3 obserwujących
69 notek
56k odsłon
2224 odsłony

Dlaczego przegrywamy wojnę propagandową z Putinem.

Wykop Skomentuj94

Tuż przed świętami Putin nagle zaczął wypowiadać się na tematy historyczne związane z polityką przedwojennej Polski. Przytaczał fakty i dokumenty . Oczywiście ma on swój cel, Putin nie robi nic takiego co byłoby nieprzemyślane i nieprzygotowane.

Wg. jego wypowiedzi przedwojenna Polska była w jakiś sposób winna temu , że Hitler mógł rozwijać swoją politykę i w konsekwencji mógł rozpocząć II wojnę światową. 

Argumenty Putina są następujące:

1. Przed wojną pakty i układy z hitlerowskimi Niemcami podpisało wiekszość państw Europy . ZSRR był ostatnim państwem w całym szeregu innych.

2. Polski rząd współpracował z Niemcami w sprawie podziału Czechosłowacji. Właściwie tylko ZSRR chciało zatrzymać siłą Niemców, ale Polska postawa ( zakaz przemarszu armii radzieckiej do Czechosłowacji ) spowodowała , że do tego nie doszło.

3. Polscy politycy jeszcze do stycznia 1939 roku byli w dobrej komitywie z władzami hitlerowskich Niemiec. Dochodziło też do nieformalnych spotkań , wspólnych polowań itd. Kulminacją tego była wypowiedź ambasdora w Berlinie Józefa Lipskiego na temat wybudowania pomnika  Hitlerowi w Warszawie za "załatwienie w drodze emigracji do kolonii w porozumieniu z Polską, Węgrami, może i Rumunią, zagadnienia żydowskiego"

4. Polski rząd przedwojenny był jawnie antysemicki oraz prowadził karygodną politykę wobec mniejszości narodowych ( wobec Ukraińców, Bialorusinów ) 

5. To nie pakt R-M był przyczną wybuchu II WŚ ( tj. uznał to Parlament Europejski) ale polityka ustępstw wobec Hitlera całego Zachodu oraz podział Czechosłowacji za praktyczną zgodą Zachodniej Europy. 

Dlaczego właśnie teraz nagle Putin objawił się jako historyk- amator ? Ma to związek z tym, że wyczuł w jakiej sytuacji międzynarodowej jest teraz Polska . Wybrał moment kiedy u polskiej władzy są ludzie którzy zaczęli przepisywać historie na nowo oskarżając praktycznie wszystkich sąsiadów o historyczne grzechy ( na Niemców zbieramy dowody ile to nam są winni za zniszczenia IIWŚ, Rosjan oskarżamy o to że nie wyzowloili, a właściwie to okupowali, Słowaków ,że wrześniu 1939 napadli na nas wraz z Hitlerem, Czechów, że zabrali w 1919r. Zaolzie, Litwinów i Białorusinów ,że przywłaszczają sobie naszych bohaterów Powstania Styczniowego, Ukraińców za Wołyń ).Każdemu z tych państw będzie odpowiadało to , że Polska oskarżona jest o tak drastyczne działania.

Wypowiedzi Putina bardzo pasują  Niemcom w kontekście polskich chciejstw dotyczących odszkodowań za zniszczenia. W pewien też sposób zdejmują część odpowiedzialności za rozpętanie wojny. Rosjanie dysponuja polskimi tajnymi archiwami ( którę zabrał ZSRR we wrześniu 1939) i będą to umiejętnie wykorzystywali. Przeczytane współcześnie wypowiedzi ówczesnych polskich dyplomatów czy rządzących - mogą spowodować szok w UE. Polska historia jest tam mało znana. Są za to stereortypy o polskim antysemityźmie, a wypowiedzi sanacyjnych rządzących mogą je tylko  potwierdzić. Wiele z tych dokumentów nie było jeszcze odtajnionych. A akurat Sanacja ma się czego wstydzić w stosunku do swojej polityki wobec mniejszości narodowych w przedwojennej Polsce. I teraz Putin będzie grał tymi kartami. 

Oczywiście , że na tych kilku wypowiedziach Putina się nie skończy. Bedzie on prezentował dokumenty i fakty historyczne dotyczące polskiej ( i nie tylko ) polityki z czasów lat 30-tych XX w. Najbliższa okazja to obchody rocznicy wyzwolenia Auschwitz które odbedą się w styczniu w Izraelu. Putin jest tam zaproszony. Jestem przekonany , że zaprezentuje tam następne rarytasy z tajnych polskich dokumentów które są w archiwach rosyjskich ( od września 1939).  Polska i tak ma łatkę antysemityzmu i każdy nowy ujawniony dokument dalej bedzie niszczyć reputację Polski na świecie. Takie zagranie pasować będzie i Rosji i Niemcom i Izraelowi.

Od polskich historyków  oczekiwałbym rozsądnych argumentów , a nie emocjonalnych okrzyków. Na razie na słowa Putina widziałem tylko jeden rozsądny kontrargument ( historyk Krzysztof Rak) :- Lipski mówił o pomniku dla Hitlera w Warszawie we wrześniu 1938 jeszcze przed " Kryształową Nocą" kiedy nikt nie wiedział jak dalej będą ewoluowały poglądy Hitlera na sprawę Żydów. Sprawa wysyłki Żydów do Afryki była wtedy omawiania na poziomie rządowym w wielu państwach tamtej Europy > Słynne polskie "Żydzi na Madagaskar " . Gdyby ją zorganizowano to mogło by się uratować wielu Żydów. -

Innych rozsądnych kontrargumentów nie zauważyłem. Nie przedstawiono żadnych nowych dokumentów ( a Putin przedstawia dokumenty nigdzie jeszcze nie opublikowane), nie przedstawiono kontrargumentów na oskarżenia.  Emocjonalne pokrzykiwania ( takie na jakie pozwolił sobie Putin w stosunku do osoby Lipskiego) nie przystoją naukowcom i historykom. A jeśli by były takowe ze strony polskich polityków, to potwierdzą tylko opinię polskiego krzykacza i pieniacza. Musimy pokazać obiektywne fakty lub dokumenty które przeczą tezom Putina. Jeśli takich nie pokażemy to przegramy tę wojnę propagandową.

Wykop Skomentuj94
Ciekawi nas Twoje zdanie! Napisz notkę Zgłoś nadużycie

Więcej na ten temat

Salon24 news

Co o tym sądzisz?

Inne tematy w dziale Polityka