79 obserwujących
601 notek
885k odsłon
1191 odsłon

Elon Musk - dwa decydujące lata

Wykop Skomentuj17
Z wielkim prawdopodobieństwem można założyć, iż najbliższe 2 lata, czyli do końca 2021 r. będą decydujące dla firm Muska w rozmaitych dziedzinach. Decydujące w tym sensie, że jeśli uda mu się zrealizować w tym czasie te projekty, to dalszy ich rozwój będzie się mógł odbywać nawet bez niego, coś jak kula śniegowa tocząca się z góry.
Opiszę po kolei prognozowane osiągnięcia jego firm :
 
SpaceX -
Absolutnie najważniejszy jest Starship ( wraz z boosterem Super Heavy), który zrewolucjonizuje drogę Człowieka w Kosmos. Sądząc po tempie prac, w ciągu tych 2 lat Straship zacznie loty orbitalne, być może także z ludzką załogą. Najnowocześniejszy silnik Raptor jest gotowy, a dwa zespoły już budują sam "gwiezdny statek ". W poprzednich tekstach na tyle obszernie wytłumaczyłem jego znaczenie, że teraz tylko dodam, iż pozostali uczestnicy kosmicznego wyścigu pozostają wiele lat z tyłu i monopolowi SpaceX-a jeszcze długo nikt nie zagrozi.
Drobniejszym, choc też ważnym osiągnięciem będzie rozpoczęcie lotów załogowej kapsuły Dragon-2 na MKS, co z kolei odbierze monopol na te loty Rosjanom z "nieśmiertelnym " Sojuzem zbudowanym jeszcze przez Korolewa.
Znacznie ważniejszym i  potencjalnie niezwykle dochodowym projektem stanie się rozpoczęcie w pełni komercjalnej eksploatacji Starlinka,  czyli satelitarnej sieci dla połączeń internetowych. Tutaj Musk nie ma tak wielkiej przewagi nad rywalami i musi traktować priorytetowo wystrzeliwanie kolejnych setek satelitów ( też własnej produkcji ). Jeśli zdąży w ciągu tych 2 lat zbudować w pełni funkcjonalną sieć, którą będzie można potem uzupełniać następnymi dostarczanymi choćby Starshipami, ma wielkie szanse na uzyskanie pozycji prawie absolutnego Lidera.
 
Tesla -
Jesienią br. w Gigafactory w Chinach zacznie się produkcja Tesli 3, a kolejna Gigafactory powstanie w Niemczech, której produkcja będzie przeznaczona dla rynku Europejskiego, który stanie się  niezwykle ważny dzięki działaniom władz kolejnych państw. W Norwegii już od 25 r. będzie zabroniona rejestracja nowych samochodów spalinowych, w Holandii od 30 r., inne kraje również planują podobne posunięcia. A to oznacza ogromny popyt na samochody elektryczne, rozbudowę stacji ładowania i obsługi, stąd chyba wszystkie koncerny samochodowe na gwałt przestawiają się na "elektryki". Jednak jeśli Tesla zdąży zbudować w ciągu 2 lat niemieckie zakłady, znów narzuci swoje rozwiązania. 
Natomiast łączna produkcja Tesli w tym czasie powinna osiągnąć 1 mln. szt rocznie, co oznacza choćby czysty zysk rzędu 5-7 mld. $ i ostateczny chyba koniec gry giełdowych macherów na jej bankructwo. W tej liczbie będą się mieścić zupełnie nowe modele, zapewniające poszerzenie rynku, w tym Tesla Y, czyli terenowy SUW, pikap, którego premiera odbędzie się jeszcze w tym roku no i kolejna rewelacja, czyli ciężarowa Tesla Semi.
Musk zapowiada kolejny przełom o nieznanych do końca konsekwencjach, czyli powstanie wreszcie w pełni funkcjonalnego systemu jazdy autonomicznej, bez udziału kierowcy.  Chyba oczywista jest skala problemów nie tylko technicznych związanych z kierowaniem samochodów przez SI, badania nad nim prowadzi ok. 20 wielkich organizacji badawczych oraz koncernów, jednak i tu Tesla ma wielkie szanse na sukces, który zmieni oblicze światowego transportu.
Z dotychczasowych informacji wynika, iż cała branża budowy akumulatorów dąży do skonstruowania akumulatora litowo-jonowego ze stałym elektrolitem, mającego ok. dwukrotnie większą pojemność niż obecny z płynnym elektrolitem.  Nowy akumulator podpisze praktycznie wyrok śmierci na samochody spalinowe, skoro zapewni dalszy zasięg niż pełny bak paliwa  przy czym za znacznie niższą cenę. Z dużym prawdopodobieństwem mozna oczekiwać, iż to Tesla pierwsza zastosuje przełomowy także dla magazynów energii akumulator własnie w ciągu tych najbliższych lat.
 
Neuralink -
Firma bada możliwość bezpośredniego połączenia ludzkiego mózgu z komputerem, co pozwoli na jego sterowanie, w tym także sterowanie umieszczonej w nim SI. Według najnowszych informacji,  w przyszłym roku naukowcy z Neuralinku planują wszczepić nici kontaktowe do mózgu sparaliżowanego człowieka.   będzie dopiero początek kolejnego przełomu, którego znaczenia nikt nie podejmuje się nawet prognozować, jednak z oświadczenia firmy wynika, iż pokonano główną trudność, czyli w miarę mało inwazyjny dostęp do poszczególnych płatów ludzkiego mózgu, wykorzystując sondowanie laserem.
 
Podsumowanie -
Sądzę, że dla większości czytelników opisane wyżej prognozy plasują się gdzieś między bajką o żelaznym wilku a klasyczną SF z genialnym, niedocenianym naukowcem. Trudno zresztą się temu dziwić, oto prorokuję całkowicie na serio kilka zasadniczych przełomów wręcz cywilizacyjnych dokonanych przez JEDNEGO człowieka i to w ciągu 2 lat! Mnie samemu trudno było czasem uwierzyć w realność zdarzeń, tak szybko czasem zachodziły, jednak proponuję przypomnieć, na jakim etapie znajdowały sie poszczególne firmy Muska w 2017 r., czyli własnie 2 lata temu.
SpaceX dopiero opanowała operację ponownego lądowania rakiet po wykonanym locie, natomiast pierwszy lot Falcona 9 w wersji block 5, czyli tej ostatecznej miał się odbyć za rok. Musk właśnie ogłosił program budowy BFR, najnowszej prawdziwej rakiety wielokrotnego użytku, wtedy też rozpoczęto testy pierwszego silnika Raptor. Wtedy też SpaceX otrzymał zezwolenie na budowę systemu Starlink, czyli sieci połączeń internetowych.
Tesla w 17 roku zaczęła produkcję Tesli 3 czyli równo 2 lata temu ! Ile przez ten czas przetoczyło się burz przez światowe media, ile razy już Tesla zbankrutowała ostatecznie :-) Ile pieniędzy stracili giełdowi "znafcy", grając na jej bankructwo i to wszystko w ciągu 2 lat....
Poprzez pokazanie tempa działań Muska i jego ekip chcę udowodnić, iż moje prognozy na najbliższe 2 lata mają o wiele więcej szans realizacji, niż się wydaje,  tyle, że tym razem będą to przełomowe osiągnięcia, wyznaczające technologiczną drogę Ludzkości w XXI wieku.
Wykop Skomentuj17
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie