Chrystusa dla siebie: drogę, prawdę i życie - zwrócił uwagę.

Arcybiskup mówił też o sytuacji Kościoła po pandemii koronawirusa. - Z mojego doświadczenia wynika, że wiele osób ze starszego pokolenia wróciło do uczestnictwa w niedzielnych Mszach św. To prawda, spora ich część pozostała jeszcze w domach, ale jest to skutek ciągle wielkich w nich lęków i obaw o zdrowie, a nawet o życie - powiedział.

KJ

Lubię to! Skomentuj136 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Społeczeństwo