fot. Pixabay
fot. Pixabay

Czy nowy rząd powinien wprowadzić euro? Jednoznaczne stanowisko Polaków

Redakcja Redakcja Sondaż Obserwuj temat Obserwuj notkę 56
62,9 procent Polaków jest zdania, że nowy rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy nie powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro - wynika z sondażu IBRiS dla Radia ZET. Odmiennego zdania jest 21,2 procent respondentów.

Polacy mówią "nie" dla euro

Na pytanie: "Czy Pana/Pani zdaniem nowy rząd KO, Trzeciej Drogi i Lewicy powinien dążyć do wprowadzenia w Polsce waluty euro?", 7,9 proc. badanych odpowiedziało "zdecydowanie tak", a 13,3 proc. "raczej tak", 19,5 proc. "raczej nie", a 43,4 proc. "zdecydowanie nie". 15,9 proc. respondentów odpowiedziało "trudno powiedzieć".

Jak podkreślono, wprowadzeniu w Polsce euro sprzeciwiają się głównie zwolennicy Prawa i Sprawiedliwości. 85 procent spośród tych, którzy są zdecydowanie na "nie" to sympatycy PiS. Z kolei ci, którzy są za wprowadzeniem europejskiej waluty, to głównie zwolennicy obozu liberalno-lewicowego (KO-PL2050-PSL-Lewica). 43 procent spośród tych, którzy są na "tak" to sympatycy tej opcji politycznej.

- Euro powinno zostać wprowadzone w Polsce, zgodnie z zapisami traktatu akcesyjnego do Unii Europejskiej z 2003 roku. Jednak wciąż nie ma woli politycznej ani konkretnych decyzji gospodarczych, które zbliżyłyby Polskę do wspólnej unijnej waluty - czytamy na stronie internetowej Radia ZET. 

Nie ma nic o euro w umowie koalicyjnej 

Warto jednak zaznaczyć, że w umowie koalicyjnej zawartej między KO, Nową Lewicą i Trzecią Drogą, nie ma punktu dotyczącego rezygnacji z polskiego złotego.

Sondaż Instytutu Badań Rynkowych i Społecznych IBRiS na zlecenie Radia ZET został przeprowadzony 10 listopada 2023 r. metodą CATI na reprezentatywnej próbie 1067 osób.


MB

Fot. Waluta euro. Źródło: Pixabay.com

Czytaj dalej:


Komentarze

Inne tematy w dziale Polityka