85 obserwujących
662 notki
1006k odsłon
  1657   0

Nasza Wielka Gra - sytuacja bieżąca

Pora ocenić stan Gry z Moskwą w kolejnej rundzie, po tym, jak zakończyły się wstrząsy społeczne w Rosji i Białorusi. Taktycznie niewątpliwie wygrał ją Kreml, utrzymując Łukaszenkę na Białorusi i wysyłając do łagru Nawalnego oraz brutalnie likwidując protesty społeczne w obu państwach.

Co ciekawe, Łukaszenko został w ten sposób zdegradowany do poziomu Asada, rządzącego kolejnym protektoratem na części terytorium Syrii. Obaj utrzymują władzę wyłącznie dzięki wsparciu finansowym i logistycznym Rosji, jak to się mówi, siedzą na rosyjskich bagnetach. Z jednej więc strony gwałtowne osłabienie pozycji Baćki umożliwia Putinowi  wzmocnienie rosyjskich wpływów na Białorusi i zmuszenie go do upokarzającego żebrania o pieniądze na opłacanie bandytów bijących protestujących ludzi. Z drugiej, na poziomie długotrwałej strategii  większość społeczeństwa Białorusi  ostatecznie odrzuciła rosyjski model państwa i w przypadku osłabienia Kremla natychmiast zrzuci całkowicie skompromitowanego dzierżymordę. Założona w ten sposób mina pod rosyjskie wpływy czeka na swój czas...

Ostatnia afera z próbą otrucia Nawalnego i późniejszym jego uwięzieniem po powrocie do Rosji przyniosła co najmniej dwa efekty - po pierwsze totalną kompromitację samego Putina i wieloletniej propagandy przedstawiania go jako prawdziwego Cara Wszechrusi. O ile wcześniej próba jego sakralizacji wśród Sowków była dość udana, o tyle obecnie powszechnie jest znany pod ksywkami Szczur bunkrowy i szczotka do sedesu ( złocona ). Tego już żadna prop-agitka nie odkręci ! Po drugie  Nawalny ostatecznie został Liderem Opozycji,  znacznie silniejszym, niż kiedyś był Niemcow, nim go zamordowali pod murami Kremla.

W rezultacie zaś masowych represji i upadku statusu Carka wieloletnia bitwa telewizora z lodówką w Rosji Putina zakończyła się klęską TV, powszechnie zwanego "zombojaszczykiem". Aktualnym, chyba ostatecznym przekazem władz do własnego Narodu w epoce późnego Putina zostało zdanie - morda w kubeł, bo was zgnoimy ! Innym słowem, żadnych złudzeń panowie....

Strategicznie międzynarodowa pozycja Rosji jest najsłabsza od wielu wieków , jej PKB obecnie wynosi ok. 1,8 % światowego, gdy za Jelcyna, w trakcie katastrofy gospodarczej 4-5 % ! Od 10 lat nawet oficjalnie gospodarka Rosji nie osiągnęła  1 % wzrostu, a prognozy dosłownie wszystkich centrów finansowych na świecie są znacznie gorsze, szczególnie w obliczu spadku sprzedaży ropy i gazu w najbliższej dekadzie. Rosja ostatecznie straciła Ukrainę na rzecz Zachodu, jej klient Armenia przegrała wojnę z Azerbejdżanem wspieranym przez Turcję. Próba rozbicia jedności Zachodu w czasie kadencji Trumpa nic nie dała, a obecnie, gdy władze Ameryki i Europy przywracają bliskie stosunki, wszelkie dywersyjne posunięcia nic nie dadzą.

Szybki spadek dochodów państwa owocuje nawet w najbardziej prestiżowych dziedzinach. Roskosmos ostatecznie spadł na trzecie miejsce, a perspektywy sa co najmniej niejasne.  Oba najważniejsze programy wojskowe, czyli Su-57 oraz czołg Armata jak na razie istnieją głównie w propagandzie.  Większość floty, lotnictwa i wojsk lądowych nadal używa sprzętu wyprodukowanego jeszcze w ZSRR, a nikt nie wie, jaki faktycznie jest ich stan, szczególnie uwzględniając jakość jego obsługi w rosyjskiej armii.

Wracając do naszych baranów - mamy jednak wielkie szczęście, że Biden wygrał. Właśnie kazał cofnąć łajdackie polecenie Trumpa o wycofaniu części wojsk z Niemiec, gdzie jak przypominam pełnią podwójną rolę - z jednej strony wspierają Wschodnią Flankę NATO na styku z Rosją, z drugiej pilnują Niemców, aby im coś głupiego nie wpadło do głowy, np. tak ukochany przez naszych Prawdziwych patriotów pakt polityczny czy nawet militarny z  Kremlem. Ponieważ jest jasne, że dopóki Ameryka rządzona przez normalnych polityków ma swoje bazy w Niemczech, nie ma mowy o ich samodzielnej roli strategicznej na globalnej scenie.

Stan naszego wojska czy realia Polskiej polityki Wschodniej po 5 latach rządów Dobrej Zmiany wymagają osobnego obszernego tekstu, tutaj tylko dodam, że nadal stabilnie znajdujemy się w ramach Zachodu, w NATO i Unii Europejskiej. W związku z tym cała usilna robota kremlowskiej Agentury wsparta przez pożytecznych idiotów na Prawicy w ciągu ostatnich lat nic nie dała,  zmasowany atak propagandowy dążący do Polexitu zakończył się klęską.  Przed Nami zaś kolejna runda Gry, równie skomplikowana, jak poprzednie.

Lubię to! Skomentuj48 Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka