11 obserwujących
390 notek
1644k odsłony
11390 odsłon

Typy osobowości: choleryk, flegmatyk, melancholik, paranoik, sangwinik. Jaki jest Twój?

Temperament jest warunkowany naszymi cechami charakteru i osobowością.
Temperament jest warunkowany naszymi cechami charakteru i osobowością.
Wykop Skomentuj23

Paranoik wycofuje się z życia, zamyka się w czterech ścianach, czuje niechęć lub strach przed ludźmi. Paranoicy obawiają się, że ktoś ich oszuka, są albo smutni albo wręcz przeciwnie: na pierwszy rzut oka przyjacielscy i otwarci, ale przy pierwszej kłopotliwej sytuacji się poddają, reagują płaczem. Potrafią nagiąć rzeczywistość, tworząc alternatywny świat, nie przyjmują do wiadomości, że to z ich winy coś poszło nie tak. Paranoik uważa, że jest skrzywdzony przez los i niesprawiedliwie traktowany przez otoczenie. Chętnie wypomina po latach wyrządzone przez kogoś krzywdy i przykrości, mimo dokonanego pojednania.

Osobowość paranoika skłania do szybkiego obrażania się, chłodu i zazdrości. Jednocześnie w związku jest czułym i oddanym partnerem, choć nie bywa empatyczny. W pracy paranoik egzekwuje swoje prawa, przestrzega obowiązków i mówi wprost szefostwu, co mu się podoba. W grupie pracowników uwielbia rywalizację, chętnie porównuje się z innymi. Niestety, paranoicy, oprócz trudnego charakteru, mają większą skłonność do wpadania w uzależnienia, np. alkoholizmu.


image
Paranoik ma bardzo trudny charakter i skłonność do dramatyzowania.


Sangwinik

Młodzi duchem, nie przejmujący się otaczającym światem, skłonni do działania i mają ogromne pokłady poczucia humoru - to cechy temperamentu sangwiników. Sangwinik nie żyje rutyną, dąży do zmian, uważa, że należy korzystać z każdej okazji od losu. Nie są pamiętliwi jak paranoicy i zamyśleni jak to bywa w przypadku flegmatyków. Nie mają problemu z przebaczaniem, pogodzeniem się z osobą, która sprawiła im przeszłości ból. Wesołe usposobienie sangwinika skłania go do częstej zabawy i spotkań z przyjaciółmi. Jest otwarty, rozmowny, szybko nawiązuje kontakty, jednak na ogół nie jest stały w związkach i szybko się nudzi - nie tylko rzeczami, ale towarzystwem. Woli mówić, niż słuchać, przerywa rozmówcom, kluczowe jest dla sangwinika jego jego zdanie. Wadą osoby o takim temperamencie jest narcyzm i bezkrytyczne podejście do własnych czynów. Sangwinik we wszystkim jest najlepszy, idealnie wykonuje pracę, nic się nie dzieje z jego winy. Wydaje się nawet arogancki w porównaniu z otoczeniem. Sangwinicy często bujają w obłokach i układają nierealne plany, sprawiają wrażenie kłamców i manipulatorów. Charakteryzuje ich słomiany zapał do pracy i zarozumiałość.

Sangwinik sprawdzi się w pracy grupowej, gdzie trzeba coś tworzyć, animować, zapewniać rozrywkę. Poradzi sobie w roli aktora, przedstawiciela handlowego, nauczyciela, rezydenta hotelu. Skłonność do konfabulowania i łatwość w wyrażaniu swojego zdania czyni z sangwinika materiał na polityka.

image
Sangwinik w polityce czuje się jak ryba w wodzie.


A Ty do której grupy należysz? Czekamy na Wasze komentarze!


Wykop Skomentuj23
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości