80 obserwujących
618 notek
918k odsłon
613 odsłon

Zderzenie Cywilizacji - polemika cz. II

Wykop Skomentuj36

Siłą rzeczy mój poprzedni tekst musiał być bardzo pobieżny, stąd w późniejszej dyskusji wypłynęło wiele wątpliwości, na parę z nich chciałbym odpowiedzieć teraz.

Problemy klasyfikacji i nazewnictwa - mój system klasyfikacji Cywilizacji znacznie się różni od poprzedników. W mojej metodyce termin Cywilizacja dotyczy  systemu organizacji społeczeństwa na najbardziej ogólnej podstawie wspólnych cech, inaczej największym wspólnym mianowniku. Czyli np. Islam,  Hinduizm, Buddyzm czy Łacińska. Oczywiście wewnątrz tych zasadniczych grup istnieją mniejsze, znacznie się od siebie różniące, np. w CŁ Rzeczpospolitej Szlacheckiej, Anglosaska czy Hiszpańska, która stworzyła całą Amerykę Łacińską. Ten poziom jest znacznie bliższy klasyfikacji Cywilizacji Konecznego z jego C. turańską , bizantyjską czy żydowską. Stąd Koneczny zajmował sie opisem jakby innego Realu, pod własnym kątem widzenia tych spraw. Mój problem zaś polega na tym, iż nie znam właściwego określenia dla tego bardziej szczegółowego poziomu organizacji społeczeństwa.  Termin "podcywilizacja" raczej mi się nie podoba, zaś "kultura" jest bardzo szeroki i może być rozmaicie interpretowany. Może więc ktoś z czytelników może mi podpowiedzieć jakiś lepszy termin ?

Szereg blogerów zarzuciło mi, iż błędnie rozpoznaję CNT jako samoistną, na wyższym poziomie od poprzednich Cywilizację, gdy jest to tymczasem jakby  nakładka technologiczna na nadal rozwijająca się Cywilizację Łacińską.  Jest to jednak zwykłe złudzenie- Ludzie w CŁ żyli na płaskiej  misie w Centrum Wszechświata, podtrzymywanej przez 3 słonie ( elita intelektualna wiedziała, że jest to jednak kula i nawet znała jej rozmiar ). Nad Ziemią były Niebiosa z krążącymi po epicyklach Ciałami Niebieskimi, a powyżej był Raj. Pod Ziemia zaś było Piekło, domena Szatana. Wszechświat zaś liczy sobie 4 do 6 tys. lat, zależnie od danego autorytetu.  Na tej Ziemi, jak wiemy z Księgi Hioba, dwie największe potęgi, czyli Bóg i Szatan stoczyli pojedynek o duszę jednego człowieka i to od niego zależało, kto z nich wygra !

My zaś aktualnie żyjemy na niewielkiej planecie krążącej wokół dosyć podrzędnej gwiazdy typu G V na skraju jednej z miliardów Galaktyk, przy czym wiek Kosmosu przekracza 13 mld lat. Od paru pokoleń wsłuchujemy się w "Milczenie Wszechświata", stojąc niczym nie zabezpieczeni przed jego ogromem i obojętnością. Z drugiej strony nasze stacje orbitalne dotarły do wszystkich pozostałych planet, parę nawet wyleciało poza Układ Słoneczny, zaś w ciągu dekady Ludzkość powinna założyć Stałe Bazy na Księżycu i być może Marsie.  Jeśli ktoś z czytelników nie widzi zasadniczych różnic dzielących Nas od tamtych ludzi z CŁ to nic na to nie poradzę.  W ramy licznych moich umiejętności nie wchodzi okulistyka :-)

W dyskusji zauważono również podobieństwo jeśli nie tożsamość CNT ze starym dobrym Kapitalizmem. Jest to o tyle słuszne, iż w rezultacie Rewolucji Przemysłowej ostatecznie ukształtował się system gospodarki rynkowej  i jak na razie Ludzkość nie wymyśliła niczego lepszego. Po upadku Komunizmu propagowano co prawda tzw, Trzecią Drogę, ale jak ktoś słusznie zauważył, może ona prowadzić tylko do Trzeciego Świata :-) Jednak każda Cywilizacja jest określana obok spraw gospodarczych równie ważnymi zagadnieniami ustroju społecznego, religii czy światopoglądu, które ostatecznie kształtują mentalność danego społeczeństwa.

W ramach wielkiej narracji o rozwoju cywilizacyjnym Europy jednym z najważniejszych i najciekawszych spraw jest rywalizacja KK z Uczonymi, w której  wcale nie wszystko jest tak jednoznaczne, jak opowiadają mity założycielskie Instytucji Naukowych.  Występują tu po obu stronach fascynujący ludzie i idee, warci dokładniejszej , w miarę możności obiektywnej opowieści. 

W następnym tekście chciałbym również zająć się odpowiedzią na pytanie, dlaczego właśnie w Europie narodziła się nowa, sprawniejsza od poprzednich Cywilizacja i na ile pozwoliła ona na podbój reszty Świata, jak nie militarny to organizacyjny.

Wykop Skomentuj36
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Społeczeństwo