12 obserwujących
406 notek
1717k odsłon
10697 odsłon

Pinczer miniaturowy - wierny stróż swojego pana

Pinczer to bardzo towarzyski pies.
Pinczer to bardzo towarzyski pies.
Wykop Skomentuj2

Pinczer to jedna z najmniejszych ras spośród psów domowych, popularnie nazywana ratlerkami. Zwierzak tak przywiązuje się do właściciela, że oddanie pod opiekę komuś innemu może doprowadzić pieska do depresji. 

Pochodzenie ratlerka

Pinczer miniaturka pochodzi z Niemiec, a za prawowitą rasę został uznany w 1870 roku. Malutkie psiaki wywodzą się z rodziny terierów. Pinczer występuje w dwóch okazach: miniaturowym, czyli jako ratlerek albo średniej wielkości. W czasach nowożytnych pinczer był wykorzystywany do łapania szczurów, a z biegiem czasu stał się ulubionym pupilkiem niemieckich arystokratek. 

W XIX wieku rolnicy dostrzegali ogromny pożytek z ratlerków w łapaniu szczurów i szkodników w pobliżu upraw. W dzisiejszych czasach pinczery sprawdzają się jako psy stróżujące i do towarzystwa. W latach sześćdziesiątych XX wieku rasa ratlerów została odtworzona na terenach Czechosłowacji. 


Pinczer miniaturowy
Pinczer miniaturowy świetnie sprawdza się w terenie, gdy może się wybiegać. 

Pinczer miniaturowy - wygląd 

Ratlerek mierzy w kłębie ok. 25-30 cm i waży do 5 kg. Średnia wersja tej rasy osiąga w kłębie wysokość nawet 50 cm przy wadze 15-20 kg. Pinczer charakteryzuje się kwadratową budową ciała i bardzo dobrze zarysowaną, proporcjonalną sylwetką. Psy mają bardzo krótką i lśniącą sierść, mocną głowę z lekko płaskim czołem. Pinczery występują w umaszczeniu czarnym, lekko podpalanym, brązowym z rudymi odcieniami i całkiem rudym. Pod względem sylwetki przypominają dobermany. Ratlerki są zminiaturyzowaną wersją średniej wielkości rasy. 


pies rasy pinczer
Pinczer średniej wielkości. Fot. Wikimedia 


Nos pinczera zawsze jest czarny. Psy posiadają silne, zwarte szczęki, ciemne oczy i niezbyt długą szyję. Ogon w kształcie szabli, spotyka się również haczykowaty wzór. Uszy wysoko osadzone, niekiedy opadają w kształcie litery V. Psy rasy pinczer mają też umiarkowanie szeroką klatkę piersiową, która sięga do łokci. Ich mięśnie są uwypuklone w czasie żwawego chodu lub biegu zwierzęcia. 

Charakter pinczera 

Pinczera miniaturowego moglibyśmy bez problemu schować do plecaka, a jednocześnie to silny i gibki pies. Ratlerek uwielbia zaznaczać swoją obecność i od razu przywiązuje się do pana, jak i do miejsca pobytu. Swoje oddanie i miłość odczuwa najczęściej wobec jednego właściciela. Pinczer źle znosi oddanie pod stałą opiekę komuś innemu - grozi mu wtedy apatia, ogromny smutek, a niekiedy i depresja. Bez problemu pomieszkuje zarówno w bloku mieszkalnym, jak i w domu z ogrodem. Obojętnie, czy mowa o małej wersji pinczera czy średniej, nie obędzie się bez długich spacerów z pupilem. Ratlerki wymagają ruchu, są żywiołowe i wybiegane. 

Pinczer to bardzo towarzyski pies, idealny w zabawach z dziećmi. Ma skłonność do dominacji, dlatego warto od początku poskromić jego charakter i starać się go ukształtować. W innym wypadku może zbyt często szczekać, a z racji stróżującego charakteru źle interpretować zachowania postronnych osób i zwierząt. Pinczer z natury uwielbiał tropić i eliminować szkodniki. Ratler bardzo szybko łapie komendy, nie wymaga ściśle sprecyzowanego treningu.


pinczer
Starszy pinczer. 

Nie sprawi żadnych kłopotów w uspołecznieniu -nawet komuś, kto nigdy nie posiadał wcześniej psa. Dużą rolę w prowadzeniu pinczera odgrywa ruch, który poskromi jego nerwowość. Pies tej rasy chętnie bierze udział w sportach zwierzęcych, jest inteligentny, a poza tym - jeśli obyty z innymi domowymi pupilami - tolerancyjny. Z natury jednocześnie spokojny i żywy - oto pinczer w całej okazałości. 

Pielęgnacja i zdrowie pinczera 

Pinczer jest długowiecznym psem, który pozostaje przy właścicielu nawet do 15-16 lat, dorastając w odpowiednich warunkach. Sierść tej rasy jest łatwa w pielęgnacji, nie wymaga częstych kąpieli. Wystarczy nawet 5 razy do roku pomoczyć ratlera. Jeśli chodzi o czesanie, to idealną szczotką jest furminator. Pinczer wymaga większej uwagi pod tym względem w okresie lnienia. W zimie musimy zaopatrzyć nasze zwierzę w ocieplany kaftanik oraz ochronić jego uszy. Ta część ciała jest szczególnie narażona na odmrożenia przy niskich temperaturach. Pamiętajmy o odpowiedniej diecie. Niekorzystna dla pinczera średniej wielkości będzie otyłość. 


ratlerek
Ratlerek to niezwykle inteligentna rasa. 


Choroby dotykają głównie pinczery miniaturowe. Do typowych schorzeń u ratlerków zaliczamy zapaść tchawicy, która objawia się usilnym kaszlem i nierównym oddechem. Analizę przypadłości dokonuje weterynarz na podstawie obrazu RTG. Psy tej rasy zapadają na zapalenie tchawicy w okolicach 6. roku życia.

Inną groźną przypadłością jest wrodzone zwichnięcie łokcia lub rzepki. Wśród ratlerów występuje również cukrzyca. U pinczerów pojawia się kamień na zębach, dlatego należy dbać o uzębienie czworonoga. Psy wymagają pielęgnacji paznokci co kilka miesięcy. 

GW


Wykop Skomentuj2
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości