Flaga ze swastyką na trumnie prawicowej działaczki

fot. Facebook/Emanuele Fiano
fot. Facebook/Emanuele Fiano
Skandal w Rzymie. Podczas uroczystości pogrzebowej 44-letniej działaczki neofaszystowskiego ruchu Forza Nuova oddano jej hołd salutem rzymskim, a na trumnie położona została flaga ze swastyką.

Zmarła prawicowa działaczka

Po tym, jak trumnę z ciałem Alessii Augello wyprowadzono z kościoła pw. św. Łucji w Wiecznym Mieście, położono na niej flagę ze swastyką. Potem żałobnicy unieśli ramiona w hitlerowskim pozdrowieniu.

Filmowali to z okien mieszkańcy okolicznych domów. Zdjęcia trafiły do do sieci i wywołały oburzenie. 


Trwa policyjne dochodzenie w celu zidentyfikowania uczestników incydentu, który wywołał falę protestów. Policja twierdzi, że zidentyfikowano już kilku członków skrajnej prawicy, którzy wzięli udział w pogrzebie.

Alessia Augello zmarła 7 stycznia 2022 roku wskutek zakrzepicy. Jak informuje serwis fascinazione.info, młoda kobieta była znana w swoim środowisku jako "Tungsy" i była „doceniana i kochana za jej niezmordowaną hojność i pokorną dobroć".

Reakcja włoskiego kościoła

"Modliliśmy się i pocieszaliśmy członków rodziny i przyjaciół zmarłej, powierzając duszę Alessii miłosiernemu Bogu Ojcu. Na zakończenie uroczystości, już poza kościołem, doszło do scen bez wiedzy i zgody proboszcza, a także księdza odprawiającego nabożeństwo. Nie byliśmy świadomi tego, co miało się wydarzyć. W związku z tym wyrażamy nasz głęboki smutek i rozczarowanie tym, co się stało" - taki wpis opublikowała w mediach społecznościowych parafia św. Łucji. 

Wikariat Rzymu oświadczył, że potępia stanowczo to, co stało się przed parafią pod wezwaniem Świętej Łucji po uroczystości pogrzebowej i zaznaczył, że odbyło się to całkowicie bez wiedzy proboszcza i całego tamtejszego duchowieństwa. Podkreślono w nocie, że swastyka jest "straszliwym symbolem nie do pogodzenia z chrześcijaństwem".

Ponadto diecezja rzymska potępiła ten czyn jako "ciężką, obraźliwą i niedopuszczalną ideologiczną instrumentalizację" i przytoczyła słowa proboszcza, że nie było na to żadnej zgody.

Polityk pisze o "gównianej fladze"

W sprawie zareagował również Emanuele Fiano,  członek włoskiej Partii Demokratycznej, który napisał, że "nie powinno się pozwolić na obnoszenie tej flagi w 2022 roku". 

"Tysiące Włochów zginęło z powodu tej gównianej flagi, symbolu twojej nostalgii za nazistowskimi mordercami.

Tysiące włoskich Żydów zostało deportowanych, a następnie zagazowanych w obozach śmierci z powodu tej gównianej flagi.

Tysiące zgonów sprawiły, że nasza Konstytucja zabroniła faszyzmu, godnego sojusznika tej gównianej flagi.

Nie zapominamy, nie przepraszamy, nie wybaczamy nazistowskim zabójcom, nazistowskiej ideologii, nazistowskich zbrodni." - napisał Fiano na Facebooku. 

ja

Czytaj także:

Lubię to! Skomentuj112 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka