Dziś pożegnamy legendy polskiej sceny. Pogrzeby Ignacego Gogolewskiego i Jerzego Treli

Pożegnanie dwóch wybitnych aktorów polskiej sceny odbędzie się w poniedziałek. fot. PAP
Pożegnanie dwóch wybitnych aktorów polskiej sceny odbędzie się w poniedziałek. fot. PAP
Pożegnanie dwóch wybitnych aktorów polskiej sceny odbędzie się w poniedziałek. Ignacy Gogolewski zostanie pochowany w rodzinnym grobie w Otwocku, Jerzy Trela – w małopolskich Leńczach, gdzie przyszedł na świat.

Dwóch wielkich aktorów polskiej sceny, niezapomnianych odtwórców roli Mickiewiczowskiego Konrada (Ignacy Gogolewski wcielił się w główną postać z „Dziadów” w 1955 roku u Aleksandra Bardiniego, Trela – w inscenizacji Konrada Swinarskiego w krakowskim „Starym Teatrze” w 1973 r.) odeszło tego samego dnia – w niedzielę 15 maja. W poniedziałek odbędzie się pożegnanie wybitnych artystów.

Jerzy Trela - msza w Krakowie, pogrzeb w Leńczach

Msza pogrzebowa w intencji Jerzego Treli zostanie odprawiona w Krakowie, a miejscem wiecznego spoczynku aktora będą rodzinne Leńcze – poinformował krakowski magistrat.

Według zapowiedzi, uroczystości rozpoczną się o godz. 9.00 – w kościele oo. dominikanów w Krakowie zostaną wystawione prochy Jerzego Treli, a o godz. 10.00 rozpocznie się tam msza żałobna. O godz. 14.00 na cmentarzu w Leńczach w powiecie wadowickim (Małopolskie) odbędzie się ceremonia pochówku. Aktor spocznie tam w rodzinnym grobowcu.

Czytaj: Większość Polaków jeszcze spała. Prezydent zdobył się na mocne słowa po powrocie

Ignacy Gogolewski - msza w Warszawie, pogrzeb w Otwocku

Jak poinformował w mediach społecznościowych duszpasterz środowisk twórczych, "Msza święta pożegnalna w intencji Ignacego Gogolewskiego rozpocznie się o godz. 11.00 w Kościele Środowisk Twórczych na Placu Teatralnym w Warszawie. Po mszy nastąpi przejazd do Otwocka, gdzie śp. Ignacy zostanie pochowany w grobie rodzinnym (na cmentarzu parafii św. Wincentego a Paulo). "Msza będzie transmitowana online za pośrednictwem kanału YouTube Duszpasterstwo Środowisk Twórczych".

Jerzy Trela (ur. 14 marca 1942 r.) był aktorem teatralnym i filmowym oraz profesorem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Krakowie, obecnie Akademii Sztuk Teatralnych. Zagrał w życiu około 350 ról. Ukończył Wydział Aktorski krakowskiej PWST (1969). Współtworzył krakowski Teatr Stu.

Wcielił się także w postać m.in. Gustawa-Konrada w "Dziadach" Mickiewicza (reż. Konrad Swinarski, 1973); Konrada w "Wyzwoleniu" Wyspiańskiego (reż. Konrad Swinarski, 1974), Jaszy w "Wiśniowym Sadzie" Czechowa (Jerzy Jarocki, 1975); Raskolnikowa w "Zbrodni i karze" Dostojewskiego (Maciej Prus, 1977) i Klaudiusza w "Hamlecie" Szekspira (Andrzej Wajda, 1981).

Na dużym ekranie zagrał m.in. męża Ireny w "Kobiecie samotnej" (Agnieszka Holland, 1981); Hiszpana w "Matce Królów" (Janusz Zaorski, 1982); Pana Bronka w "Trzech kolorach. Białym" (Krzysztof Kieślowski, 1993) i Podkomorzego w "Panu Tadeuszu" (Andrzej Wajda, 1999), kloszarda "Szajbuska" w "Aniele w Krakowie" (Artur "Baron" Więcek, 2002).

Jerzy Trela przez wiele lat uczył aktorskiego rzemiosła studentów PWST w Krakowie (obecnie Akademii Sztuk Teatralnych), w latach 1984-1990 był rektorem tej uczelni.

W 2011 r. został uhonorowany przez prezydenta Bronisława Komorowskiego Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W zeszłym tygodniu Rada Miasta Krakowa jednogłośnie przyznała aktorowi najwyższe krakowskie wyróżnienie - Honorowe Obywatelstwo Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa "w dowód uznania jego szczególnych zasług dla rozwoju życia teatralnego Krakowa i kultury polskiej".

Czytaj: Rząd zapowiada koniec WIBOR-u. Nowy wskaźnik ma być korzystny dla kredytobiorców

Ignacy Gogolewski urodził się 17 czerwca 1931 r. w Ciechanowie. W 1953 r. ukończył wydział aktorski warszawskiej PWST i wkrótce został zaangażowany do Teatru Polskiego w Warszawie. Występował też na deskach stołecznego Teatru Dramatycznego, Współczesnego i Narodowego. Kierował Teatrem Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach, Teatrem im. Juliusza Osterwy w Lublinie oraz Teatrem Rozmaitości w Warszawie.

Osobny rozdział jego pracy zawodowej stanowią role filmowe. Występował m.in. w "Żołnierzu królowej Madagaskaru" Jerzego Zarzyckiego, "Trudnej miłości" Stanisława Różewicza, "Hrabinie Cosel" Jerzego Antczaka, "Jowicie" Janusza Morgensterna. Najgłębiej jednak zapadł w pamięć widzów jako Antek Boryna z telewizyjnego serialu "Chłopi".

Gogolewski to również laureat licznych nagród i wyróżnień, m.in.: Splendora Splendorów, Wielkiej Nagrody Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", Mistrza Mowy Polskiej. W 2000 r. otrzymał Nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za kreację Szarma w "Operetce" Witolda Gombrowicza w reż. Jerzego Grzegorzewskiego w stołecznym Teatrze Narodowym. Został uhonorowany, m.in. Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski oraz Złotym Medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Czytaj dalej:

SW

Lubię to! Skomentuj1 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Kultura