11 obserwujących
527 notek
2094k odsłony
  2403   0

Boston terrier - amerykański psi dżentelmen

Boston teriery żyją od 11 do 14 lat.
Boston teriery żyją od 11 do 14 lat.

Boston terrier to niezwykle sympatyczny pies. Jest odważny, przebojowy, inteligentny, pozbawiony agresji. To znakomity pies rodzinny, ale nie dla samotnych i zapracowanych - ponieważ przywiązuje się do właściciela i cierpi, gdy zostaje sam.

Jak wygląda boston terrier?

Nie są to duże psy. Wysokość w kłębie dla dorosłych osobników wynosi ok. 40 cm. Ważą od 7 do około 11 kilogramów, suczki są mniejsze. Mają krótką sztywną sierść, bez podszerstka. Umaszczenie tzw. focze - gładkie, ciemne z białymi zaznaczeniami. Mają z reguły białą pierś i białe zaznaczenia na kufie. Sylwetka jest muskularna, ogon krótki, głowa nieco kwadratowa, uszy sterczące do góry. Jak na typowego molosa przystało, kufa nieco spłaszczona, a oczy szeroko rozstawione. Niektórzy uważają, że boston terrier to bokser w miniaturze

szczeniak boston terrier
Szczeniaki boston terriera mają klapnięte uszy, potem im się podnoszą.

Charakter boston terriera

To rasa psów o bardzo zróżnicowanej psychice. Nie wykazują agresji w stosunku do ludzi i innych zwierząt - kochają wszystko i wszystkich. Są bardzo pogodne i towarzyskie. Nie znoszą samotności. Wpatrzone we właściciela, domagają się uwagi i pieszczot, potrafią być w tym natrętne. Z drugiej strony nie są to kanapowce, przeciwnie - to bardzo energiczne pieski, które wymagają sporo ruchu i zabawy.

Są bardzo inteligentne, chętnie uczestniczą w różnego rodzaju szkoleniach. Sprawdzają się w psich sportach typu agility. Żeby nie było tak idealnie, boston terriery potrafią być strasznymi uparciuchami i stawiać na swoim, zwłaszcza wykorzystując do tego swój ogromny urok osobisty. Szczeniak wymaga zatem konsekwentnego wychowania, żeby w przyszłości nie "terroryzował" domowników. Największą karą dla niego będzie, jeśli na jakiś czas się "obrazimy" i nie będziemy reagować na zaczepki. Zrobi wszystko, żeby znów wkupić się w nasze łaski. 

Równie czarujące i inteligentne psiaki to Jack Russell terriery - poczytaj o nich

Boston terrier
Bostony uwielbiają zabawę na powietrzu.

Ile kosztuje boston terrier?

Szczeniaki tej rasy są dość drogie. Kosztują od 6,5 do nawet 8 tysięcy złotych w profesjonalnej hodowli. Miesięczny koszt utrzymania nie jest duży, ale trzeba zainwestować w dobrą jakościową karmę, ponieważ bostony mają tendencję do alergii pokarmowych, co może objawiać się problemami skórnymi lub biegunką. Ilość karmy należy dostosować do aktywności psa.

Nie wymagają czesania, nie linieją specjalnie. Trzeba pamiętać, że to molos, więc ma wrażliwe oczy, może mieć też problemy z oddychaniem. Nie należy go więc wyprowadzać na długo podczas upałów. Na zimę z kolei trzeba kupić mu ubranko, ponieważ marznie z powodu braku podszerstka. 

Pieszczochy z charakterkiem to również maltańczyki - zobacz

Boston terrier
Boston terrier jest zapatrzony w swojego właściciela. 

Boston terrier czy buldog francuski?

Boston terrier często bywa mylony z buldogiem francuskim, jest bowiem do niego bardzo podobny z wyglądu. Boston terriery, jak sama nazwa wskazuje, pochodzą z Bostonu w USA. Jest to typowo amerykańska rasa. Tamtejsi XIX-wieczni brytyjscy imigranci pasjonowali się walkami psów. Szukając idealnego psa bojowego, krzyżowali angielskie buldogi z białymi terrierami angielskimi, które obecnie są rasą wymarłą. Później do hodowli bostonów dodano jeszcze domieszkę krwi buldogów francuskich, stąd fizyczne podobieństwo obu tych ras. 

buldog francuski, boston terrier
Buldog francuski i boston terrier - zgadniecie, który jest który?


Pierwsze próby wyhodowania nowej rasy były nielegalne oraz ich cel spełzł na niczym - boston terriery kompletnie nie nadawały się do walk. Natomiast bardzo spodobały się lokalnym arystokratom, były bowiem zgrabniejsze od tradycyjnych buldogów czy bulterierów, oraz sympatyczne i inteligentne. Bostońskie XIX-wieczne elity były nimi wręcz oczarowane. Mimo, że hodowcy tych konkurencyjnych ras bardzo się temu sprzeciwiali, to Amerykański Związek Kynologiczny w 1893 roku oficjalnie zatwierdził boston terriery jako rasę. 

Do Europy trafiły na początku XX wieku. Ich wielką miłośniczką była księżna Essex - Ewelina. Ponieważ przybyły zza Oceanu, były mądre i eleganckie w wyglądzie, zaczęto je nazywać "amerykańskimi dżentelmenami". Po II wojnie światowej oprócz Wysp Brytyjskich podbiły serca Skandynawów, Niemców oraz Francuzów, chociaż ci bardziej wolą swojego buldoga. W Polsce pojawiły się dopiero w latach 90. 

Boston terrier jest oficjalną maskotką stanu Masachusetts oraz uniwersytetu w Bostonie. 


ja


Lubię to! Skomentuj Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Komentarze

Inne tematy w dziale Rozmaitości