Blog
Polska gospodarka
Polska gospodarka
7 obserwujących 157 notek 198053 odsłony
Polska gospodarka, 8 grudnia 2017 r.

Czas na gospodarkę. Pozytywne reakcje na kandydaturę Morawieckiego

798 26 0 A A A
„Postawienie na gospodarkę to dziś droga do podnoszenia poziomu życia Polaków” - mówi Jacek Sasin. Fot. Pixabay
„Postawienie na gospodarkę to dziś droga do podnoszenia poziomu życia Polaków” - mówi Jacek Sasin. Fot. Pixabay

Najważniejsze sprawy społeczne załatwione, teraz PiS stawia na gospodarkę – taki jest ton komentarzy po ogłoszeniu kandydatury Mateusza Morawieckiego na stanowisko premiera polskiego rządu.

PiS wkracza w nowy etap – potwierdza poseł PiS Jacek Sasin. - Postawienie na gospodarkę, na przyspieszony rozwój, to jest dzisiaj droga do tego, aby podnosić poziom życia Polaków, likwidować biedę i rozwarstwienia społeczne – mówi polityk.

- Beata Szydło świetnie przeprowadziła nas przez pierwszy etap zmian, które były konieczne, a szczególnie tych, które dotyczyły zwykłych Polaków, ale teraz czas na gospodarkę – mówi wiceminister rozwoju Jerzy Kwieciński. - Żeby być najbardziej skutecznym w tych działaniach, to przy sterach rządu powinien zasiąść, ktoś kto ma w kościach gospodarkę i takim człowiekiem jest pan Mateusz Morawiecki – mówi  wiceminister Kwieciński.

Eksperci o Morawieckim

- Z punktu widzenia inwestorów krajowych i zagranicznych oraz przedsiębiorców ta zmiana będzie odczytana jako coś pozytywnego. Tak na ogół jest, że kiedy premierem zostaje były minister finansów to jest to dobra wiadomość dla rynków finansowych i przedsiębiorców, dla przyszłej polityki gospodarczej” – ocenia główny ekonomista BCC prof. Stanisław Gomułka.

- Dla gospodarki będzie to dobre rozwiązanie, wicepremier Morawiecki jest autorem dokumentu strategicznego, o którym sam mówi, że jest to drogowskaz, który wyznacza kierunki rozwoju, ale - żeby były one realizowane - to musi być potencjał wykonawczy – ocenia szefowa Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego profesor Elżbieta Mączyńska.

Zmiana premiera oznacza przesunięcie akcentów ze spraw społecznych - które w dużej mierze zostały załatwione - na sprawy gospodarcze i rozwojowe - ocenia prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

"Morawiecki zaproponował bardzo interesujący program strategii gospodarczej. On jest kontrowersyjny - nie chcę powiedzieć, że wszyscy się z nim zgadzają we wszystkich punktach - ale bez wątpienia jest to program ambitny, nastawiony na rozwój. To co się działo przez ostatnie dwa lata, to sytuacja, w której Morawiecki mówił o swoim programie i ograniczonymi siłami ministerstw sobie podległych starał się z grubsza go realizować, natomiast wszyscy pozostali ministrowie działali w stronę dokładnie odwrotną niż to co było zapisane w tym programie" – ocenia prof. Witold Orłowski, rektor uczelni Vistula.

- Reakcja inwestorów na wskazanie kandydatury Mateusza Morawieckiego na nowego premiera jest pozytywna - ocenia główna ekonomistka Banku Pocztowego Monika Kurtek. Po tej decyzji polska waluta lekko się umocniła. Analityk zwraca uwagę na to, że większych ruchów na rynkach można się spodziewać dopiero, gdy będzie znany nowej Rady Ministrów, gdy będzie wiadomo, kto ma być odpowiedzialny za resorty rozwoju i finansów.

Zagraniczne media o Morawieckim

Brytyjski "Financial Times", nazywa Mateusza Morawieckiego "modernizatorem", którego zadaniem będzie poprawa relacji kraju z UE. Gazeta przedstawia Morawieckiego jako byłego bankowca z doświadczeniem w sektorze prywatnym, zwracając uwagę, że według osób z jego otoczenia stanowi "nietypową mieszankę". "Jest byłym bankierem, który z łatwością rozmawia z międzynarodowymi inwestorami i swego czasu w Santanderze wzniósł się na szczyty polskiej branży finansowej, ale jest także gorącym patriotą skupionym na poprawieniu losów kraju, który ucierpiał w XX wieku" - czytamy.

"Większość ludzi nie rozumie, że kiedy przeszedł z instytucji finansowych do polityki stracił 90 proc. swojej pensji, ale on to zrobił, bo chce zmienić Polskę" - ocenił go jeden z rozmówców gazety. W roli ministra rozwoju, a następnie także ministra finansów Morawiecki nadzorował dynamiczny wzrost polskiej gospodarki i uszczelnienie systemu podatkowego, w szczególności VAT, co pomogło w opłaceniu rządowych programów społecznych.

Serwis internetowy BBC zwraca uwagę, że zadaniem nowego szefa rządu będzie skupienie się na kwestiach gospodarczych i poprawie relacji z Zachodem. "Morawiecki, który biegle mówi po angielsku i niemiecku, jest szanowany i był mózgiem rządowej polityki gospodarczej, a także ministrem rozwoju i finansów. (Jego nominacja) może przyciągnąć bardziej centrowych wyborców (wywodzących się z) klasy średniej" – podkreśla 

Brukselskie media patrzą z nadzieją na Morawieckiego. „Rządząca w Polsce partia zastąpiła premier Betę Szydło przyjaźniejszą dla UE twarzą - piszą podkreślając, że nowy szef polskiego rządu będzie "łagodniejszym partnerem" dla liderów unijnych.

W czwartek 7 grudnia 2017 r. premier Beata Szydło złożyła rezygnację z funkcji szefowej rządu. Ma ją zastąpić Mateusz Morawiecki, dotychczasowy wicepremier oraz minister finansów i rozwoju. Desygnacja Morawieckiego na premiera ma nastąpić w piątek. Na wtorek zaplanowano wotum zaufania dla jego rządu. Zobacz więcej na ten temat: Szydło złożyła rezygnację, Morawiecki kandydatem na premiera.


źródło: PAP

KJ, BG

© Wszelkie prawa zastrzeżone.


Skomentuj Obserwuj notkę Napisz notkę Zgłoś nadużycie
NEWSY - TOP 5

O mnie

Blog o polskiej gospodarce.

Ostatnie notki

Najpopularniejsze notki

Ostatnie komentarze

  • Tak, oczywiście 32 proc. Przepraszamy i dziękujemy za czujność.

Tematy w dziale Gospodarka