Orły 2021. Poznaj tegorocznych zwycięzców!

Reżyser Jan Komasa podczas uroczystej gali Orłów 2021. Fot. PAP/Marcin Obara
Reżyser Jan Komasa podczas uroczystej gali Orłów 2021. Fot. PAP/Marcin Obara
Gala wręczenia Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 - nagrody dla polskich artystów.

Polski Oskar dla "Króla"

"Zabij to i wyjedź z tego miasta" Mariusza Wilczyńskiego uhonorowano Polską Nagrodą Filmową Orły 2021 w kategorii najlepszy film. Za najlepszą reżyserię nagrodzono Jana Holoubka za "25 lat niewinności. Sprawę Tomka Komendy".

Film Wilczyńskiego pokonał w głównej kategorii: "25 lat niewinności. Sprawę Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego, "Salę samobójców. Hejtera" Jana Komasy oraz "Szarlatana" Agnieszki Holland.

Wcześniej najlepszym reżyserem okazał się Jan Holoubek, twórca "25 lat niewinności. Sprawy Tomka Komendy".

Statuetkę za najlepsze zdjęcia otrzymali ex aequo Piotr Sobociński jr. ("Jak najdalej stąd") i Michał Englert ("Śniegu już nigdy nie będzie"). Z kolei nagroda za najlepszy filmowy serial fabularny przypadła twórcom "Króla" Jana P. Matuszyńskiego.

"Sprawa Tomka Komendy"

Agata Kulesza i Piotr Trojan otrzymali w poniedziałek Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 za najlepsze role pierwszoplanowe w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy".

Polecamy:

Kazik i Kult odwołują koncerty. Niepokojące zdjęcie

Ewa Bem przerywa żałobę. Legenda wraca na scenę

Piotr Trojan, doceniony za najlepszą główną rolę męską, w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy" zagrał mężczyznę niesłusznie skazanego na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Agata Kulesza, która podczas uroczystości odebrała statuetkę za najlepszą rolę kobiecą, zagrała w tym filmie matkę głównego bohatera.

Statuetkę za najlepszy montaż odebrał Rafał Listopad ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"). Nagrodą za najlepszą muzykę uhonorowano pośmiertnie Tadeusza Nalepę ("Zabij to i wyjedź z tego miasta"). Z kolei najlepszym filmem europejskim okazali się "Nędznicy" Ladja Ly.

Publiczność nagrodziła "Hejtera" Komasy

Mariusz Wilczyński został w poniedziałek laureatem Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021 za scenariusz do filmu "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Najlepszym dokumentem okazał się "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego.

Wilczyński pokonał w kategorii najlepszy scenariusz Andrzeja Gołdę ("25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy"), Piotra Domalewskiego ("Jak najdalej stąd"), Mateusza Pacewicza ("Sala samobójców. Hejter") i Marka Epsteina ("Szarlatan").

Wcześniej statuetkę w kategorii najlepszy dźwięk otrzymał Franciszek Kozłowski za "Zabij to i wyjedź z tego miasta".

Nagroda publiczności powędrowała do "Sali samobójców. Hejtera" Jana Komasy, a Orzeł za najlepszą scenografię - do Christophera Demuri i Lecha Majewskiego ("Dolina Bogów"). Najlepszym filmem dokumentalnym został "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego.

Czytaj dalej:

"Dziewczyny z Dubaju". Film Dody miał prywatną premierę. Będzie hit?

Nie żyje aktor znany z "M jak miłość" i "Stulecia Winnych". Andrzej Szczytko miał 65 lat

Niebinarny "Loki" już w Disney+. Kiedy będzie można oglądać w Polsce?

Maria Peszek powraca. Piosenka „Virunga” wzbudzi kontrowersje

Orły dla Preis, Frycza i Holoubka

Kinga Preis i Jan Frycz otrzymali w poniedziałek Polskie Nagrody Filmowe Orły 2021 za najlepsze role drugoplanowe w - kolejno - "Jak najdalej stąd" i "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy". Statuetką w kategorii odkrycie roku uhonorowano Jana Holoubka, reżysera "25 lat niewinności…".

