10 obserwujących
428 notek
1835k odsłon
3280 odsłon

Mops - psi czasoumilacz i rozweselacz

Najczęściej spotykane są mopsy beżowe, ale zdarzają się i czarne.
Najczęściej spotykane są mopsy beżowe, ale zdarzają się i czarne.
Wykop Skomentuj10

Mopsy to dawna rasa wyhodowana w Chinach do uprzyjemniania spędzania czasu. Chociaż mops wygląda jakby stale się czymś martwił, jest to jeden z najbardziej radosnych psów na świecie. Jeśli nigdy przedtem nie miałeś psa, to spokojnie możesz adoptować mopsa. Jedyny minus - może cię obudzić w nocy swoim chrapaniem.

Pochodzenie mopsów

Historia mopsów sięga aż do starożytnych Chin. Ich pochodzenie owiane jest tajemnicą. Do XIX wieku mogły być hodowane tylko na dworze cesarskim. Szkielety mopsów znajdowano w grobowcach władców niemal wszystkich chińskich dynastii. Zachowały się także ich wizerunki na chińskiej porcelanie. Konfucjusz opisał je jako psy krótkonogie i krótkonose wożone na polowania, ale w celach ozdobnych, a nie łowieckich. 

Do Europy trafiły Jedwabnym Szlakiem ok. XVI wieku. Najpierw trafiły na dwór królewski w Holandii, potem wraz z Wilhelmem orańskim do Anglii. Za jego panowania mopsy stały się ulubionymi psami arystokracji. Nazywano je tam "Pugami". Wielką miłośniczką psów była też rosyjska caryca Katarzyna Wielka.

W XVIII wieku jedno z towarzystw należących do loży masońskich założyło zakon na ziemiach niemieckich, którego symbolem stał się mops. W 1745 roku oficjalnie powstał w Norymberdze Zakon Mopsów, do którego najczęściej należeli ewangeliccy szlachcice. Jednym z rytuałów inicjacyjnych było w nim całowanie mopsa pod ogonem. Na szczęście porcelanowego. 

W Polsce pojawiły się stosunkowo wcześnie, już za panowania króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Mops jest bohaterem fraszki Ignacego Krasickiego, widzimy go na portrecie kasztelanowej Anny Orzelskiej. Potem jednak te zwierzęta wyginęły i dopiero w latach 70. XX wieku sprowadzono z zagranicy kilka osobników i odbudowano hodowle. 

Chińskim pieskiem jest również pekińczyk - przeczytaj więcej o rasie

mops w przebraniu
Niektórzy do dziś traktują mopsy po królewsku.

Jak rozpoznać mopsa

Mops wyglądem przypomina nieco buldoga francuskiego, boston teriera, a niektórzy mylą go nawet z buldogiem angielskim. Ma masywną, krępą sylwetkę. W kłębie osiąga wysokość do 35 cm, waży średnio 6-9 kg. Głowa mopsów jest szeroka, a jej twarzowa część pokryta jest głębokimi zmarszczkami – na czole ułożone są w kształcie diademu. Ma delikatne zwisające uszy, duże wypukłe oczy. Kufa psa jest krótka, możliwy lekki przodozgryz. Łapy psa są proporcjonalne, średniej grubości, ogon zakręcony jak u prosiaka. Mops porusza się w charakterystyczny sposób, jakby się toczył. 

Najczęściej spotykane umaszczenie to piaskowe, beżowe z czarną maską, ale możliwe jest także płowe, czarne i srebrzyste. Sierść jest krótka, ale należy ją od czasu do czasu wyczesać zgrzebłem. 

szczeniak mopsa
Szczeniak mopsa.

Poznaj mastifa tybetańskiego - za tego psa w Chinach płacą krocie!

Charakter mopsa

Mopsy to bardzo sympatyczne psy. Wesołe, przyjacielskie, nie przejawiające agresji. Nie nadają się na domowych stróżów, ponieważ wszystkich witają z entuzjazmem, natomiast są rewelacyjnymi towarzyszami dla osób w każdym wieku. Dla starszych, bo nie wymagają przesadnie dużo ruchu, dla dzieci, bo chętnie z nimi się bawią i są wobec nich cierpliwe, dla dorosłych, którzy chcieliby mieć przy sobie tzw. czasoumilacza.

Mops jest bowiem psem jednego pana. Tylko jednego domownika będzie darzył szczególną atencją i chodził za nim krok w krok, domagając się pieszczot i uwagi, ale i resztę rodziny będzie traktował łagodnie i przyjacielsko. Mops chce się czuć ważny, doceniany. Odtrącony, może pokazać focha i zrobić opiekunowi coś na złość, np. kałużę w salonie. 

Mopsy nie są psami wysportowanymi, ale chętnie uczą się sztuczek, są inteligentne, ale zadania i komendy wykonują wybiórczo. Lubią zabawy, figle, psoty. Lubią też towarzystwo innych zwierząt, nie są wobec nich zaczepne i agresywne. Dostosowują się łatwo do warunków życia rodziny. Nie przeszkadza im mały metraż mieszkania, wystarczy wygodne łóżko lub kanapa. 

mops na kanapie
Mopsy czasem zachowują się jak koty - obserwują świat z perspektywy kanapy.

Jeśli jednak Tobie przeszkadza chrapanie, to nie przyzwyczajaj mopsa do spania na łóżku. To warunki anatomiczne sprawiają, że psy tej rasy głośno chrapią (dotyczy to wszystkich molosów) i nie można ich tego oduczyć. 

Mopsy bywają także uparciuchami i manipulantami. Dlatego trzeba je sobie od szczeniaka cierpliwie wychować, bowiem lubią być roszczeniowe i wygodne. Nie wolno na nie krzyczeć. Najbardziej skuteczne jest nagradzanie przysmaczkami. Mopsy to straszne łasuchy. Nie wolno ich przekarmiać, gdyż mają skłonności do tycia, a mops z nadwagą to katastrofa. Choć wałeczki wyglądają słodko, to źle się to odbija na jego zdrowiu - od dysplazji stanów biodrowych po schorzenia sercowo-naczyniowe. 

Nie tylko mopsy chrapią - takie słodziaki jak shih tzu - też

Zdrowie mopsa

Mopsy żyją dość długo 12-15 lat, są jednak psami wrażliwymi. Źle znoszą zbyt wysokie i zbyt niskie temperatury, ze względu na krótką kufę szybko się męczą i sapią, a zimą przeziębiają. Podczas upałów i mrozów należy zatem minimalizować ich pobyt na powietrzu. Latem specjalnie chłodzić, a zimą ciepło ubierać. 

Trzeba również chronić wypukłe oczy przed urazami oraz pielęgnować fałdy skórne na pysku. No i najważniejsze, nie utuczyć. 

Cena mopsa waha się od 1500 do 3000 złotych. 

wygląd mopsa
Mops wygląda jak zmartwiony, ale to tylko pozory.

Lubisz molosy, ale wolałbyś dużego psa - przeczytaj o cane corso italiano

ja


Wykop Skomentuj10
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Rozmaitości