wynik referendum 2023
wynik referendum 2023
quahadi quahadi
145
BLOG

Sondaże, a co z tym najważniejszym?

quahadi quahadi Polityka Obserwuj notkę 9

Dzisiaj na salonie24 mnożą się sondaże w różnych sprawach:  o aborcji , albo o wprowadzeniu euro. Pewnie będą i inne.

Chciałbym tylko zauważyć, że w sondaże zbierają  opinie ludzi, którzy chcą się wypowiedzieć na dany temat.

Nie muszą to być odpowiedzi przemyślane. Nie muszą to być odpowiedzi poparte dogłębną wiedzą czy doświadczeniem.

Wystarczy zebrać grupę respondentów (zwykle około 1000 osób!!) i scalić w procentach ich wypowiedzi.


Największy sondaż, jaki widziałem przez ostatnie lata, to referendum , które odbyło się przy okazji wyborów.

Wzięło w nim udział ponad 40 % uprawnionych do głosowania Polaków. Słownie: więcej niż dwanaście mln sto pięćdziesiąt tys. wyborców. Mniejszą ilością głosów wybierano  w tym kraju władze samorządowe, reprezentantów unijnych

Pytano w nim w o prywatyzację, wiek emerytalny, o nielegalną migrację z Białorusi oraz o unijny mechanizm relokacji migrantów.

Wynik sondażu, ups referendum, jest praktycznie jednoznaczny. Na wszystkie 4 pytania ponad 94% odpowiadających stwierdziło, że nie życzy sobie  pewnych zjawisk i działań w naszym kraju.

Jeśli ktoś nie pamięta, to tutaj jest link do tego sondażu  .

Ostatecznie (ponad 12,150 mln opinii) : referendum jest niewiążące dla polityków. Taki mamy zapis w konstytucji.

Czy redakcja salonu24 opublikowała analizę dlaczego to referendum upadło? Czy podsumowała dlaczego zniechęcano wyborców do udziału w referendum? I kto stał za takimi działaniami?

Czy taki sondaż przekłada się na działania polityków? Oczywiście nie - referendum do wora, a wór do jeziora.

Ale niech żyje społeczeństwo obywatelskie: by sondaże rosły w siłę, a ludzie żyli dostatniej, na pohybel referendom!


image

quahadi
O mnie quahadi

burak, amator, gracz przypadkowy, a czasem skuteczny wygrane rozdanie, to kwestia wiary w zwycięstwo, reszta jest, hihi, tylko zimną logiką i techniką rozgrywki     wyjęte z Waszych komentarzy ;-)   "Stale tam zaglądam. Wciąż w nadziei, że wreszcie coś zrozumiem, nawet błysnę rozwiązaniem....."   "chyba powinienem wnioskować o zbanowanie całego bloga quahadi, bo jest wybitnie niebezpieczny dla zdrowia psychicznego i nawet fizycznego"   "Na oko nie ma problemu" i " ...to mi zasugerował były Mistrz Europy Open. Ale też był zmęczony upałem." "sytuacja jest o tyle prosta, co prawie beznadziejna"   "przy układzie ..., to ciemność widzę... ale jeszcze pomyślę :)"   i to jest właściwe podejście do problemu ;-)     NA TYM BLOGU MOŻESZ PISAĆ I GADAĆ PRAWIE O WSZYSTKIM POD WARUNKIEM: 1/ ŻE PISZESZ  RÓWNIEŻ O BRYDŻU; 2/ ŻE LOGICZNA ARGUMENTACJA JEST WCHŁANIANA     I ANALIZOWANA     PRZEZ TWOJE NIEDOMYTE KOMÓRKI; 3/ ŻE NIE BOISZ SIĘ POPEŁNIAĆ BŁĘDÓW,   4/ ŻE WIESZ , ŻE JA CZASEM     "LUBIĘ PODYSKUTOWAĆ"     s - spades = piki,   h - hearts = kiery, d - diamonds = kara c - clubs = trefle   Tabela rozkładu kolorów: ku wiecznej chwale Tego barda Tradycja: Quasimodo:

Nowości od blogera

Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka