8 obserwujących
252 notki
746k odsłon
1063 odsłony

Sprzątanie bez chemii. Jak tanio i skutecznie wyczyścić dom?

Soda oczyszczona jest świetnym środkiem do sprzątania, fot. Pixabay
Soda oczyszczona jest świetnym środkiem do sprzątania, fot. Pixabay
Wykop Skomentuj25

Wraz z nastaniem wiosny zwykle przystępujemy do gruntownego sprzątania domu. Środki chemiczne, których używamy najczęściej są drogie, a także niebezpieczne dla naszego zdrowia. Lepiej uciec się do tańszych i sprawdzonych naturalnych metod.

Naukowcy z Uniwersytetu w Bergen po dwukrotnym przebadaniu płuc ponad 6 tys. osób doszli do wniosku, że kontakt z chemikaliami do sprzątania jest równie niebezpieczny, jak wypalenie 20 papierosów dziennie. Przy czym uszkodzenia płuc u osób które zawodowo zajmują się sprzątaniem były tylko nieznacznie większe niż u kobiet, które tylko sprzątały w domu.

Używamy zbyt agresywnych środków chemicznych, które niszczą nam skórę i drogi oddechowe, tymczasem wystarczy zaopatrzyć się w ocet, sodę oczyszczoną i kwasek cytrynowy, by całe mieszkanie lśniło.

image

Chemia do sprzątania może powodować alergię. Fot. Pixabay


Ocet jest bardzo skuteczny na bakterie. Regularne przemywanie podłogi wodą z dodatkiem octu odstrasza insekty. Wystarczy szklanka octu na wiadro wody. Dla większej skuteczności woda może być gorąca. Świetnie nadaje się do zmywania płytek, paneli. Natomiast kamienne podłogi należy zmywać wodą z rozpuszczonym w niej mydłem.

Ocet świetnie sprawdza się jako odkamieniacz. Można zagotować szklankę octu z wodą w czajniku, by pozbyć się nalotu. Oczywiście potem wylać i przepłukać czajnik. Podobnie samo z toaletą. Wlać szklankę octu i zostawić na jakiś czas (im dłużej, tym lepiej), po czym spłukać gorącą wodą. Zanurzenie baterii prysznicowej w gorącej wodzie z octem spowoduje, że znikną z niej brzydkie plamy. Ta metoda zadziała też na przypalony ruszt - wrzątek pomieszany z octem pomogą go skutecznie wyczyścić.

Jako odkamieniacza można też użyć kwasku cytrynowego. Z kolei do przetkania odpływu posłuży ocet wymieszany z sodą oczyszczoną (uwaga, będzie się pienić). Soda oczyszczona z dodatkiem wody utlenionej sprawdzi się jako środek do wyczyszczenia fug. Na pleśń wokół umywalek czy wanien dobrze zadziała sól i sok z cytryny. Sporządzoną z nich pastę nałożyć na miejsca, gdzie występuje pleśń, a po dwóch godzinach zmyć gąbką.

Sok z cytryny jest też skuteczny na rdzę. Z kolei dwie łyżki soku z cytryny, wymieszane z dwoma łyżkami octu i szklanką wody stworzą płyn do mycia okien. Można też go użyć do odkażania desek do krojenia. Jako uniwersalny spray sprawdzi się też sama woda z octem. Nie należy się przejmować zapachem - ocet szybko wietrzeje, ale jeśli ktoś bardzo go nie lubi, to może dodawać do własnoręcznie robionych środków kilka kropel olejku eterycznego.

Soda oczyszczona jest fantastycznym pochłaniaczem brzydkich zapachów. Dobrze jest wysypać nią dno kosza na śmieci, by w kuchni nie unosił się fetor. Jeśli czujemy nieprzyjemny zapach w lodówce bądź szafce, włóżmy do środka pojemniczek z sodą.


image

Cytryna, mydło, soda - to znakomite środki czyszczące. Fot. Pixabay


Mieszanka z octu i oliwy z oliwek lub oleju lnianego jest świetnym środkiem do konserwacji drewnianych mebli. Aby uzyskać pastę, najlepiej zmiksować oba składniki blenderem. Znakomitą i uniwersalną pastą do czyszczenia jest starte na tarce mydło, rozpuszczone w gorącej wodzie, do którego dodamy sodę oczyszczoną. Im więcej sody, tym bardziej gęsta będzie pasta. Możemy ją potem przechowywać do pół roku w zamkniętym pojemniku i sukcesywnie używać do sprzątania.


ja

© Artykuł jest chroniony prawem autorskim. Wykorzystanie tylko pod warunkiem podania linkującego źródła.


Wykop Skomentuj25
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości