Britney Spears od 13 lat żyje pod sądową kuratelą. Teraz walczy o wolność

Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Amerykańska wokalistka Britney Spears zwróciła się sądu wyższej instancji w Los Angeles o położenie kresu kurateli, której została poddana przed niemal 13 laty. Nadzór nad niemal wszystkimi aspektami jej życia sprawuje od tamtego czasu jej ojciec.

Jak wygląda życie Britney Spears pod kuratelą?

Według radia publicznego NPR życie gwiazdy pop pozostaje pod kontrolą narzuconego jej przez sąd układu prawnego, który pozbawia ją praktycznie wszelkiej autonomii. Złożyła swoje 20-minutowe zeznanie przez telefon.

- Czuję, że wszyscy się przeciw mnie sprzymierzyli, czuję się zastraszana, ignorowana i... sama. (…) Męczy mnie samotność – czytała z kartki piosenkarka.

Zaznaczyła, że była wykorzystywana, że nie może spać, że jest przygnębiona i pozbawiona prywatności, i płacze każdego dnia. Jak dodała chce mieć kolejne dziecko, ale jest zmuszona do stosowania środków antykoncepcyjnych, terapii, zażywania lekarstw - w tym litu, wbrew własnej woli.

Zobacz także:

Spears krytykuje ojca

Gwiazda krytykowała sposób, w jaki rodzina, w tym jej ojciec Jamie Spears, sprawuje nad nią kontrolę. Narzekała, że jej rodzina nic nie zrobiła, "żadnej cholernej rzeczy", by jej pomóc.

- (Ojciec) uwielbia kontrolę, jaką mu dano, żeby krzywdzić własną córkę. Pracowałam siedem dni w tygodniu, to było jak kupczenie seksem. Nie miałam karty kredytowej, gotówki ani paszportu. (…) Wszystko, czego dziś chcę, to dostać moje pieniądze i aby się to raz na zawsze skończyło – podkreśliła.

W 2008 roku ojciec gwiazdy, Jamie Spears wraz z adwokatem Andrew Walletem uzyskał kontrolę nad wszystkimi aspektami życia Britney, w tym szacowanym na 60 mln dolarów majątkiem, kiedy zmagała się z chorobą psychiczną i innymi personalnymi problemami. Kiedy prawnik złożył rezygnację, ojciec sam nadzorował finanse piosenkarki w trosce o jej potomstwo. W listopadzie 2020 roku sędzia Brenda Penny wyznaczyła dodatkowo firmę Bessemer Trust do sprawowania nadzoru na majątkiem Britney Spears.

Gwiazda poprosiła tęż sędzię o zatrudnienie wybranego przez nią samą adwokata, ponieważ obecny, Samuel Ingham III został wyznaczony przez sąd w 2008 roku i jej narzucony.

Zobacz galerię zdjęć:

Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT
Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT +1 zdjęcie +2 zdjęcia
Protest #FreeBritney. fot. PAP/EPA/ETIENNE LAURENT

Britney Spears: Nie piję nawet alkoholu

- Przez te ostatnie (...) 13 lat, jestem taka dobra, miła i dyspozycyjna. Nie mogę pozwolić, by mój ignorancki ojciec mi to robił. (…) Nie piję nawet alkoholu, a powinnam pić alkohol, zważywszy na to, do jakiego stanu doprowadzili moje serce - tłumaczyła

- Kiedy ostatni raz z Panią rozmawiałam - powiedziała w emocjonalnym apelu skierowanym do sędzi Brendy Penny –czułam się jakbym była martwa, jakbym nie miała znaczenia, jakby Pani myślała, że kłamię. Nie kłamię, więc może Pani zrozumie, (…) że zasługuję na zmiany – argumentowała cytowana przez CNN wokalistka. Dodała też, że chce założyć rodzinę ze swym partnerem Samem Asgharim.

Fani walczą razem z Britney

Fani gwiazdy kwestionują etyczność i legalność narzuconej jej i częściowo ją ubezwłasnowolniającej kurateli. Wszczęli w tym celu kampanię pod hasłem #FreeBritney. W tym czasie Spears wydawała platynowe albumy, występowała m.in. w telewizji i w Las Vegas. Nie miała kontroli nad finansami żadnego z tych projektów.

Następne przesłuchanie sądowe w sprawie piosenkarki jest planowane na 14 lipca.

KJ

Czytaj też:

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura