Michał Jaworski Michał Jaworski
542
BLOG

Całopolactwo zadowolone, że zamach Stauffenberga nie powiódł się

Michał Jaworski Michał Jaworski Polityka Obserwuj notkę 75

CAŁOPOLACTWO to termin wprowadzony pośrednia drogą przez blogera jana maka*, czyli profesora Kisielewicza, czyli kumpla Morawieckich, czyli członka licznych rad nadzorczych.
Pośrednią, ponieważ rzeczony bloger bezpośrednio zdefiniował PÓŁPOLACTWO a definicja CAŁOPOLACTWA wynika już z semantyki.

Redakcynja notka o nieudanym zamachu na Hitlera i dyskusja pod nią ujawniły chorobliwość antyniemieckiego zacietrzewienia, jaką Kaczyńskiemu udało się wyhodować u swoich zwolenników.

Obiektywnie to dobrze, iż władze niemieckie doceniają, iż w ich narodzie byli ludzie gotowi otwarcie wystąpić przeciw Hitlerowi, a że było to tylko Biała Róża i nieszczęśni zamachowcy - cóż - w o niebo mniej represyjnym systemie realnego socjalizmu jawna jego kontestacja też nie była zjawiskiem masowym.

Nie jesteśmy i zapewne nigdy nie będziemy w stanie ocenić udziału sprzeciwu wobec nazistowskich zbrodni w motywacjach uczestników spisku natomiast możemy być niemal pewni, że gdyby się udał, ocalałoby życie milionów. 

Jakie byłyby konsekwencje udanego spisku dla tworu, jakim jest państwo polskie, trudno przewidywać, ale z racji tego, co na wstępie, chyba nie można prorokować, że lepsze albo gorsze a tylko, że CIEKAWE.

Na podstawie fragmentu wystąpienia premiera "państwa polskiego" można jednak mówić, że bardziej niż kiedykolwiek po wojnie państwo polskie stało się sztucznym tworem, w którym nawet ocena postaci sprawcy nieudanego zamachu na największego zbrodniarza w dziejach ludzkości może budzić fundamentalne spory.

Tylko czekać, aż pojawią się (obiektywnie prawdziwe) argumenty, że dzięki ocaleniu Hitlera z zamachu śmierć poniosło więcej Rosjan, Niemców i Żydów.

____________________
*potem jan mak - już jako chrześcijanin - się tego zawstydził i dopisał sobie XI przykazanie "Nie będę używał określenia "Półpolak"  .

Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Pokaż komentarze

Inne tematy w dziale Polityka