Blog
Nie rozumiem, dlaczego ....
Anka K
Anka K Niezależnie myśląca
8 obserwujących 63 notki 159434 odsłony
Anka K, 28 lutego 2017 r.

Masońska świątynia w Alexandrii

383 1 0 A A A
Po śmierci Jerzego Waszyngtona (1732-99)  Loża  nr. 22 w Alexandrii  w pobliżu Waszyngtonu  zaczęła gromadzić pamiątki po nim. W roku 1788 Jerzy Waszyngton został mistrzem Loży nr.22. Od 1789 roku do 1797 roku był pierwszym prezydentem Stanów. Był on jedynym członkiem masonerii, który równocześnie pełnił funkcję prezydenta i mistrza loży. Uważany był za ojca narodu amerykańskiego.

George Washington - by Gilbert Stuart - c. 1821 - National Gallery of Art, Washington DC.jpg
Portret Jerzego Waszygtona

W rocznicę urodzin Waszyngtona 22 lutego 1910 roku  na spotkaniu lóż wolnomularskich z całego kraju postanowiono wybudować nietypowy obiekt. Poszczególne pomieszczenia w budynku lub cały obiekt to:

 • pomnik Jerzego Waszyngtona,
 • muzeum poświęcone działalności prezydenta Jerzego Waszyngtona,
 • muzeum z pamiątkami po 14 kolejnych prezydentach należących do masonerii,
 • muzeum Loży Alexandria Waszyngton nr 22,
 • muzeum pamiątek masonów różnych rytów,
 • miejsce spotkań aktualnie działających lóż,
 • ogólnodostępne miejsce większych krajowych i międzynarodowych zgromadzeń,
 • sala teatralna.

Budowa trwała 9 lat (1923-32), budynek został ukończony  w dwusetną rocznicę urodzin Waszyngtona, ale dopiero w  1970 roku zakończono wyposażanie wnętrz. Obiekt nazwano George Washington  Masonic National Memorial.  W 1999 roku na trawniku przed obiektem umieszczono charakterystyczny symbol masonów, tj. cyrkiel z węgielnicą.

Front View of George Washington Masonic National Memorial.jpg
George Washington Masonic National Memorial

Projekt budynku zawiera wiele symboli pochodzących ze starożytnych kultur. Wejście do budynku przypomina swym wyglądem grecki Partenon. Trzy sekcje wieży zbudowane są w różnych greckich porządkach architektonicznych. Najniższy poziom stylizowany jest na porządku doryckim, poziom środkowy na jońskim, zaś najwyższy na korynckim. Na budynku znajduje się piramida nawiązująca do piramid egipskich. Całość wieńczy kwiaton w kształcie płomienia, który nawiązuje do starożytnych latarni morskich, a szczególnie do latarni morskiej na Faros. Latarnia ta to jeden z siedmiu cudów świata, strzegła ona wejścia do portu w egipskiej Aleksandrii.

Budynek posiada 9 pięter, stoi on na wzgórzu, mam 101 m wysokości.  Dokładny opis etapów budowy,  nawet z podaniem nazwisk fundatorów, zastosowanymi materiałami,  opisany jest na  George Washington Masonic National Memorial . Informacje na temat działalności tego centrum zebrane są na stronie

GWMNMA


W notce tej zasygnalizuję jedynie wybrane elementy wystroju tego budynku.

Prawie wszystkie pomieszczenia na pierwszym i drugim piętrze są dostępne za opłatą dla wszystkich osób zwiedzających. Patrząc na załączone zdjęcie, piętro I i II zajmują najszerszą część budynku.


Poziom I - dostępny dla wszystkich zwiedzających

W centrum na pierwszym piętrze znajduje się Grand Masonic HallGrand Masonic Hall  ma wymiary20 m długości, 20 m szerokości i 6,1 m wysokości.

The Grand Masonic Hall
Grand Masonic Hall

W niszy znajduje się popiersie George'a Washington'a wykonane w 2008 r. oraz freski przedstawiające sceny z życia prezydenta.

Obok Grand Masonic Hall znajdują się sale muzealne. Trzy sale z północnej strony poświęcone są działalności organizacji Shriners. Shriners w II połowie XVIII wieku zrzeszała około 350 000 masonów w 195 lożach.

W sali południowo-zachodniej zebrane są pamiątki masońskie. Obok sali muzealnej znajdują się 2 sale konferencyjne zamknięte dla zwiedzających.


Poziom II - dostępny dla wszystkich zwiedzających

Piętro drugie to poziom główny. Hall główny ma wymiary 30 m długosci, 20 m szerokości i 16 m wysokości. Każda z 8  kolumn w Memorial Hall ma wysokość 11,7 m i średnicę u podstawy 1,2 m.

image
Memorial Hall

Pomnik z brązu Jerzego Waszyngtona ma 5,3 m. wysokości, kolumny są w stylu korynckim, freski wykonał Allyn Cox.

Z lewej strony Memorial Hall znajduje się replika Alexandria-Washington Lodge nr. 22. Są tutaj oryginalne meble używane w latach 1788-1789, kiedy Jerzy Waszyngton był Mistrzem tej Loży.

image
Replika Alexandria-Washington Lodge nr 22

Z południowej strony znajduje się replika kolejnej sali spotkań masońskich, North Lodge Room.

image
North Lodge Room

Za Memorial Hall z zachodniej strony znajduje się Memorial Theater, pierwotnie zaprojektowany na 1000 osób, po przebudowie mieści 358 osób, można dostawić 100 krzeseł . W antresoli teatru umieszczono 14 płaskorzeźb z brązu prezydentów USA, którzy byli masonami.

image
Sala teatralna


Wyższe  poziomy dostępne wyłącznie z przewodnikiem

Węższa część budynku jest podzielona na cztery części, z których każda kolejna jest węższa. W każdym z trzech niższych poziomów znajdują się dwa piętra, na czwartym poziomie tylko jedno. Tę część stosunkowo trudno opisać. Piętra 4,6,8 są wysokości 2-krotnie większej niż piętra 3,5,8 oraz zbudowane fantazyjnie z antresolami. W internecie jest wiele filmików pokazujących wnętrze budynku, ale ze względu na duże wymiary oraz brak perspektywy do filmowania, są one nieczytelne.

Trzecie piętro poświęcone jest działalności charytatywnej i towarzyskiej masonów, tutaj również znajduje się archiwum organizacji. Pierwszym wykończonym pomieszczeniem w 1930 roku była sala Grotto na trzecim piętrze.

image
Sala Grotto

Na czwartym piętrze znajduje się muzeum poświęcone Jerzemu Waszyngtonowi.

image
Muzeum Jerzego Waszyngtona

Na piątym piętrze znajduje się między innymi replika Arki Przymierza.

image
Replika Arki Przymierza

Na szóstym piętrze umieszczono bibliotekę. Siódmy poziom poświęcony jest masonom York Rite. Na ósmym piętrze położona jest kaplica zakonu templariuszy.

image
The Knight Templar Chapel

Jedną z głównych atrakcji jest platforma widokowa na dziewiątym piętrze, skąd rozpościera się panorama na Alexandrię, Waszyngton i okolicę.

Świątynia w Alexandrii prowadzi  szeroką działalność gospodarczą. Na stronie http://www.gwmemorial.org/  podane są ceny wynajmu poszczególnych sal, ale można również za 950 $ posadzić drzewko na terenie parku wokół "pomnika".


Opublikowano: 28.02.2017 12:58.
Autor: Anka K
Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Interesuję się współczesną historią, psychologią społeczną i turystyką.

Mamy rok 2017, 500-rocznica reformacji, 300-rocznica ujawnienia się masonerii i 100-rocznica objawień w Fatimie. W ostatnich latach nasiliło się tempo niepokojących zmian na świecie.

Na swoim blogu pragnę wychwycić epizody, które ilustrują współczesną historię.

Ostatnie notki

Obserwowane blogi

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

 • Oficjalny koszt budowy samego obiektu w latach 2003-2006 wynosił 58 mln $...
 • Zgadzam się, że " ... nie ma opcji powstania jednej religii światowej. ..." Czy nie jest...
 • W notce na blogu możliwe jest wyłącznie zasygnalizowanie pewnych tematów, a nie ich...

Tematy w dziale Rozmaitości