6 obserwujących
297 notek
307k odsłon
630 odsłon

NASA szuka kandydatów na astronautów. Czekają ich misje na Księżyc i Marsa

Nowi astronauci będą mogli pracować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Nowi astronauci będą mogli pracować na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.
Wykop Skomentuj24

NASA po raz pierwszy od ponad czterech lat poszukuje nowych astronautów. Od 2 marca przyjmuje wnioski od kandydatów, którzy chcą polecieć w kosmos: na Księżyc, a nawet na Marsa.

- W tym roku obchodzimy 20-lecie ciągłej obecności na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na orbicie Ziemi i jesteśmy bliscy wysłania pierwszej kobiety i kolejnego mężczyzny na Księżyc - powiedział Jim Bridenstine z NASA.

- Dla garstki bardzo utalentowanych kobiet i mężczyzn to szansa na zatrudnienie i dołączenie do naszego korpusu astronautów. To niesamowity czas w historii lotów kosmicznych, żeby zostać astronautą  - dodał. W sieci zamieszczono też film informujący o rekrutacji.

- Ameryka od czasu programu Apollo nigdy nie była tak blisko ponownego wysłania astronautów na Księżyc. Do 2024 roku wyślemy pierwszą kobietę i kolejnego mężczyznę na południowy biegun Księżyca - powiedział administrator NASA. - Jeżeli zawsze marzyliście o byciu astronautami, zgłaszajcie się - dodał.

Zobacz też: Sonda InSight wylądowała na Marsie. Historyczny moment także dla Polski

Astronauta spacerujący po Księżycu
Wybrańcy polecą na Księżyc, a nawet na Marsa.

Najpierw powrót na Księżyc, potem podbój Marsa

NASA podaje, że nowi astronauci będą mogli pracować np. na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej albo na Gateway - planowanej załogowej stacji kosmicznej, która zostanie umieszczona w przestrzeni w pobliżu Księżyca.

Zgłoszenia przyjmowane będą do końca marca, a NASA chce zakończyć selekcję kandydatów na astronautów w połowie 2021 roku. Ci, którym uda się przez niego przejść rozpoczną dwuletni program szkoleniowy w Johnson Space Center w Houston w Teksasie. Następnie nowi astronauci będą latać amerykańskimi rakietami i statkami kosmicznymi na Międzynarodową Stację Kosmiczną, gdzie mają żyć i pracować. 

Natomiast już w 2024 roku NASA planuje powrócić na Księżyc, gdzie do 2028 roku będzie prowadzić eksplorację ziemskiego satelity. Zdobycie nowych doświadczeń na Księżycu i wokół niego ma przygotować Agencję Kosmiczną do wysłania pierwszych ludzi na Marsa w połowie lat 30. XX wieku.

Jak zostać astronautą NASA? 

Jakie warunki trzeba spełniać, aby zostać astronautą NASA? Najważniejsze wymagania to amerykańskie obywatelstwo i ukończenie odpowiednich studiów z zakresu nauki, technologii, inżynierii lub matematyki. Agencja podaje także, że konieczne będą częste podróże i nie jest możliwa praca zdalna. Wybrani kandydaci na astronautów przez dwa lata będą zdobywać podstawowe umiejętności, a po zakończeniu szkolenia staną się członkami korpusu astronautów.

Szczęśliwcy mogą liczyć na wysokie wynagrodzenie. Agencja oferuje roczną pensję, która mieści się w przedziale od 104 898 do 161 141 dolarów. Kiedy ostatni raz NASA szukała kandydatów na astronautów, pod koniec 2015 roku, zgłosiło się 18,3 tys. chętnych. Astronautami zostało 11 z nich. 

KJ

Wykop Skomentuj24
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Technologie