Kinga Preis została doceniona za rolę matki zbuntowanej nastolatki i niepełnosprawnego chłopca w "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego.

Natomiast Jan Frycz odebrał nagrodę za kreację w "25 latach niewinności. Sprawie Tomka Komendy". To opowieść o młodym mężczyźnie niesłusznie skazanym na 25 lat więzienia za popełnienie brutalnego przestępstwa. Frycz zagrał w nim więźnia "Starego", który dzieli celę z głównym bohaterem.

Statuetkę w kategorii odkrycie roku przyznano reżyserowi "25 lat niewinności…" Janowi Holoubkowi.

Jan Holoubek, Orły 2021, Salon24
Reżyser Jan Holoubek podczas uroczystej gali Orłów 2021. Fot. PAP/Marcin Obara

Faworyci Orłów 2021

"25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy i "Szarlatan" Agnieszki Holland - m.in. te tytuły uważane są za faworytów do Polskiej Nagrody Filmowej Orły 2021 dla najlepszego filmu.

23. gala wręczenia statuetek rozpoczęła się w poniedziałek wieczorem w Warszawie.

W tym roku najwięcej, 15 szans na nagrody ma film "25 lat niewinności. Sprawa Tomka Komendy" Jana Holoubka, który został nominowany w kategoriach: najlepszy film, reżyseria, główna rola męska (Piotr Trojan), główna rola kobieca (Agata Kulesza), drugoplanowa rola kobieca (Magdalena Różczka), drugoplanowa rola męska (Jan Frycz i Andrzej Konopka), scenariusz (Andrzej Gołda), a także zdjęcia, scenografia, kostiumy, charakteryzacja, dźwięk, montaż i odkrycie roku (Jan Holoubek).

O 12 Orłów - m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria, scenariusz (Mateusz Pacewicz) i główna rola męska (Maciej Musiałowski) - ubiega się "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy. O tyle samo statuetek walczy "Szarlatan" Agnieszki Holland, nominowany m.in. w kategoriach najlepszy film, reżyseria, główna rola męska (Ivan Trojan), scenariusz (Marek Epstein), zdjęcia, montaż i muzyka. Również 12 nagród - m.in. za najlepszy film, reżyserię, główną rolę kobiecą (Zofia Stafiej) i główną rolę męską (Arkadiusz Jakubik) - może przypaść twórcom "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego.

Polskie Oscary

Orzeł za najlepszą reżyserię może powędrować również do Mariusza Wilczyńskiego za animację "Zabij to i wyjedź z tego miasta". Statuetkę za najlepszą główną rolę kobiecą może odebrać także Maja Ostaszewska ("Śniegu już nigdy nie będzie"), Zofia Domalik ("Wszystko dla mojej matki") lub Agata Kulesza za rolę w "Śniegu już nigdy nie będzie". Nagrodą za najlepszą główną rolę męską może zostać doceniony Andrzej Seweryn" ("Zieja").

Podczas gali poznamy także laureata Orła za najlepszy film europejski. Może nim zostać: "Zdrajca" Marco Bellocchio, "Judy" Ruperta Goolda, "Nędznicy" Ladja Ly, "Emma" Autumn de Wilde lub "Daleko od Reykjaviku" Grímura Hákonarsona. Z kolei w kategorii najlepszy film dokumentalny nagrodę może otrzymać "Guczo. Notatki z życia" Marii Zmarz-Koczanowicz, "Lekcja miłości" Małgorzaty Goliszewskiej i Katarzyny Matei, "Ściana cieni" Elizy Kubarskiej, "Wieloryb z Lorino" Macieja Cuskego lub "Zwyczajny kraj" Tomasza Wolskiego.

Polskie Nagrody Filmowe Orły, nazywane "polskimi Oscarami", są dorocznymi nagrodami Polskiej Akademii Filmowej, organizowanymi od 1999 r. przez Niezależną Fundację Filmową dla Polskiej Akademii Filmowej. Przyznawane są w 19 kategoriach. Do tegorocznego konkursu zakwalifikowało się łącznie ponad 130 tytułów. 

kW

Lubię to! Skomentuj7 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura