Michał Jaworski Michał Jaworski
1108
BLOG

Podkomisja Macierewicza naciera kątem

Michał Jaworski Michał Jaworski Katastrofa smoleńska Obserwuj temat Obserwuj notkę 42

                                             Katastrofa smoleńska

Prawdą jest, że w programie TVN24 użyto "nieobrobionego" kąta natarcia, ale tu i tu autorzy posłużyli się poprawnym określeniem tego kąta. Salonowa historia poprawnej interpretacji kąta natarcia sięga 2012 roku albo i wcześniej. Pamiętam, że za rekonstrukcję zamierzał się brać Ford Prefect, były wymiany zdań na blogu YKW, ale w końcu w ramach sprzątana po sobie zrobiłem to ja.  

Kąt natarcia od początku nie był silną stroną ekspertów ZP i taką pozostał również, kiedy to uczone inaczej grono podjęło próbę wyjaśnienia dlaczego samolot spadł nie posiadając wiedzy jak lata.

Z podziwu godną recydywą podkomisja dziwnych kątów znowu użyła kąta pochylenia z raportu MAK dla uzyskanie "obliczeniowego" kąta natarcia. 

image

Rys.1
Widać, że w lewo od podkomisyjnego kąta natarcia pojawiają się kąty ujemne, a wiemy co to oznacza. 
Powinni użyć kąta natarcia z raportu KBWL i, o ile nie przeprowadzili analiz takich jak naszkicowałem tu dla wielu lotów,  użyć literaturowej (Synicyn) zależności:
   kąt natarcia obliczeniowy = 0,5 * kąt natarcia mierzony + 3 st.

Wtedy dostaliby taki wykres:
image

Rys.2

Niepotrzebnie nie kombinowali by ze sterem kierunku, który wychylony w prawo najpierw spowoduje i przechylenie w lewo i odchylenie w prawo a nawet gdyby kombinowali to i tak nic by z tego nie wyszło, bo nie wyszło
A jak ktoś znajdzie "przeliczenie" przez MAK będę zobowiązany.
Niechnikt nie myśli, że podkomisjanci sami wymyślili, że kąt natarcia z wykresów należy przeliczyć. Tego dowiedzieli się albo z
mojego malia do WAT albo z naszej z YKW notki

A jak ktoś znajdzie "przeliczenie" przez MAK to będę zobowiązany.

Ku lepszej czytelności notki dołączam wykresy obrazujące, co jest kątem podkomisji dziwnych kątów.

image
Rys.3


Bardzo były fizyk teoretyk, do 1982 pracownik naukowy. Autor referatu na I Konferencji Smoleńskiej. Dzisiaj sam zdziwiony, skąd w tym temacie i miejscu się znalazł. Archiwalne notki: http://mjaworski50.blogspot.com/ Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności ale też podejrzany o przynależność do niedorżniętej watahy współpracowników gestapo.

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka