75 obserwujących
572 notki
829k odsłon
2956 odsłon

Historia upadku rosyjskiej Kosmonautyki

Wykop Skomentuj57


Skoro samych udanych projektów brakuje, Roskosmos wyspecjalizował się w gromkim pijarze, szeroko opowiadając, jakich to nie dokona osiągnięć, no, za jakieś 10 lat :-) Mają być loty na Księżyc, nowe, wielkie rakiety, być może nawet wielokrotnego użytku, tylko jak się bliżej zapozna z tymi opowieściami, wychodzi syndrom rosyjskiego lotniskowca, który też już, już miał być zbudowany, nawet pokazano sporo ładnych modeli 1 : 100. 

Natomiast jest jedna dziedzina, w której Roskosmos odnosi doskonałe rezultaty, jest to "prywatyzowanie" budżetowych pieniędzy na budowę nowych rakiet czy kosmodromów,  w tym są mistrzami, a długi ciąg afer ani myśli się zakończyć ( przy czym wiemy tylko o tych, które ujawniono w ramach wzajemnej walki frakcyjnej ).


W chwili, gdy absurdy rosyjskiego programu kosmicznego pozornie dosięgły dna, Rogozin, szef Roskosmosu postanowił udowodnić, że Rosjanin potrafi przebić nawet dno ! Otóż Roskosmos jeszcze za sowieckich czasów otrzymał do dyspozycji wielki obszar terenu w pobliżu Moskwy. Najnowszy pomysł szefa polega na sprzedaniu 80 % tej bardzo dochodowej działki i za otrzymane pieniądze zbudowanie nowej , wielkiej siedziby dla Roskosmosu. M.in. planują zbudowanie centralnego wieżowca w kształcie rakiety, a ilość pracowników w Centrum ma wynosić do 20 tys, osób. Oczywiście mają to być uczeni i inżynierowie, ale znając biurokratyczne manewry, jak i ograniczenia dla wszelkich rakietowych badań w pobliżu wielkiej metropolii do raczej skończy się na urzędnikach no i rzeszy kierowników. Chyba nie trzeba też tłumaczyć, jakie możliwości się przy tym otwierają dla dalszej "prywatyzacji " pieniędzy przeznaczonych na Centrum.... No, ale za to nikt na świecie nie będzie miał takiego Centrum Kosmicznego ! Przy tym osiągnięciu bledną wszelkie wysiłki Muska z jego Starshipem i lotami na Marsa :-)


Cała ta historia jest kolejnym potwierdzeniem bardzo optymistycznego spostrzeżenia, iż łajdactwo i wściekły egoizm najlepiej rozwalają same siebie.  Czekiści, którzy zagarnęli Rosję i stworzyli szczytowy model korupcji na skalę trudna do naśladowania nawet w Afryce, skutecznie przy okazji torpedują własne plany wielkości i mocy państwa. Przecież Putin z szajką na Kremlu doskonale widzi, jak Rogozin, który jest szczytem beztalencia nawet jak na rosyjskie warunki, faktycznie niszczy możliwości rozwoju Kosmonautyki, czyli czegoś, czym przez tyle lat szczycili sie Rosjanie. Jednak najwyraźniej Rogozin ma tak silne plecy, że jest nietykalny niezależnie od skali głupoty i złodziejstwa, a Kosmos może sobie iść w diabły, byle można było dalej spokojnie rozkradać państwo.

Kończę na tej bardzo optymistycznej dla Nas nucie - oby tak dalej i jak najdłużej !

Wykop Skomentuj57
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie